| Վիրահայոց թեմի և «Հայարտուն» կենտրոնի արտագնա հոգևոր-մշակութային միջոցառման կայանակետը Ղուշչիի «Սուրբ Գևորգ» եկեղեցին էր |
Ծալկայի շրջանի Ղուշչի գյուղի «Սուրբ Գևորգ» եկեղեցում Սուրբ Պատարագ մատուցելու և գեղեցիկ համերգ տալու նպատակով հունիսի 22-ին Վիրահայոց Թեմի առաջնորդի գլխավորությամբ Թբիլիսիից մեկնեցին հոգևոր դասի և «Հայարտուն» կենտրոնի պաշտոնեության ներկայացուցիչներ «Վանք» պարային համույթի և անհատ կատարողների ուղեկցությամբ: Ղուշչիում նրանց միացավ Ախալքալաքի և մերձակա գյուղերի հոգևոր հովիվ Տ. Տաթև քահանա Մարուքյանը եկեղեցական երգչախմբով: Տեղում հյուրերին դիմավորեց Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության Ծալկայի շրջանի հայկական համայնքների հոգևոր հովիվ Տ. Մովսես քահանա Մանուկյանը: Ղուշչիի 19-րդ դարի կառույց «Սուրբ Գևորգ» եկեղեցում, Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամ Պատարագի վերջում հավատացյալներին քարոզի խոսքով դիմեց և իր օրհնությունը հղեց Վիրահայոց Առաջնորդը: Խոսելով օրվա խորհրդի՝ Սբ. Տրդատ թագավորի, Աշխեն թագուհու և Խոսրովիդուխտ կույսի մասին,Սրբազան Հայրը պատգամ արեց հավատարիմ մնալ հավատքին, պահել ու պահպանել մեր լեզուն, զարգացնել ժողովրդական մշակույթն ու ավանդույթները: Այնուհետև գյուղի մարզադաշտում Թբիլիսիից ժամանած թիվ 104 դպրոցի «Վանք» պարային համույթի (պարուսույց Լիանա Կաշավանիձե) և անհատ կատարողներ Աննա Պողոսովայի, Անի Ղուշչյանի, Ռուբեն Ոսկանյանի, Հենրիխ Պետրոսյանի և Ախալքալաքից ժամանած եկեղեցական երգչախմբի (խմբավար՝ Միրա Այվազյան) մասնակցությամբ բացօթյա տրվեց ճոխ համերգ: Ղուշչիի գյուղապետ Վարդան Մեհրաբյանն իր երախտագիտություն Բազմամարդ մարզադաշտը, ջերմ և սրտառուչ ընդունելությունը փաստեցին,որ հոգևոր-մշակութայ

Церковь Сурб Геворг в Гушче - место проведения выездного духовно-культурного мероприятия Епархии ААЦ в Грузии и центра «Айартун» PDF Печать E-mail
calka
С целью отслужить Святую Литургию в церкви Сурб Геворг села Кушчи в районе Цалка и дать красивый концерт, 22 июня, во главе с предводителем Епархии ААЦ в Грузии в эту армянонаселенную деревню из Тбилиси отправились духовные лица и представители руководства центра «Айартун»,
в сопровождении сольных исполнителей и танцевального ансамбля «Ванк». В селе Кушчи вместе с церковным хором к ним присоединился духовный пастырь города Ахалкалаки и близлежащих деревень священник Татев Марукян. Здесь гостей встретил духовный пастырь армянских общин региона Цалки викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети священник Мовсес Манукян.
В строении 19-ого века, храме Сурб Геворг села Кушчи, под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, была проведена Святая Литургия. Богослужение провел священник Мовсес Манукян. На Литургии присутствовали заместитель председателя Народного собрания Цалки Гоча Хачатрян, старосты деревень Нардеван, Дашбаш, Дараков, Бурнашет – Антарам Мелтонян, Георгий Пепенян, Бабкен Ваградян, Мхитар Саргсян, Вардан Меграбян и другие.
В конце Литургии предводитель Епархии прочел проповедь и благословил общину.
Епископ Вазген Мирзаханян поведал о Дне памяти Св. царя Трдата, царицы Ашхен и девы Хосровидухт, он призвал оставаться преданными вере, хранить и защищать наш язык, развивать народную культуру и традиции.
После на сельском стадионе прибывший из Тбилиси танцевальный ансамбль «Ванк», действующий при школе № 104, (хореограф Лиана Кашаванидзе) и сольные исполнители Анна Погосова, Ани Кущян, Рубен Восканян, Генрих Петросян, при участии прибывшего из Ахалкалаки церковного хора (хормейстер Мира Айвазян), дали роскошный концерт. Староста деревни Кушчи Вардан Меграбян выразил свою благодарность за визит и создание праздничного настроения.
Многолюдный стадион, теплый и эмоциональный прием показали, что подобные духовно-культурные визиты становятся той пищей, которая так необходима жителям горных деревень армянонаселенных регионов.