«Վրաստանում հայկական գիտա-հետազոտական կենտրոնը» նշեց Հայոց Մեծ Եղեռնի 99-րդ տարելիցը PDF Տպել Էլ.փոստ
SAM 1121
Արևմտյան Հայաստանում օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված Վիրահայոց թեմի հիշատակի միջոցառումներից հերթականը «Վերքը դեռ թարմ է» խորագրով գիտա-մշակութային երեկոն էր, որ նախաձեռնել էր «Հայկական գիտահետազոտական կենտրոն Վրաստանում» հասարակական ասոցիացիան Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի աջակցությամբ: Միջոցառումը զուգորդված էր ցեղասպանության արհավիրքներն արտացոլող լուսանկարներով և եռալեզու մեկնաբանություններով, որը վիրահայ երեխաների աջակցության «Արևիկ» բարեգործական հիմնադրամին տրամադրել էր Հայաստանի Հանրապետության ցեղասպանության ինստիտուտի և թանգարանի տնօրինությունը:
Երեկոյին ներկա էին թբիլիսահայ մտավորականության և համայնքի ներկայացուցիչներ:
Միջոցառումը բացեց «Վրաստանում հայկական գիտա-հետազոտական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Էմմա Ախտյանը: Նա երախտագիտության խոսք ուղղեց ցեղասպանության ինստիտուտի և թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանին՝ տրամադրած ցուցանմուշների համար, որը Երևանից բերել էր հիմնադրամի փոխնախագահ Ինգա Աղեկյանը: Նա իր խոսքում կարևորեց նման միջոցառումներով ցեղասպանության հարցը պահանջատիրոջ իրավունքով սերունդներին փոխանցելու անհրաժեշտությունը և խոսքն ավարտեց Հովհաննես Շիրազի «Հայոց դանթեականը» պոեմից հատվածի ընթերցմամբ:
Հայոց ցեղասպանության թեմայով ելույթներ ունեցան լրագրող Վալերի Հունանյանցը, պատմաբաններ Ենոք Թադևոսյանը և Նորայր Բաղդասարյանը: Հայոց մեծ Եղեռնին ձոնված սեփական բանաստեղծությունները ընթերցեցին բանաստեղծներ Անահիտ Բոստանջյանը և Մարինա Մոսեսովա-Կիրակոզովան և ուրիշներ:

«Армянский научно-исследовательский центр в Грузии» отметил 99-ую годовщину Геноцида армян PDF Печать E-mail
SAM 1121
Общественная ассоциация «Армянский научно-исследовательский центр в Грузии», при поддержке центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, инициировала научно-культурное мероприятие «Рана еще свежа», которое стало очередным в ряду мероприятий Епархии ААЦ в Грузии, приуроченных к 99-ой годовщине Геноцида армян, осуществленного Османской Турцией в Западной Армении. Мероприятие было дополнено фотографиями, отражающими ужасы геноцида, с комментариями к ним на трех языках, которые дирекция Музея-института Геноцида армян в Республике Армения предоставила благотворительному фонду поддержки армянских детей Грузии «Аревик».
На вечере присутствовали представители армянской интеллигенции и общины Тбилиси. Мероприятие открыла Эмма Ахтян, глава общественной организации «Армянский научно-исследовательский центр в Грузии». Она поблагодарила директора Музея-института Геноцида армян Айка Демояна за предоставленные экспонаты, которые заместитель председателя фонда Инга Агекян доставила из Еревана. В своей речи она подчеркнула необходимость посредством подобных мероприятий передать по праву требования вопрос геноцида новому поколению и в конце выступления зачитала отрывок из поэмы Ованеса Шираза «Армянская дантийская».
Валерий Унанянц, историки Енок Тадевосян и Норайр Багдасарян выступили с речью на тему Геноцида. Стихотворения собственного сочинения, посвященные Геноциду армян, зачитали поэтессы Анаит Бостанджян, Марина Мосесова-Киракозова и другие.