Երկու քաղաքեպետեր այցելեցին Թբիլիսիի Սբ. Էջմիածին եկեղեցի PDF Տպել Էլ.փոստ
Դեկտեմբերի 15-ին, երկօրյա պաշտոնական այցով Թբիլիսի ժամանեց Երևանի քաղաքապետարանի պատվիրակությունը քաղաքապետ պարոն Տարոն Մարգարյանի գլխավորությամբ: Այցելության առաջին օրը, երկու մայրաքաղաքների՝ Երևանի և Թբիլիսիի առաջին դեմքերը և նրանց ուղեկցող անձինք այցելեցին Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի: Պարոն Գիգի Ուգուլավան և պարոն Տարոն Մարգարյանը և հայկական պատվիրակության անդամներ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Մակարյանը, Ավագանիներ Արմեն Երեմյանը, Սերգեյ Մկրտչյանը, Նատալիա Լափաուրին, լրատվական բաժնի ղեկավար Հարություն Հակոբյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանի խորհրդական Արտակ Կալաչյանը և մյուսները ներկա գտնվեցին հայոց եկեղեցում Վիրահայոց թեմի առաջանորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ ընթացող կիրակնօրյա Սուրբ Պատարագին: Պատարագիչն էր Տեր Հուսիկ քահանա Հարությունյանը:
Հավարտ Սբ. Պատարագի բարձրաստիճան հյուրերին բարի գալստյան խոսքով դիմեց Թեմակալ Առաջանորդը: Սրբազան Հայրը արժևորեց դարերի խորքից եկող երկու հինավուրց քաղաքների բարեկամական փոխհարաբերությունը, անդրադարձելով այն սերն ու հարգանքը, որ երկու քաղաքների բնակչությունը փոխադարձաբար տածում է հարևան ժողովուրդների արվեստի, մշակույթի, ավանդույթների նկատմամբ:Գերաշնորհ առաջնորդը արժևորեց հայի դիմագիծն այս քաղաքում, որտեղ դեռևս 20-րդ դարի սկզբներին արդեն գործում էր 26 եկեղեցի և հայն իր կառուցողական ձիրքն ու շինարար կարողությունը ի սպաս էր դնում իր սիրելի քաղաքի զարգացմանն ու բարգավաճմանը:
Թեմակալ առաջնորդը երախտագիտության խոսքեր ուղղեց Թբիլիսիի քաղաքապետ Գիգի Ուգուլավային, ընդգծելով հատկապես «Հայարտուն» կենտրոնի կառուցման գործում քաղաքապետարանի և նրա ղեկավարի աջակցությունը:
Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը գոհունակության խոսքեր ուղղեց Երևանի քաղաքապետին, ում հայրենանվեր և գործիմաց ղեկավարությամբ, օր-օրի գեղեցկանում ու նոր փայլ է ստանում Համայն հայության մայրաքաղաքը:
Այնուհետև հյուրերը այցելեցին «Հայարտուն» կենտրոն, որտեղ նրանց դիմավորեցին Վիրահայոց թեմի հովանու ներքո գործող ստեղծագործական միությունների ղեկավարները, հոգաբարձուների խորհրդի անդամները: Հյուրերը եղան Սբ. Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանում, տնօրեն՝ Եվգենյա Մարկոսյան: Փոքրիկները մեծարգո հյուրերին դիմավորեցին Վրաստանի և Հայաստանի հանրապետության պետական օրհներգների կատարմամբ, որից հետո հյուրերը Սուրբ Եղիա Մարգարեի անվան Կիրակնօրյա վարժարանում ականջալուր եղան մայրենիից կտրված տարբեր տարիքի մարդկանց հայերեն և վրացերեն արտասանությանը:
Երկու մայրաքաղաքները ներկայացնող հյուրերը հետաքրքրությամբ դիտեցին Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կազմակերպված «Դիմանկար-XXI» ցուցահանդեսը, որը »Հայարտուն» կենտրոնի աջակցությամբ, նախաձեռնել էր «Վրաստանի հայ նկարիչների միությունը (նախագահ՝ Մերուժան Շահումյան) և Վրաստանի նկարիչների մի քանի միությունները:
Պարոնայք Գիգի Ուգուլավայի և Տարոն Մարգարյանի հետ հանդիպումը բացեց Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի պատասխանատու և «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը: Նա անդարադարձ կատարեց կենտրոնի անցած ուղուն, կարևորելով 15 խմբակների գոյությունը, շուրջ 600 աշակերտների ամենօրյա այցը կենտրոն, «Հայարտուն» կենտրոնի ակտիվ մասնակցությունը Թբիլիսոբա տոնահանդեսին և Հայաստանի Հանրապետությունում կազմակերպվող բոլոր փառատոներին:
Թբիլիսիի քաղաքապետ պարոն Գիգի Ուգուլավան դիմելով ներկաներին, խոսեց այս քաղաքի բազմազգ բնակչության և թբիլիսեցի լինելու հպարտության մասին: Նա արժևորեց հայ և վրացի քրիստոնյա ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը և ոգեկոչեց շարունակել առաջընթացը պատմականորեն ձևավորված ժողովուրդների բարեկամության ուղիով:
Այնուհետև Երևանի քաղաքապետը կարևորեց այն, որ երկու մայրաքաղաքների համագործակցությունը զարգանում է ի շահ ժողովուրդների և նրանց դարավոր բարեկամության ամրապնդման: Նա բարձր գնահատեց «Հայարտուն» կենտրոնի ազգանվեր գործունեությունը, երկրի իշխանությունների աջակցությունը Թբիլիսիում հայ մշակույթի, հայ մարդու ստեղծարար աշխատանքի զարգացմանը և այս կենտրոնի գործունեությունը անվանեց հայ-վրացական բարեկամական փոխհարաբերությունների փայլուն վկայություն:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը բարձր գնահատելով երկու քաղաքապետերի այցելությունը Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի և «Հայարտուն» կենտրոն, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին և Թբիլիսիի քաղաքապետ Գիգի Ուգուլավային նվիրեց թբիլիսահայ ճանաչված գեղանկարիչ Թենգիզ Միկոյանցի հին Թիֆլիսի տեսարաններով կտավները:
Թբիլիսիի քաղաքապետը, Երևանի իր գործընկերը և պատվիրակության անդամները դիտեցին Փոնիջալայում նորերս բացված ապակու վերամշակման գործարանը, որը համապատասխանում է միջազգային բոլոր չափանիիշերին , հագեցած է ժամանակակից սարքավորանքով: Ձեռնարկությունը ստեղծվել է հայ-վրացական ներդրումներով,գործարանատեր Սամվել Աղեկյանի խոսքերով, , այստեղ աշխատանքով զբաղված է շուրջ 150 մարդ, արտադրանքը արտահանվում է արտերկրներ:
Նույն օրը Թբիլիսիի քաղաքապետը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ցույց տվեց Հին Թիֆլիսի թաղամասը և Աբանոթուբանին:

Визит двух мэров в церковь Сурб Эчмиадзин города Тбилиси PDF Печать E-mail
15 декабря, с официальным двухдневным визитом в Тбилиси прибыла делегация мэрии Еревана, под руководством мэра Тарона Маргаряна. В первый день визита первые лица двух столиц, Тбилиси и Еревана, и сопровождающие их люди посетили церковь Сурб Эчмиадзин города Тбилиси. Гиги Угулава и Тарон Маргарян, члены армянской делегации – секретарь аппарата мэрии Еревана Сергей Макарян, высокопоставленные лица Армен Еремян, Сергей Мкртчян, Наталья Лапаури, руководитель пресс-службы Арутюн Акобян, советник посла РА в Грузии Артак Калачян и другие присутствовали в армянской церкви на воскресной Святой Литургии, которая прошла под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна. Богослужение провел священник Усик Арутюнян.
По окончании Св. Литургии высокопоставленных гостей поприветствовал предводитель Епархии. Его Преосвященство подчеркнул идущие из глубины веков дружеские взаимоотношения двух древних городов, вспомнив ту любовь и уважение, которую взаимно питает население двух городов в адрес искусства, культуры, традиций соседних народов. Его Преосвященство отметил армянские черты в облике этого города, где еще в начале 20-ого столетия действовали 26 церквей и армяне своими способностями строителя служили на благо развития и процветания любимого города.
Глава Епархии выразил благодарность мэру города Тбилиси Гиги Угулава, подчеркнув в особенности поддержку мэрии и ее руководства в строительстве центра «Айартун».
Епископ Вазген Мирзаханян выразил свое удовлетворение мэру Еревана, под сведущим и преданным руководством которого день ото дня столица всех армян становится все краше.
После этого гости посетили центр «Айартун», где их встретили руководители творческих союзов, действующих под эгидой Епархии ААЦ в Грузии, и члены Совета попечителей. Гости побывали в Детском саду им. Св. Мовсеса Хоренаци, директор -Евгения Маркосян. Малыши встретили высокоуважаемых гостей, исполнив государственные гимны Армении и Грузии, после чего в воскресной школе имени пророка Св. Егиа гости услышали декламацию на армянском и грузинском языках оторванных от родного языка людей разного возраста.
Гости, представляющие две столицы, с интересом посмотрели выставку «Портрет -XXI», организованную в зале им. Галуста Гюльбенкяна, которую, при поддержке центра «Айартун», инициировал Союз армянских художников Грузии (председатель – Меружан Шаумян) и несколько союзов грузинских художников.
Встречу Гиги Угулава и Тарона Маргаряна открыл ответственный за отдел культуры Епархии ААЦ в Грузии и координатор центра «Айартун» Левон Чидилян. Он напомнил путь, пройденный центром, поведал о деятельности 15 кружков, о каждодневном посещении центра почти 600 учеников, а также об активном участии центра «Айартун» в празднике «Тбилисоба» и во всех фестивалях, которые устраиваются в Армении.
Мэр Тбилиси Гиги Угулава, обратившись к присутствующим, поведал о многонациональном населении этого города. Он отметил многовековую дружбу двух христианских народов – армян и грузин, и призвал к дальнейшему прогрессу по пути исторически сложившейся дружбы народов.
После этого мэр Еревана подчеркнул, что сотрудничество двух городов развивается на благо народов и укрепления многовековой дружбы. Он высоко оценил патриотическую деятельность центра «Айартун», поддержку властей страны в развитии армянской культуры и творческой работы армян в Тбилиси, и назвал деятельность этого центра блестящим свидетельством армяно-грузинских дружеских взаимоотношений.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян высоко оценил визит двух мэров в церковь Сурб Эчмиадзин и центр «Айартун», и подарил мэру Еревана Тарону Маргаряну и мэру Тбилиси Гиги Угулава картины известного армянского художника Тбилиси Тенгиза Микоянца с изображением старого Тбилиси.
Мер Тбилиси, его коллега из Еревана и члены делегации осмотрели новый завод по переработке стекла в Поничала, который соответствует всем международным стандартам и оснащен современным оборудованием. Предприятие было создано благодаря армяно-грузинским инвестициям, по словам бизнесмена Самвела Агекяна, здесь работает почти 150 человек, а продукция экспортируется в страны ближнего и дальнего зарубежья.
В тот же день мэр Тбилиси показал мэру Еревана Тарону Маргаряну район старого Тбилиси и Абанотубани.