Բաթումի հայ համայնքում հանդիսավորությամբ նշվեց Սայաթնովյան «Վարդատոնի» 100-ամյակը PDF Տպել Էլ.փոստ
Բաթումիի հայ համայնքը, տեղի «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանի նախաձեռնությամբ, Բաթումիի թիվ 9 դպրոցում հունիսի 7-ին կազմակերպեց Սայաթնովյան «Վարդատոնի» 100-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառում:
Տոնահանդեսին դպրոցի աշակերտների ելույթների հետ միասին իրենց մասնակցությունն ունեին եկեղեցու մշակութային խմբակները: Սայաթ-Նովայի երգերի գեղեցիկ կատարումներով հանդես եկավ «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցու «Աղբյուր» մանկական երգչախումբը (խմբավար Ռուզաննա Հովհաննիսյան): Հայերեն և վրացերեն բանաստեղծությունների ասմունքով միջոցառումը գեղեցկացրին Բաթումիի «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» կիրակնօրյա դպրոցի սաները (ուսուցչուհի Սոնա Հովհաննիսյան), իսկ հայկական գեղանի պարերի կատարմամբ հանդես եկավ «Հեղնար» պարային խումբը Տաթևիկ Խաչատրյանի գլխավորությամբ: Տոնահանդեսի գեղարվեստական ղեկավարությունը պատկանում էր հայկական թիվ 9 դպրոցի ուսուցչուհի Սաթենիկ Դանիելյանին:
Դահլիճում տեղեր էին զբաղեցրել դպրոցի տնօրինությունը, ուսուցիչներ, ծնողներ, հյուրեր: Տոնական հանդեսը իր ներկայությամբ պատվեց Աջարիայում, Գուրիայում և Իմերեթիում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանը:
Միջոցառման ավարտին ներկաներին և մասնակիցներին իր օրհնությունը բաշխեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Դահլիճը զարդարված էր Սայաթ-Նովայի սիրած և «Վարդատոնը» խորհրդանշող գեղեցիկ կարմիր վարդերով, վառվում էին մոմեր: Հանդիսությանը ներկայացվեց բեմադրություն Աննայի և Սայաթ-Նովայի սիրո լեգենդային պատմության դեգերումներով:
Տոնահանդեսը հագեցած էր մեծ սիրերգակ Սայաթ-Նովայի անկրկնելի տաղերի հմայքով, իսկ մթնոլորտում տիրում էր բարեկամության անմահ շունչը:

В армянской общине Батуми торжественно отметили 100-летие праздника «Вардатон» в честь Саят-Новы PDF Печать E-mail
vardaton
Армянская община Батуми, по инициативе духовного пастыря местной церкви Сурб Пркич, священника Арарата Гумбаляна, 7-го июня в школе № 9 города Батуми, организовала праздничное мероприятие, приуроченное к 100-летию праздника «Вардатон» в честь Саят-Новы.
В мероприятии вместе с учениками школы приняли участие художественные кружки, действующие при церкви. С прекрасным исполнением песен Саят-Новы выступил детский хор церкви Сурб Пркич «Ахбюр» (хормейстер Рузанна Ованисян). Ученики воскресной школы имени Св. Месропа Маштоца (педагог Сона Ованисян) дополнили мероприятие прочтением стихотворений на армянском и грузинском языках, а с исполнением прекрасных армянских танцев предстал танцевальный ансамбль «Эгнар» под руководством Татевик Хачатурян. Художественным руководителем была педагог армянской школы № 9 Сатеник Даниэлян.
В зале собрались администрация школы, педагоги, родители и гости. Праздничное торжество почтил своим присутствием Генеральный консул РА в Аджарии, Гурии и Имерети Арам Григорян.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян по завершении мероприятия благословил присутствующих и участников. Зал украшал символ праздника «Вардатон» - красные розы, которые любил Саят-Нова, а также горели свечи. На празднике была представлена постановка эпизодов из легендарной истории любви Саят-Новы и Анны.
Праздник был проникнут очарованием стихов великого ашуга Саят-Новы, а в воздухе царила атмосфера бессмертной дружбы.