Ապրիլի 19-ին Թբիլիսիի »Շերատոն Մետեխի Պալաս» հյուրանոցի մեծ դահլիճում կայացավ Հայոց մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված “Արս Լունգա» դուետի մենահամերգը, որը կազմակերպել էին Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմը և Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը, ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
Համերգին ներկա էին Վրաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների քաղաքական և հասարակական գործիչներ, քույր եկեղեցիների բարձրաստիճան հոգևորականներ, Հայ Եկեղեցու հոգևոր սպասավորներ, Թբիլիսիի հայ մտավորականության և հասարակայնության ներկայացուցիչներ: «Արս Լունգա » դուետը Արամ Թալալյանի (թավջութակ) և Ջուլիետա Վարդանյանի (դաշնամուր) կազմով իր ստեղծման օրից ակտիվորեն ընդգրկված է Հայաստանի երաժշտական կյանքին, հրավերներ է ունեցել հեղինակավոր արտերկրյա երաժշտական կազմակերպություններից, մասնակցել միջազգային մրցույթների և փառատոների: : Բացելով միջոցառումը Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը ներկաներին խնդրեց մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Այնուհետև խոսքը փոխանցեց Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Հովհաննես.Մանուկյանին, ով երախտագիտություն հայտնեց այն միջազգային կազմակերպություններին և երկրներին, ովքեր ընդունել են Հայոց մեծ Եղեռնը և հորդորեց շարունակել համազգային պայքարը միջազգային ասպարեզում սույն ոճրագործության ճանաչման և դատապարտման համար: Պահանջատիրոջ իրավունքով Հայոց Ցեղասպանությունը դատապարտելու համար պայքարը շարունակելուն էր ուղղված Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահումյանի ելույթը: Դահլիճում ստեղծված մթնոլորտը միանգամայն համահունչ էր «Արս Լունգա» դուետի մենահամերգին:ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արամ Թալալյանի և միջազգային մրցույթների և փառատոների մասնակից Ջուլիետա Վարդանյանի բարձրարվեստ կատարմամբ հնչեցին Ռոբերտ Շումանի, Սուլխան Ցինցաձեի, Կոմիտասի, Տիգրան Մանսուրյանի, Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի և այլոց ստեծագործությունները: Վերջում իր օրհնությունը բաշխելով ներկաներին, Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը հիշեց հայոց ցեղասպանության զոհերին, ընդգծելով, որ նմանատիպ հիշատակի համերգները հայի խոնարհումն է զոհերի հիշատակի առջև: «Ապրիլի 24-ը հայությանը միավորող մեծագույն գործոն է: Պահանջատիրության զգացումը, որ գեների միջոցով փոխանցվում է սերունդներին, հայության ապրելու առհավատչյան է և արդարության հաղթանակի գրավականը»,-հավելեց Վիրահայոց թեմի Առաջնորդը: Սրբազան Հայրը երախտագիտության խոսքեր ուղղեց հանրահռչակ «Արս Լունգա » դուետին՝ հիշատակի համերգին մասնակցության համար, իր գնահատանքը և օրհնությունը բերեց կազմակերպիչներին, հովանավորներին և մասնակիցներին: Վիրահայոց համայնքում շարունակվում են Հայոց Մեծ Եղեռնի 98-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները:

В память о жертвах Геноцида армян 19 апреля, в большом зале гостиницы ,,Шератон Метехи Палас,, состоялся сольный концерт дуэта «Арс Лунга»,который организовали Епархия Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии и посольство РА в Грузии, при поддержке Министерства культуры РА. На концерте присутствовали представители дипломатического корпуса, политические и общественные деятели, высокопоставленные
священнослужители церквей-сестер, духовные служители Армянской Церкви, представители армянской интеллигенции и общественности Тбилиси. Дуэт «Арс Лунга» Арам Талалян (альт) и Джульетта Варданян(фортепиано) со дня своего создания был активно вовлечен в музыкальную жизнь Армении, получал приглашения от престижных международных музыкальных организаций, участвовал в международных соревнованиях и фестивалях. Координатор центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян обратился к собравшимся с просьбой почтить минутой молчания память жертв Геноцида армян. Затем слово было передано Чрезвычайному и Полномочному Послу РА в Грузии Ованесу Манукяну, который выразил благодарность тем международным организациям и странам, которые признали Геноцид армян, и призвал продолжить борьбу на международной арене за признание и осуждение этого преступления. В своем выступлении председатель Союза армянских художников в Грузии Меружан Шаумян призвал продолжить борьбу за осуждение Геноцида армян. Создавшаяся атмосфера в зале соответствовала сольному концерту дуэта «Арс Лунга». В мастерском исполнении заслуженного артиста РА Арама Талаляна и участницы международных конкурсов и фестивалей пианистки Джульетты Варданян прозвучали произведения Роберта Шумана, Сулхана Цинцадзе, Комитаса, Тиграна Мансуряна, Арама Хачатряна, Арно Бабаджаняна и др. В конце со словом благословения выступил глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, он вспомнил жертв армянского геноцида, подчеркнув, что подобные концерты памяти – это преклонение армян перед памятью жертв геноцида. «24 апреля – это фактор, который наиболее объединяет армян всего мира. Чувство претензии, которое через гены передается поколениям, - это доказательство жизни армян и залог победы правосудия» - добавил глава Епархии ААЦ. Епископ Вазген Мирзаханян поблагодарил всемирно известный дуэт «Арс Лунга» за участие в концерте памяти, он также благословил организаторов, спонсоров и участников мероприятия. В армянской общине Грузии продолжаются мероприятия, посвященные 98-ой годовщине Геноцида армян.