Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի ցուցատախտակի շնորհանդես PDF Տպել Էլ.փոստ
Ապրիլի 21-ին, կիրակնօրյա Սուրբ Պատարագից հետո, Վիրահայոց թեմի Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու բակում կայացավ «Հայարտուն» կենտրոնի ցուցատախտակի շնորհանդեսը: Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը օրհնության և ողջույնի խոսքում արժևորեց ռուսաստանաբնակ Բորիս Սաակովի և մյուս
բարերարների նվիրատվությամբ կառուցված «Հայարտուն» կենտրոնի դերն ու նշանակությունը թբիլիսահայ համայնքի կյանքում, որից հետո այցով Թբիլիսիում գտնվող ռուսաստանաբնակ բարերար Արթուր Սաակովը հանդիսավորությամբ բացեց ցուցատախտակը:
Ներկաներին շնորհավորելով ցուցատախտակի հանդիսավոր բացման կապակցությամբ , երիտասարդ բարերարը իր գոհունակությունը հայտնեց Վիրահայոց Թեմին և նրա առաջնորդ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին «Հայարտուն» կենտրոնում ծավալված ազգանվեր գործունեության կապակցությամբ, ինչը միանգամայն գերազանցեց բոլոր սպասումները:
Այնուհետև «Հայարտուն» կենտրոնի «Սուրբ Մովսես Խորենացու» անվան նախակրթարանի սաների կատարմամբ հնչեց Հայաստանի Հանրապետության պետական հիմնը:

Презентация доски центра культуры «Айартун» Епахии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
21 апреля, после воскресной Святой Литургии, во дворе церкви Сурб Эчмиадзин Епархии ААЦ в Грузии, расположенной в Авлабаре, состоялась презентация доски центра «Айартун». Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян в своем слове приветствия и благословения высоко оценил роль и значение в жизни армянской общины Тбилиси центра «Айартун», который помогли построить проживающий в Росии Борис Сааков и другие благодетели.
После этого проживающий в России и пребывающий с визитом в Тбилиси меценат Артур Сааков торжественно открыл доску почета.
Молодой благодетель поздравил собравшихся с торжественным открытием доски, он выразил свое удовлетворение Епархии ААЦ в Грузии и ее предводителю, Его Преосвященству Епископу Вазгену Мирзаханяну в связи с работой, которая осуществляется в центре «Айартун» на благо нации, подчеркнув, что она превзошло все ожидания.
После ученики детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци при центре культуры «Айартун» исполнили государственный гимн Армянской Республики.