ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում այցելեց Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի PDF Տպել Էլ.փոստ
S.Sargsyan
ՀՀ նախագահ պարոն Սերժ Սարգսյանը և նրանց ուղեկցող պատվիրակության անդամները, Վրաստան կատարած այցի շրջանակներում, հունիսի 19-ին, այցելեցին Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի: Բարձրաստիճան հյուրերին դիմավորեցին Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, հոգևոր դասը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ, վիրահայ համայնքի ներկայացուցիչները:
Հայոց հինավուրց եկեղեցում մոմեր վառելուց հետո, ՀՀ նախագահը հոգևոր դասի ուղեկցությամբ, ծաղիկներ զետեղեց եկեղեցու բակում   հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կանգնեցված խաչքարին: Նախագահ Սարգսյանն իր շքախմբի և հոգևորականների ուղեկցությամբ այցելեց Թեմի «Հայարտուն» կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոն, որտեղ բարի գալուստի ջերմ խոսքերով և ՀՀ ու Վրաստանի պետական օրհներգների կատարմամբ, բարձրպաշտոնյա անձանց դիմավորեցին Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի սաները: Հայաստանից ժամանած հյուրերը ունկնդրեցին նաև ազգային նվագարանների՝ դհոլի և դուդուկի դասարանների սաների կատարումները:
Կենտրոնի «Ներսես Շնորհալի» պատանեկան համույթի կատարմամբ «Երևան» երգի հնչյունների ներքո պատվիրակության անդամներին Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում դիմավորեցին վիրահայ   կառույցների ղեկավարները, պաշտոնեության և հասարակայնության ներկայացուցիչները: Նախագահը դիտեց նաև   սրահում կազմակերպված «Ջավախք աշխարհն իր եկեղեցիներով» խորագրով  Արման Թորոսյանի և Հրաչյա Սաֆարյանի անհատական ցուցահանդեսը:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդը Հայաստանի նախագահին ներկայացրեց թբիլիսահայության արժանավոր դեմքերին, կառույցների ղեկավարներին, պատմեց «Հայարտուն» մշակութային օջախի մասին, որի գործունեությունը ուղղված է Վրաստանում մայրենի լեզվի պահպանմանը, ազգային մշակույթի զարգացմանը:Սրբազան հայրը խոսեց հրատապ խնդիր ներկայացնող Պ.Ադամյանի անվան հայպետդրամայի թատրոնի վերանորոգության, Վրաստանում եկեղեցական ժառանգության պահպանության և վերականգնման, կրթության և մշակույթի բնագավառի հարցերի շուրջ, կարևորեց ՀՀ Սփյուռքի, Մշակույթի, Կրթության և գիտության, Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունների հետ արդյունավետ համագործակցությունը, նրանց ծրագրերին վիրահայության մասնակցությունը: Թեմակալ առաջնորդը բարգավաճում մաղթեց մայր հայրենիքին և արևշատ օրեր ՀՀ նախագահին:
ՀՀ նախագահն իր գոհունակությունը արտահայտեց Վիրահայոց թեմի համայնքային գործունեության կապակցությամբ և բարեմաղթեց հաջողություններ Վրաստանում հայոց մշակութային արժեքների պահպանության, հայ-վրացական բարեկամության խորացման ուղղությամբ:

Президент Армении Серж Саргсян в рамках официального визита в Грузию посетил церковь Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси PDF Печать E-mail
S.Sargsyan
Президент Армении Серж Саргсян и члены сопровождающей его делегации, в рамках визита в Грузию, посетили 19-го июня церковь Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси. Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, глава Епархии ААЦ в Грузии, духовные лица, дипломаты посольства РА в Грузии и представители армянской общины в Грузии встретили высокопоставленных гостей.
После зажжения свечей в старинном армянском храме, президент Армении в сопровождении духовных лиц возложил цветы к хачкару (кресту-камню) во дворе церкви, установленному в память о жертвах Геноцида армян. Президент Саргсян в сопровождении своей свиты и духовных лиц посетил культурно-просветительский и молодежный центр Епархии «Айартун», где высокопоставленных гостей тепло встретили воспитанники детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци, исполнив государственные гимны Армении и Грузии. Гости из Армении также послушали исполнение воспитанников классов народных инструментов – дхола и дудука.
Под звучание песни «Ереван» в исполнении юношеского ансамбля «Св. Нерсеса Шнорали» центра «Айартун» членов делегации в зале имени Галуста Гюльбенкяна встретили руководители армянских организаций в Грузии, официальные лица и представители общественности. Президент также посмотрел организованную в зале авторскую выставку Армана Торосяна и Грачья Сафаряна под названием «Джавахети и его церкви».
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии представил президенту Армении достойных армян г. Тбилиси, руководителей организаций, рассказал о центре «Айартун», деятельность которого направлена на сохранение родного языка и развитие национальной культуры в Грузии. Его Преосвященство заострил внимание на проблеме восстановления Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна, требующей срочного решения, затронул вопросы из сферы образования и культуры, подчеркнул важность результативного сотрудничества с Министерствамы Диаспоры, Культуры, Образования и науки, Спорта и по делам молодежи Армении, а также участие армян Грузии в их проектах. Глава Епархии пожелал процветания Родине и долгих лет жизни президенту Армении.
Президент Армении выразил свое удовлетворение в связи с общинной деятельностью Епархии ААЦ в Грузии, пожелал успехов в сохранении армянских культурных ценностей в Грузии и в укреплении армяно-грузинской дружбы.