Հիշատակի երեկո՝ նվիրված վիրահայ արձակագիրներ Ծերուն Թորգոմյանին և Մկրտիչ Ասլանյանին PDF Տպել Էլ.փոստ
526361 295542280562591 1278169604 n
Վրաստանի հայ մտավորականների միության նախաձեռնությամբ և Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի աջակցությամբ, նոյեմբերի 25-ին Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ վիրահայ արձակագիրներ Ծերուն Թորգոմյանի և Մկրտիչ Ասլանյանի հուշ-երեկոն: Միջոցառմանը ներկա էին Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, գրող թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, Վրաստանի նախագահի խորհրդական, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, Ծերուն Թորգոմյանի թոռ՝ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Լևոն Թորգոմյանը:
Բացելով երեկոն, Վրաստանի հայ մտավորականների միության նախագահ Ռուբեն Թորոսյանը ներկայացրեց վիրահայ գրականության հայտնի դեմքեր, բազմաթիվ պատմվածքների, վեպերի ու վիպակների հեղինակներ Ծերուն Թորգոմյանի և Մկրտիչ Ասլանյանի կենսագրությունները, կարևորելով   այս հեղինակների անունները և ստեղծագործությունները նոր սերնդին հայտնի ու սրտամոտ դարձնելու պարագան:
189929 295542260562593 905312098 n
Բանաստեղծ-թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանը հանգամանալից ներկայացրեց Ծերուն Թորգոմյանի ստեղծագործական աշխարհը: Անահիտ Բոստանջյանը, որ 18 տարեկանից եղել է երկու աչքից կույր գրողի գրական քարտուղարը, փաստորեն Թորգոմյան արձակագրի ստեղծագործությունների առաջին վկան է:  Փաստորեն Թորգոմյանը, ինչպես նաև Բենիկ Սեյրանյանը եղել են իմ գրական ուսուցիչները ու այսօր ես վերջին մոհիկանն եմ ,որ անձամբ եմ ճանաչել այդքան մոտիկից Թորգոմյանին... ,- իր խոսքում հավելեց   Անահիտ Բոստանջյանը:
Խոսելով թուրքական յաթաղանից մազապուրծ փրկված գրողի գրական գործունեության մասին, բանաստեղծ-թարգմանիչը արժևորեց նրա ցեղասպանության թեմայով գրված «Անմար կրակներ» վեպը, «Լաչակս գլխիդ» պատմվածքը , որի հիման վրա 1968 –ին «Հայֆիլմը» նկարահանել է «Փախստականներ» ֆիլմը: Անդրանիկ փաշայի սխրագործությունները, Վանի հերոսամարտը, Վան քաղաքը կազմում են  Թորգոմյանի ստեղծագործության առանցքը:  Ծերուն Թորգոմյանը մեծ կապեր ուներ վրաց գրողների հետ: Նրա գործերը հիանալի կամուրջ են մեր ժողովուրդների մերձեցման մեջ: Նա եղել է «Կամուրջ» տարեգրքի խմբագրական խորհրդի երկարամյա  անդամը,Վրաստանի գրողների միության անդամ և ժամանակին գլխավորել է «Հրազդան»  հանդեսը, սա է «Կամուրջ » տարեգրքի նախկին անվանումը: Անահիտ Բոստանջյանն իր խոնարհումը բերեց Թորգոմյան ամուսինների պայծառ հիշատակին, ասելով որ հարազատ մոր ու հոր պես են կանգնել միշտ իր նեղության պահին ու հատկապես ամուսու մահվան շրջանը հիշատակեց: Նա կոչ արեց մտածել   Ծերուն Թորգոմյանի ստեղծագործությունների վերահրատարակության մասին:
Հետաքրքիր ու բովանդակալից էր   բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էմմա Ախտյանի խոսքը Մկրտիչ Ասլանյանի կյանքի և ստեղծագործական աշխարհի մասին: Գրականագետ պրոֆեսորը հիշատակեց   գրողի «Աշխեն Սաթյան», «Երջանկության արահետով» վեպերը, «Աներևույթ ճակատ», «Անհանգիստ բնավորություններ» «Փոթորիկ» վիպակները և պատմվածքները, որտեղ գլխավոր հերոսը մարդն է իր կյանքով ու աօրյա խնդիրներով:
Վրաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ Միքայել Գրիգորյանը, վերհիշելով խորհրդային բռնակալության տարիները, արժեվորեց   այն ակտիվ հայապահպան գործունեությունը, որ ծավալել էր Մկրտիչ Ասլանյանը՝ Վրաստանի գրողների միության հայկական մասնաճյուղում տարբեր տարիներ պաշտոնավարելիս: Հանդիսանալով Վրաստանի ռադիոհաղորդումների հայկական խմբագրության   հիմնադիրն ու երկար տարիների ղեկավարը, Մկրտիչ Ասլանյանի հեռատես մոտեցմամբ վրացական ռադիոյի ձայնադարանը հարստացել է հայկական հազվագյուտ ձայնագրություններով, որոնք ցայսօր էլ կազմում են ռադիոյի ձայնադարանի ոսկե ֆոնդը:
«Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, անդրադարձ կատարելով անցյալի մեծերին արժանին մատուցելու կոչին, բարձրաձայնեց 2013 թվականից   «Վրաստան» թերթում «Մեր անցյալի մեծերը» խորագրով շարք սկսելու մասին:
Հավարտ միջոցառման օրհնության խոսք ասաց Վիրահայոց Թեմի Առաջնորդ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Դիմելով կազմակերպիչներին, նա կոչ արեց նմանօրինակ երեկոների միջոցով, նաև թերթի և հուշերի վերապատումով, մոռացության փոշուց վերհանել այս իրավամբ մեծ ստեղծագործողների անունները և գործերը: Արժեվորելով հայոց կոտորածի մասին ականատեսի ձեռքով գրված ստեղծագործությունները, Սրբազան հայրը հորդորեց   Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ ընթերցողի սեղանին դնել Ծերուն Թորգոմյանի, Մկրտիչ Ասլանյանի այն գործերը, որոնք նվիրված են Մեծ Եղեռնի արհավիրքների, Անդրանիկ փաշայի մեծագործությունների, գաղթականների տվայտանքների նկարագրությանը:
Հուշ-երեկոյին հնչեցին նաև հատվածներ   Ծերուն Թորգոմյանի և Մկրտիչ Ասլանյանի ստեղծագործություններից, որոնց գեղեցիկ ընթերցանությամբ հանդես եկավ թիվ 104 դպրոցի աշակերտուհի Լիզա Թորոսյանը: Հիշատակի երեկոն համեմված էր նաև Նինա Կարապետյանի, Ռուբեն Ոսկանյանի, Հենրիխ Պետրոսյանի հիասքանչ երգերով և Կարեն Միրզոյանի դաշնամուրային նվագակցությամբ:

| Вечер памяти, посвященный армянским прозаикам Грузии Церуну Торгомяну и Мкртичу Асланяну. |
По инициативе Союза армянской интеллигенции Грузии и при поддержке центра культуры «Айартун» епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии 25 ноября в зале имени «Галуста Гюльбенкяна» центра культуры «Айартун» Армянской епархии Грузии прошел вечер памяти, посвященный армянским прозаикам Грузии Церуну Торгомяну и Мкртичу Асланяну. На мероприятии присутствовали глава епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, Его Преосвященство епископ Вазген Мирзаханян, писатель-переводчик Гиви Шахназари, советник президента Грузии и редактор газеты «Врастан»(«Грузия») Ван Байбуртян, внук Церуна Торгомяна и советник посольства Армении в Грузии Левон Торгомян .
Открывая вечер, председатель Союза армянской интеллигенции Грузии Рубен Торосян представил биографии известных личностей в области армянской литературы Грузии, авторов многочисленных рассказов, повестей и романов - Церуна Торгомяна и Мкртича Асланяна, при этом подчеркнул важность ознакомления нового поколения с творчеством писателей. Поэт-переводчик Анаит Бостанджян подробно рассказала о творческом мире Церуна Торгомяна. Анаит с 18 лет была литературным секретарем у ослепшего на оба глаза писателя , фактически, была первым свидетелем его работ. Торгомян был учителем Анаит Бостанджян, а себя поэтесса назвала последней из могикан, кто настолько близко был знаком с прозаиком. Говоря о литературной деятельности писателя, оставшегося в живых после геноцида , поэт- переводчик Анаит Бостанджян высоко оценила роман о Геноциде армян "Неугасимые огни", и отметила, что по одному из произведений Торгомяна в 1968 году «Арменфильм» снял картину «Беженцы». Подвиги Андраника-паши, герои Вана и сам город Ван лежат в основе работ Торгомяна. Несомненно, Церун Торгомян тесно сотрудничал с грузинскими писателями, он был членом Союза писателей Грузии и его работы представляют великолепный мост в отношениях между нашими народами. Интересным и познавательным был рассказ доктора филологических наук, профессора Эммы Схтян о жизни и творчестве Мкртича Асланяна. Профессор и литературовед вспомнила произведения писателя, в которых главный герой – это обычный человек в быту, решающий каждодневные проблемы. Заслуженный деятель грузинского искусства Михаил Григорян, ссылаясь на годы советской тирании, дал высокую оценку деятельности Мкртича Асланяна по сохранению армянской идентичночти в армянской ветви Союза писателей Грузии в течение многих лет. Он был основателем и редактором армянских передач на грузинском радио, которые включены в золотой фонд радио фонотеки. Редактор газеты «Врастан»(«Грузия») Ван Байбуртян сообщил о появлении на страницах газеты «Врастан» с 2013 года новой серии «Великие люди нашего прошлого», которая воздаст дань памяти замечательным писателям. Глава епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, Его Преосвященство епископ Вазген Мирзаханян благословил присутствующих, призвал организаторов вечера сделать подобные мероприятия традицией, посредством которых великие писатели и их творчество еще долго будут пребывать в нашей памяти. На вечере прозвучали отрывки из произведений Церуна Торгомяна и Мкртича Асланяна. Меропрятие украсили песни в исполнении Нины Карапетян, Рубена Восканяна, Генриха Петросяна, которым аккомпанировал Карен Мирзоян. |