Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում տեղի ունեցավ «Հովհաննես Թումանյան-145» գրական-երաժշտական երեկո՝ PDF Տպել Էլ.փոստ
tumanyan
Փետրվարի 19-ը Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրն է: Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնը Մեծ Լոռեցու ծննդյան 145-րդ տարեդարձը նշանավորեց գրական-երաժշտական երեկոյով, որը նախաձեռնել էր «Հայարտուն» կենտրոնը՝ Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության հետ համագործակցությամբ:
Միջոցառումը մեկնարկեց հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանքի պանթեոնից: Ներկաները ծաղիկներով զարդարեցին ժողովրդական բանաստեղծի շիրիմը: Հովհաննես Թումանյանի տապանաքարի մոտ, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ և հոգևոր դասի մասնակցությամբ կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ, որից հետո իրականացվեց գրքանվիրատվության ակցիա՝ «ԴՈՒ՝ ՄԵԿԸ 145 ՆՎԻՐԱՌՈՒ ԸՆԹԵՐՑՈՂՆԵՐԻՑ» խորագրով: Գրքանվիրատվության ակցիան նվիրված էր Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 145-ամյակին: Այն արդեն ավանդույթի ուժ է ստացել և իրականացվում է բանաստեղծուհի Անահիտ Բոստանջյանի նախաձեռնությամբ իր հրատարակած գրքերից և անձնական գրադարանից:
Միջոցառումը շարունակվեց Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում: Կազմակերպիչների ջանքերով ստեղծվել էր թումանյանական մթնոլորտի նմանակում, լույսերի և վառվող մոմերի՝ որպես ժամանակի և հիշատակի խորհրդանիշների համադրություն: «Անուշ» օպերայի նախերգանքի ներքո դահլիճում հնչեց Լևոն Չիդիլյանի արտասանությունը որպես հայոց աշխարհում Հովհաննես Թումանյան հանճարի ծննդյան ավետիս:
Միջոցառմանը ներկա էին Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Հայր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանը, ՀՀ Սփյուռքի նախարարության Կովկասի տարածաշրջանի վարչության ղեկավար Տարոն Շագոյանը, գրողներ, մտավորականներ, Թումանյանի գործերի երկրպագուներ:Թումանյանի ծոռնուհին՝ Ելենա Կոլեսնիկովան, որ հեռախոսազանգով իր երախտագիտությունն էր հայտնլ միջոցառման կազմակերպման կապակցությամբ, առողջական խնդիրների պատճառով չկարողացավ ներկա գտնվել երեկոյին:
Ցուցադրվեցին դրվագներ Հովհաննես Թումանյանի կյանքին և գործունեությանը նվիրված վավերագրական ֆիլմից, որոնք ընդհատվում էին Թումանյանի ստեղծագործություններից թիվ 104 դպրոցի աշակերտուհի Լիզա Թորոսյանի, Պետրոս Ադամյանի անվան հայպետդրամայի թատրոնի դերասան Սամվել Էլբակյանի, բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարի, բանաստեղծուհի Անահիտ Բոստանջյանի ասմունքով:
Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Գևորգ Սնխչյանը կարևորեց Հովհաննես Թումանյանի գործունեությունը ոչ միայն որպես բանաստեղծի, այլև հասարակական ակտիվ գործչի, որը համարվում է նաև հայ գրողների առաջին միության ստեղծողը, «Վերնատուն» միության հիմնադիրը, «Հայարտուն» կենտրոնի շուրջը հայ ստեղծագործական մտքի ներկայացուցիչների համախմբողը, Սայաթնովյան «Վարդատոնի» կազմակերպիչը, ցեղասպանությունից փրկվածներին օգնության ձեռք մեկնողը:
Հավարտ երեկոյի՝ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն իր օրհնությունը հղելով ներկաներին, Հովհաննես Թումանյանին անվանեց այն ֆենոմենը, որի ստեղծագործություններով կրթվել և դաստիարակվել են սերունդներ, իսկ բանաստեղծը իր հեքիաթներով,պատմվածքներով,պոեմներով, բանաստեղծություններով, քառյակներով հայ ժողովուրդն է իր բոլոր կողմերով: Թեմակալ առաջնորդը գնահատանքի խոսքեր ուղղեց կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանին, գեղարվեստական ղեկավար Պավել Օգանեզովին, բոլոր մասնակիցներին և ներկաներին:
Թումանյանի տեքստերով երգերի կատարումներով հանդես եկան երգչուհի Սվետլանա Տատոևան, մենակատարներ Անի Ղուշչյանը, Հենրիխ Պետրոսյանը, Հովհաննես Շահնազարյանը,Ներսես Շնորհալի պատանեկան երգչախումբը:

Литературно-музыкальный вечер «Ованес Туманян -145» в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
tumanyan
19-ое февраля день рождения выдающийся армянский поэт Ованес Туманян. Центр «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии отметил 145-ую годовщину со дня рождения «Великого лорийца» литературно-музыкальным вечером, который инициировал центр «Айартун» в сотрудничестве с Союзом армянских писателей Грузии «Вернатун».
Памятное мероприятие началось с Тбилисского пантеона армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”. Присутствующие возложили цветы к могиле народного поэта. У надгробия Ованеса Туманяна, под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна и при участии духовных лиц была отслужена панихида, после чего была проведена акция дарения книг под названием «Ты – один из 145 читателей, получающих подарок». Акция дарения книг уже обрела силу традиции и осуществляется по инициативе поэтессы Анаит Бостанджян и из ее личной библиотеки и изданных книг.
Мероприятие продолжилось в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии. Усилиями организаторов была создана обстановка, идентичная туманяновской эпохе, при свете ламп и горящих свечей – как сочетание символов времени и памяти. Под увертюру к опере «Ануш» в зале прозвучала декламация Левона Чидиляна, возвестив рождение гения Ованеса Туманяна на армянской земле.
На мероприятии присутствовали глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и в Цалке архимандрит Бабкен Салбиян, руководитель Кавказского отдела Министерства диаспоры РА Тарон Шагоян, писатели, представители интеллигенции, поклонники творчества Туманяна. Правнучка Туманяна – Елена Колесникова, которая позвонила по телефону и поблагодарила за организацию мероприятия, по состоянию здоровья не смогла присутствовать на вечере.
Во время вечера были показаны кадры из документального фильма о жизни и творчестве Ованеса Туманяна, в перерывах между которыми ученица школы №104 Лиза Торосян, актер Тбилисского Армянского Государственного Драматического Театра им. Петроса Адамяна Самвел Элбакян, поэт и переводчик Гиви Шахназари мастерски декламировали произведения Туманяна, а Анаит Бостанджян прочла стихотворение собственного сочинения на двух языках.
Председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Геворг Снхчян в своем слове подчеркнул деятельность Ованеса Туманяна не только как поэта, но и как активного общественного деятеля, который создал первый союз армянских писателей, основал союз «Вернатун», объединил представителей творческой мысли вокруг центра «Айартун», организовал праздник «Вардатон» в честь Саят-Новы, и протянул руку помощи людям, которые пережили геноцид.
По завершении вечера предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян направил свое благословение присутствующим, он назвал Ованеса Туманяна тем феноменом, на произведениях которого было воспитано не одно поколение, а его сказки, повести, поэмы, стихотворения и четверостишия - это армянский народ во всех его проявлениях. Глава Епархии поблагодарил за художественное оформление мероприятия координатора центра Левона Чидиляна, художественного руководителя Павла Оганезова, всех участников и присутствующих.
Музыка и песни, написанные по мотивам произведений Туманяна, которые великолепно исполнили певица Светлана Татоева, солисты центра «Айартун» Ани Кущян, Генрих Петросян, Ованес Шахназарян, Юношеский хор им. Св. Нерсеса Шнорали придали особое очарование литературно-музыкальному вечеру.