Վիրահայոց թեմի պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ Օզուրգեթիի հայ համայնքի հետ PDF Տպել Էլ.փոստ
A2018 թվականի դեկտեմբերի 15-16-ին, Վիրահայոց թեմի պատվիրակությունը, թեմակալ առաջնորդ Գրշ. Տեր DSC 0291Վազգեն եպս. Միրզախանյանի գլխավորությամբ, Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակներում հանդիպում ունեցավ Օզուրգեթիի հայ համայնքի հետ:
Պատվիրակության կազմում էին Ջինիշյան հիշատակի հիմնադրամի ԱՄՆ-ի գրասենյակի տնօրեն Էլիզ DSC 0346Մինասյանը, Երևանի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արմեն Հակոբյանը, ՀՀ Մշակույթի նախարարի խորհրդական Արուսյակ Տերչանյանը, Թեմի պաշտոնեությունը:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդի հետ հանդիպելու առիթը Օզուրգեթիի Սբ. Սահակ Պարթև կիրակնօրյա դպրոցի մոտ էր հավաքել տասնյակ տարիներ առաջ այստեղ հաստատված,DSC 0400 վրաց հասարակությանը ինտեգրված, բայց հայկականությունը պահպանած  հայ համայնքի անդամներին:
Օզուրգեթցիները թեմակալ առաջնորդին դիմավորեցին ավանդական աղուհացով: Տոնականորեն զարդարված դահլիճում Վիրահայոց թեմի Սբ.Սահակ Պարթև հայերենի ուսուցման մեկօրյա դպրոցի սաները, ուսուցչուհի Իրինա DSC 0411Մարգարյանի գլխավորությամբ, ներկայացրեցին հայերենից սովորած իրենց արտասանությունը, երգը, խոսքը:
Վիրահայոց թեմի Աջարիայի, Գուրիայի, Իմերեթիի հայության և Բաթումի Սբ. Փրկիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժ. Տեր Արարատ քհն. Գումբալյանը, ներկայացրեց մայրենին սովորելու, ազգայինը պահպանելու և զարգացնելու տեղի հայ համայնքի մեծ ցանկությունը:
Հավարտ միջոցառման օրհնության և գնահատանքի IMG 8826խոսքով հանդես եկավ թեմակալ առաջնորդը: Վազգեն Սրբազանը անդրադարձ կատարեց Օզուրգեթի հայ համայնքի՝ միավորվելու և ազգայինը պահպանելու մեծ ցանկությանը և առաջարկեց միջոցներ հայթայթել տեղում կրթության, մշակույթի և երիտասարդության կենտրոն  ստեղծելու համար, որն իր ամենօրյա գործունեությամբ կդառնա տեղի հայության ազգային տունը:

Делегация Епархии ААЦ в Грузии встретилась с армянской общиной г. Озургети PDF Печать E-mail
A15-16 декабря 2018 года, делегация Епархии ААЦ в Грузии, во главе с DSC 0291Предводителем Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященством Епископом Вазгеном Мирзаханяном, в рамках визита в Аджарскую Автономную Республику, встретилась с армянской общиной Озургети.
В составе делегации были директор офиса фонда памяти Джинишян в США, Элиз Минасян, исполнительный DSC 0346директор Ереванского офиса фонда Армен Акопян, советник министра культуры Республики Армения, Арусяк Терчанян, должностные лица Епархии.
Возможность встретиться с Главой Епархии ААЦ в Грузии, собрала в воскресной школе им. Св. Саака Партева интегрированных в грузинское общество, но сохранивших армянскуюDSC 0400 идентичность членов армянской общины, которые десятки лет назад пустили свои корни в Озургети.
Озургесткие армяне встретили Главу Епархии традиционно хлебом и солью. В празднично украшенном зале воспитанники однодневной школы им. Св. Саака Партева, где изучают армянский язык, во главе с педагогом Ириной Маргарян, представили выученные на армянском языке стихи, песни, изречения.
DSC 0411Духовный пастырь армян Аджарии, Имерети, Гурии и церкви Сурб Пркич г. Батуми, достопочтенный отец Арарат Гумбалян, рассказал о большом желании армянской общины изучать родной язык, сохранять и развивать свое, национальное.
В завершении мероприятия, с благословением и со словами оценки выступил IMG 8826Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, который отметил большое желание армянской общины Озургети объединиться и сохранять свои национальные традиции и обычаи, и предложил найти средства, чтобы на месте создать центр культуры, образования и молодежи, который своей деятельностью станет национальным домом для местных армян.
От имени фонда памяти Джинишян воспитанникам воскресной школы будут переданы рождественские подарки.