Թմրանյութերի անդառնալի հետևանքների մասին դասախոսություն «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
A12018 թվականի դեկտեմբերի 2-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում  հավաքվածները եկել էին ունկնդրելու արդիական և հրատապ թեմայով մի դասախոսություն, որը վերհանելու էր թմրամոլության աղետը՝ հոգևոր և բժշկական 1տեսանկյունով:
Դահլիճում հիմնականում երիտասարդներ էին, դասախոսությունը նախաձեռնել էր Թեմի երիտասարդական բաժինը:Այն նվիրված էր թմրամոլության նկատմամբ Եկեղեցու դիրքորոշմանը և առողջությանը հասցրած վնասներին: Թմրանյութերը տարեցտարի  խեղաթյուրում են մարդկանց հոգեբանությունը, դժբախտացնում 2բազում ընտանիքներ, խլում մարդկային կյանքեր: Թմրամոլությունը ընդարձակում է իր  սահմանները,  դառնում համամարդկային աղետ:
Հոգևոր տեսանկյունից թմրանյութերի սպառնալիքների և հոգեբանական կախվածության մասին մեկնաբանությամբ հանդես եկավ արժ. Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանը: Տեր Հայրը հանգամանալից բացատրություններով ներկայացրեց թմրեցնող  դեղամիջոցներով սատանայական 3գայթակղությանը տրվելու երիտասարդների մոլագար հակումը, որը նրանց մղում է դեպի հոգեբանական ցնցումներ, մարդկանց ու նրանց ընտանիքների անդառնալի կորուստ: Մեկնաբանելով ինքնասպանությունը որպես Եկեղեցու կողմից անընդունելի վախճան, Տեր Տաթև քահանան  արձանագրեց Եկեղեցու բացասական դիրքորոշումը  թմրամոլության,  հարբեցողության, ծխախոտի նկատմամբ և դրանք որակավորեց դանդաղ քայլերով  ինքնասպանություն, որի պատճառը կամքի թուլությունն է, պայքարի անզորությունը, ժամանակավոր  թմրության և մոռացության տրվելու ցանկությունը:
4Դասախոսությունը շարունակեցին Թբիլիսիի Իվ. Ջավախիշվիլիի  անվան պետական համալսարանի բժշկական ֆակուլտետի ուսանողներ Անահիտ Պոդոսյանը և Նանո Ջաղացպանյանը: Վերջիններս գունապատկերների միջոցով  և գրագետ բանախոսությամբ ներկայացրեցին թմրադեղերի անդառնալի հետևանքները:
Նկատելի էր  ներկաների  համակ ուշադրությունը  դասախոսության նկատմամբ: Տեր Տաթև քահանան և ուսանողները պատասխանեցին առաջադրված հարցերին: Ներկաների կողմից  առաջարկություն եղավ շարունակել նման դասախոսությունների շարքը նաև այլ թեմաներով:

Лекция в центре «Айартун» на тему «О вреде наркотических средств и их необратимых последствиях» PDF Печать E-mail
A12 декабря 2018 года, в зале им. Галуста Гюлбенкяна центра «Айартун», собравшиеся пришли послушать лекцию на чрезвычайно важную злободневную тему, касающуюся бедствий причиняемых наркотиками, представленную с медицинской и духовной точки 1зрения.
В зале, в основном, присутствовала молодежь. Инициатором лекции был отдел молодежи Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии. Лекция была посвящена информации о наркотических средствах, вреде, 2который они приносят здоровью человека, а также тому, какую позицию занимает церковь по отношению к наркотикам.
С годами наркотики искажают психологию людей, делают несчастными тысячи семей, отнимаю жизни. Наркомания расширяет свои границы и становится общечеловеческим бедствием. Достопочтенный отец Татев Марукян прокомментировал угрозу наркотических средств и психологическую зависимость к наркотикам с духовной точки зрения. Он подробно рассказал о сатанинских 3соблазнах, вызванных наркотиками, к которым так неистово тяготеет молодежь. Из-за наркотиков у молодежи случаются психологические расстройства, они становятся жертвами, их навсегда теряет семья. Комментируя самоубийство как неприемлемую церковью смерть, священник Татев Марукян зафиксировал негативное отношение церкви к наркомании, алкоголизму и курению, и определил это все как медленное самоубийство, причиной которого является слабохарактерность, бессилие, 4стремление к забвению.
Лекцию по теме наркотиков продолжили студенты медицинского факультета государственного университета им. И. Джавахишвили г. Тбилиси, Анаида Подосян и Нано Джагацпанян, которые с помощью слайд-презентации и прекрасно составленных докладов рассказали о наркотиках и их пагубном воздействии на человека.
Со стороны присутствующей молодежи чувствовался большой интерес к лекции. Духовный отец Татев Марукян и докладчицы ответили на интересующие аудиторию вопросы. Присутствующие предложили продолжить подобного рода лекции и по другим злободневным темам.