Երեք գրքերի շնորհանդես Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
Սույն թվականի մարտի 23-ին, Վիրահայոց թեմիՀայարտունկենտրոնի հյուրն էր Երևանից ժամանած լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը: Հանդիպումը թբիլիսահայ հասարակայնության հետ անկախ լրագրողը սկսեց ներկայացնելով «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը, որի հիմնադիր նախագահն է ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար, այժմ Ազգային ժողովի անդամ Վարդան Օսկանյանը:
Իր խոսքում բանախոսը նշեց, որ վերոհիշյալ հիմնադրամը է հանրության հետ հանդիպումների միջոցով ներկայացնում է նաև կատարած աշխատանքների տարեկան զեկույցը: Այս անգամ այն հրապարակվել է Հայաստան-2013. Ակնկալիքների և անակնկալների տարի խորագրով: Զեկույցը բաժանվեց ներկաներին:
Այնուհետև լրագրող Հակոբյանը կատարեց Վարդան ՕսկանյանիԱնկախության ճանապարհովգրքի շնորհանդեսը: Սույն գրքում ՀՀ նախկին արտգործնախարարը պատմում է երկրի առաջին դիվանագետի պաշտոնում իրականացրած աշխատանքների մասին, որոնք պարունակում են բանավեճերի, դիվանագիտական մոտեցումների հետաքրքիր պահեր: Բանախոսը դահլիճում տեղ գտած հասարակությանը տեղեկացրեց, որ Վարդան Օսկանյանի գրքում հատուկ գլուխ է հատկացված Հայաստանի Հանրապետության հետ հարևան Վրաստանի վարած քաղաքականությանը, երկրի շրջափակման և մեկուսացման տարիներին իրականացրած գործունեությանը, դիվանագիտական այն մեծ աշխատանքին, որ կատարում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը Վարդան Օսկանյանի գլխավորությամբ,Վրաստանի միջով ապահովելով ՀՀ ելքը արտաքին աշխարհ:
Թաթուլ Հակոբյանը ներկայացրեց նաև իր հեղինակությամբ Արցախյան օրագիր. Կանաչ ու սև և Հայացք Արարատից. Հայերը և թուրքերըգրքերը: Հատկանշական է, որ Հակոբյանի գրքերը թարգմանված են նաև թուրքերեն և դրանք լույս են սփռում շատ հարցերի վրա: Գրքերի հեղինակը պատմեց, թե ինչպես է ընթացել շնորհանդեսը Ստամբուլում, հատկապես ինչն է հետաքրքրել ներկաներին և նշեց, թե ինչ հետաքրքրությամբ են թուրքերը ձեռք բերել վերոհիշյալ գրքերը:
Այնուհետև հեղինակը պատասխանեց լսարանին հետաքրքրող հարցերին, որոնք առանձնապես վերաբերում էին արցախյան պատերազմին, թուրքերի և ադրբեջանցիների մոտեցումներին արցախյան հերոսամարտին և հատկապես ցեղասպանության հարցին:

Презентация трех книг в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
23 марта, 2014 года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии гостил прибывший из Еревана журналист Татул Акопян. В начале встречи с армянской общественностью Тбилиси он представил фонд «Сивилитас», учредитель и председатель которого - Вардан Осканян, экс-министр ИД Армении, ныне член Национального Собрания.
В своем слове докладчик отметил, что уже стало традицией вышеупомянутого фонда в ходе встреч с общественностью представлять годовой отчет о выполненных работах. На этот раз он опубликован под заглавием «Армения -2013: год ожиданий и сюрпризов». Отчет раздали присутствующим.
После этого журналист провел презентацию книги Вардана Осканяна «По пути независимости». В этой книге экс-министра ИД Армении вынес на публику работы, осуществленные в бытность его первым дипломатом страны, которые включают дискуссии, споры, дипломатические шаги. Докладчик сообщил собравшейся в зале аудитории, что в книге Вардана Осканяна выделена отдельная глава о политике, которая велась в соседней с Грузией стране, о деятельности, осуществленной в годы изоляции и блокады, когда единственный выход Армении во внешний мир был через Грузию, о той огромной дипломатической работе, которую вело Министерство иностранных дел Армении под руководством Вардана Осканяна.
Татул Акопян также представил свои книги «Арцахский дневник: Зеленое и черное» и «Взгляд с Арарата: армяне и турки». Следует отметить, что книги Акопяна переведены и на турецкий язык, они проливают свет на многие вопросы. Автор книг рассказал, как проходила презентация в Стамбуле, в частности что интересовало аудиторию, и отметил, с каким интересом турки приобретали вышеупомянутые книги.
После автор ответил на вопросы аудитории, которые в особенности относились к Арцахской войне, подходу турков и азербайджанцев к Арцахской войне и конкретно к вопросу геноцида.