Վիրահայոց թեմում հավուր պատշաճի նշանավորվեց Սուրբ թարգմանիչ վարդապետների տոնը PDF Տպել Էլ.փոստ
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու տոնացույցով, հոկտեմբերի 12-ին նշվեց Սուրբ թարգմանիչ Վարդապետներ Սահակ Պարթևի, Մեսրոպ Մաշտոցի և նրանց աշակերտների տոնը: Այն հայ ժողովրդի նվիրական և սիրված ազգայինեկեղեցական տոներից է:
Թարգմանչաց տոնը Վիրահայոց թեմում նշանավորվեց հավուր պատշաճի: Այս տոնին էր նվիրված ճանաչված դաշնակահար, Թբիլիսիի նախկին բնակիչ, այժմ Գերմանիայում գործող Մամիկոն Նահապետովի դաշնամուրային երաժշտության համերգը, որը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 11-ին: Իսկ հոկտեմբերի 12-ին, Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ, մատուցվեց Սուրբ Պատարագ: Պատարագիչ քահանան էր Սբ. Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու լուսարարապետ Տեր Հուսիկ Հարությունյանը: Հատկանշական է, որ ի թիվս բազում հավատացյալների, Սբ. Պատարագին ներկա էին «Սբ. Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի երեխաները և «Սբ. Գրիգոր Նարեկացի» հայերենի մեկօրյա վարժարանի սաները:
Հավարտ Պատարագի՝ Թեմակալ առաջնորդը քարոզ խոսեց օրվա խորհրդի, հայ ժողովրդի և հայ Եկեղեցու տարեգրությունում ազգի երևելիներ Վռամշապուհ թագավորի, Սահակ Պարթև կաթողիկոսի, եռամեծար Մեսրոպ Մաշտոցի և նրանց աշակերտների մասին: Նա ի մասնավորի ներկայացրեց հայոց գրերի ստեղծման, հայոց պատմության, գիտության ու փիլիսոփայության զարգացման գործում այն մեծ դերակատարությունը, որի շնորհիվ ազգն ունի իր այբուբենը, դասվում է աշխարհի հնագույն և քաղաքակիրթ ժողովուրդների շարքը:
Այնուհետև հավատացյալների թափորը ուղղվեց դեպի Խոջիվանքի «Մեծաց մեծերի» պանթեոն, որտեղ ի խոնարհում ազգի մեծամեծների հիշատակի, կատարվեց հոգեհանգստի կարգ: Տոնական օրվա առթիվ շնորհավորեցին և սուրբ վարդապետների գործը շարունակելու կոչով հավաքվածներին դիմեցին «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը և Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահումյանը:
Թարգմանչաց օրվան նվիրված միջոցառումների հաջորդ հանգրվան դարձավ Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահը: Այստեղ Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախաձեռնությամբ և ՀՀ Սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ կայացավ դպրոցականների գրական մրցանակաբաշխության մասնակիցների պարգևատրման արարողությունը:
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին Վիրահայոց թեմի առաջանորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, «Կամուրջ գրական-մշակութային կապեր» հասարակական կազմակերպության նախագահ Անահիտ Բոստանջյանը, գրողներ, հայկական համայնքային կառույցների ղեկավարներ, ուսուցիչներ, ծնողներ: Միջոցառմանը ներկա էին դպրոցականներ Ախալքալաքի, Նինոծմինդայի, Մառնեուլիի շրջանների և գյուղերի դպրոցներից:
Գրական մրցանակաբաշխության պատվավոր հյուրերն էին Երևանի Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Նարինե Թուխիկյանը և սիրիահայ դերասանուհի Մայտա Բոշկեզենյանը:
Միջոցառումը սկսվեց Տերունական աղոթքով, որից հետո Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Գևորգ Սնխչյանը, անդրադարձ կատարելով մրցանակաբաշխության նպատակին և առաջադրանքներին, ընդգծեց մրցույթի կամավորական բնույթը: Նա բարձրաձանեց մրցույթի պահանջները՝ Հայոց Ցեղասպանության, Հայ գրատպության 500-ամյակի և հայ և վրաց ժողովուրդների բարեկամական կապերի թեմաներով գրական ստեղծագործություն: Մրցույթին մասնակցել է 70 աշակերտ քաղաք Թբիլիսիի և Վրաստանի հայաբնակ շրջաններից: Ներկայացված աշխատանքներից առանձնացվել է 25 լավագույնը և ներկայացվել է ՀՀ Սփյուռքի նախարարությանը:
Չսպասելով ՀՀ Սփյուռքի նախարարության կողմից արդյունքների հրապարակմանը, Վրաստանի հայ գրողների « Վերնատուն» միությունը ամփոփեց մրցույթի արդյունքները:
Երևանի Հովհ. Թումանյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Նարինե Թուխիկյանը, շնորհավորեց բոլոր մրցանակակիրներին և նվիրեց տուն-թանգարանի պատվոգիրը և Թումանյանի ստեղծագործությունների հազվագյուտ նմուշների հրատարակություններ:
Բանաստեղծ-թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանը ողջունելով նախաձեռնությունը, բարեմաղթանքի խոսքեր ուղղեց մասնակիցներին, իսկ անձամբ բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարին շնորհավորեց մասնագիտական օրվա կապակցությամբ , ով 60-ամյա գործունեության տարիներին իր փայլուն թարգմանությամբ վրաց հասարակայնությանն է ներկայացնում հայ գրականության գոհարները:
Պարգևատրվածների անունից շնորհակալության խոսք ասացին լավագույն աշխատանքների հեղինակներ Նինոծմինդայի Ջիգրաշենի դպրոցի աշակերտուհի Արմինե Գևորգյանը և Թբիլիսիի թիվ 104 դպրոցի աշակերտ Արամ Գրիգորյանը:
Հավարտ միջոցառման Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն իր օրհնությունը բաշխեց ներկաներին և բարձր գնահատեց մրցույթի կազմակերպումը: Սրբազանը կարևորեց ընթերցանությանը, ստեղծագործական մտքի զարգացմանը միտված միջոցառումները, որոնք պետք է նպաստեն Վրաստանում հայ գրականության, հայ արվեստի, հայ մշակույթի զարգացմանը, ազգին տալով լավագույն զավակներ:
Սբ. Թարգմանիչ-վարդապետների տոնին նվիրված Սրբազան Պատարագներ մատուցվեցին Վրաստանի բոլոր գործող հայկական եկեղեցիներում:

В Епархии ААЦ в Грузии должным образом отметили День памяти Свв. Переводчиков-Учителей PDF Печать E-mail
surb-targmanchac-ton
Согласно календарю Армянской Апостольской Святой Церкви, 12 октября отметили День памяти Свв. Переводчиков-Учителей Саака Партева, Месропа Маштоца и их учеников. Это один из самых заветных и любимых национально-церковных праздников армянского народа.
Праздник Святых Переводчиков в Епархии ААЦ в Грузии отметили должным образом. 11 октября состоялся посвященный этому празднику концерт фортепианной музыки известного пианиста Мамикона Нахапетова, уроженца Тбилиси, который теперь занимается творчеством в Германии. А 12 октября, в церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси, под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, была проведена Святая Литургия. Богослужение провел ключарь Кафедральной церкви Сурб Геворг священник Усик Арутюнян. Примечательно, что в числе множества верующих, на Святой Литургии присутствовали дети Детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци и ученики однодневной школы армянского языка имени Св. Григора Нарекаци.
По завершении Литургии предводитель Епархии прочел проповедь, поведал о празднике и о национальных выдающихся деятелях в летописи армянского народа и Армянской Церкви - царе Врамшапухе, Католикосе Сааке Партеве, достопочтенном Месропе Маштоце и их учениках. Он подробно рассказал о той колоссальной роли в деле создания армянской письменности и развития армянской истории, науки и философии, благодаря которой нация имеет свой алфавит, и относится к одному из самых древних и цивилизованных народов мира.
После этого процессия верующих направилась к Тбилисскому пантеону армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”, где они преклонились перед памятью великих представителей армянского народа, и был отслужен молебен за упокой души. Редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян и председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян поздравили с праздником собравшихся и призвали продолжить патриотическое дело Святых Учителей.
Зал имени Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии стал следующим пристанищем мероприятий, посвященных Празднику Святых Переводчиков, где по инициативе Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» и при поддержке Министерства Диаспоры РА состоялась церемония награждения участников литературного конкурса среди школьников.
На торжественной церемонии присутствовали глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, поэт и переводчик Гиви Шахназари, председатель общественной литературно-культурной организации «Камурдж» Анаит Бостанджян, писатели, лидеры армянских общественных организаций, педагоги и родители. На мероприятии присутствовали ученики школ из деревень района Ахалкалаки, Ниноцминда и Марнеули.
Директор дома-музея Ованеса Туманяна в Ереване Нарине Тухикян и сирийская армянка, актриса Майта Бошкезенян, были почетными гостями церемонии награждения.
Мероприятие началось с молитвы «Отче Наш», после чего председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Геворг Снхчян, упомянув цели и задачи конкурса, подчеркнул добровольный характер конкурса. Он огласил требования конкурса – литературные произведения по следующим темам: Геноцид Армян, 500-летие армянского книгопечатания, дружественные связи между армянским и грузинским народом. 70 учеников из Тбилиси и армянонаселенных районов Грузии приняли участие в конкурсе. Из представленных работ было выбрано 25 лучших и представлено Министерству Диаспоры РА.
Не дожидаясь объявления результатов Министерством Диаспоры РА, Союз армянских писателей Грузии «Вернатун» подвел итоги конкурса.
Директор дома-музея Ованеса Туманяна в Ереване Нарине Тухикян поздравила всех победитей конкурса и вручила почетные грамоты дома-музея и редкие образцы произведений Туманяна.
Поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян, поприветствовав данную инициативу, направила добрые пожелания участникам, а поэта и переводчика Гиви Шахназари лично поздравила с профессиональным днем, который в течение 60-ти лет деятельности своими блестящими переводами знакомит грузинское общество с жемчужинами армянской литературы.
От лица награжденных с благодарственным словом выступили авторы лучших работ – ученица школы села Джиграшен района Ниноцминда Армине Геворкян и ученик школы № 104 в Тбилиси Арам Григорян.
По окончании мероприятия глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзахянян благословил всех присутствующих и высоко оценил организацию конкурса. Его Преосвященство подчеркнул важность мероприятий, направленных на развитие творческой мысли и чтения, которые будут способствовать развитию армянской литературы, армянского искусства, армянской культуры в Грузии, и будут воспитывать лучших детей нации.
Святая Литургия, посвященная Дню памяти Свв. Переводчиков-Учителей, была проведена во всех действующих армянских церквях Грузии.