Հայաստանի և Վրաստանի պետականության տոնակատարությունները Սամցխե-Ջավախքում և Ախալցիխեում PDF Տպել Էլ.փոստ
A1 Վիրահայ համայնքը  շարունակում է տոնակատարությունների շարքը՝ նվիրված Հայաստանի  և Վրաստանի պետականության 100-րդ տարեդարձին:
2018 թվականի  հոկտեմբերի 20-ին, օրհնությամբ Վիրահայոց թեմի բարեխնամ առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի, Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության  Ախալքալաքի «Կարապետ արքեպիսկոպոս Բագրատունի» մշակութային կենտրոնի դահլիճում տեղի ունեցավ «Սուրբ Գրիգոր Տաթևացի» կիրակնօրյա դպրոցի  տոնական միջոցառումը՝ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության անկախության  27-րդ տարեդարձին, Հայաստանի և Վրաստանի  պետականության  հոբելյաններին:
Միջոցառմանը ներկա էին Վիրահայոց թեմի  Ախալքալաքի և հարակից գյուղերի հոգևոր ծառայողները, Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական 44384153 1916874665061571 4080971091642679296 o 1փոխանորդության պաշտոնեությունը,  կենտրոնի սաները, նրանց ծնողները և բազմաթիվ հյուրեր:  Միջոցառումը սկսվեց միասնական Տերունական աղոթքով և պետական  օրհներգով, իսկ ընթացքում կենտրոնի «Զարթոնք» պարի խմբի և «Ջավախքի ձայներ» երգչախմբի սաները  հանդես եկան հայրենասիրական երգերի  կատարումներով և ազգագրական պարերով։
2Միջոցառման ավարտին օրհնության խոսքով հանդես եկավ Դիլիսկայի և հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Տիգրան քահանա Մխիթարյանը։ Վերջինս փոխանցեց թեմակալ առաջնորդի հայրական օրհնությունը և  իր գնահատանքը բերեց մշակութային կենտրոնի սաներին ու մանկավարժներին նման գեղեցիկ միջոցառում կազմակերպելու համար։
Հաջորդ օրը,  հոկտեմբերի 21-ին, Վիրահայոց թեմի Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության  Ախալցիխեի և Բորժոմի հոգևոր տեսչությունը,   Ախալցիխե  քաղաքում  կազմակերպեց  երկու  եղբայրական երկրների Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի պետականության  100-րդ տարեդարձին նվիրված երեկո:
Միջոցառմանը իր օրհնաբեր ներկայությունն էր բերել Թեմակալ առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:3
Երեկոյին ներկա էին Վրաստանի խորհրդարանի Ախալցիխեի և Ադիգենի մեծամասնական պատգամավոր Գիորգի Կոպաձեն, Ախալցիխեի քաղաքապետ Զազա Մելիքիձեն, քաղաքապետի տեղակալ Ռուբեն Կարապետյանը, սոցիալական, բժշկական, սպորտի և երիտասարդական կոմիտեի նախագահ Համբարձում Բաբոյանը, քաղաքային և համայնքային կառույցների  ներկայացուցիչներ, նաև  հյուրեր շրջակա գյուղերից և Ախալքալաքից:
Ողջույնի խոսքով միջոցառումը բացեց  Ախալցիխեի և Բորժոմիի տարածաշրջանների հոգևոր տեսուչ՝ հոգեշնորհ Տեր Հակոբ աբեղա Սահակյանը:
Մշակութային 25 համարներով, ընդորում  ազգային, հայրենասիրական, հոգևոր երգերի և ազգագրական պարերի կատարումներով  հանդես եկան  Հոգևոր Տեսչության հովանու ներքո գործող  Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու «Ախալցխա» երգի և պարի համույթը, (պարուսույց և գեղարվեստական ղեկավար Վերոնիկա  Համբարյան), Ախալցիխեի Հովհաննես Թումանյանի անվան թիվ երեք հայկական և թիվ երկու  ռուսական, Ծղալթբիլայի հանրային դպրոցների երգի-պարի խմբերը:  Ելույթ ունեցան նաև 4անհատ կատարողները:  Միջոցառումը վարեց Սվետլանա Հակոբյանը:
Երեկոն  ընթացավ բարձր մակարդակով և ժողովրդի կողմից ընդունվեց  մեծ ոգևորությամբ:
Միջոցառման ավարտին շնորհավորանքի և օրհնության խոսքով հանդես եկավ թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Թեմակալ առաջնորդը բարձր գնահատեց Վրաստանի իշխանությունների և Ախալցիխեի շրջանի ղեկավարության բարյացակամ  վերաբերմունքը  հայկական մշակույթի պահպանության և զարգացման նկատմամբ:  Վիրահայոց թեմի առաջնորդը աղոթք բարձրացրեց  Հայաստանի և Վրաստանի եղբայր ժողովուրդների  խաղաղության և սիրով համակեցության համար:
Սրբազանը գնահատեց և օրհնեց հոգեշնորհ Տեր Հակոբ աբեղայի  լավ աշխատանքը, գնահատանքի խոսքեր ուղղեց դպրոցների տնօրինություններին, շնորհավորեց միջոցառման մասնակիցներին և հյուրերին:
Այս գեղարվեստական միջոցառումը  ուներ  նաև մեկ այլ  նպատակ. վաճառված տոմսերից ստացած  հասույթը պետք է տրամադրվի  Ախալցիխեի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու վերանորոգությանը:

Празднование государственности Армении и Грузии в Самцхе-Джавахети и Ахалцихе PDF Печать E-mail
A1Армянская община продолжает празднования, посвященные 100-летнему юбилею государственности Армении и Грузии.
20 октября 2018 года, с благословения Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, в г. Ахалкалаки, в зале центра культуры имени Архиепископа Карапета Багратуни, Общего Викариата Самцхе-Джавахети и Цалка, состоялось праздничное мероприятие воскресной школы «Сурб Григор Татеваци», приуроченное ко дню 27-летия Армянской 44384153 1916874665061571 4080971091642679296 o 1Независимой Республики и к 100-летнему юбилею государственности Армении и Грузии.
На мероприятии присутствовали духовные пастыри Ахалкалаки и близлежащих деревень Епархии ААЦ в Грузии, должностные лица Общего Викариата Самцхе-Джавахети и Цалка, воспитанники центра и их родители, и множество гостей. Мероприятие начали с молитвы «Отче наш» и государственного гимна, а затем воспитанники танцевальной группы «Зартонк» и хора «Джавахки Дзайнер» центра  выступили с патриотическими песнями и национальными танцами.
В завершении мероприятия, со словом благословения к присутствующим обратился духовный пастырь с. Дилиска и близлежащих деревень, достопочтенный отец Тигран Мхитарян, который передал отцовское благословение Предводителя Епархии ААЦ в Грузии, и поблагодарил воспитанников и педагогов культурного центра за проведенное прекрасное мероприятие.
На следующий день, 21 октября, духовная инспекция  Ахалцихе и  Боржоми Общего Викариата Самцхе-Джавахети и Цалка Епархии ААЦ в Грузии, организовала в 2Ахалцихе вечер, посвященный 100-летнему юбилею государственности братских стран – Республики Армения и Грузии.
Мероприятие своим присутствием почтил Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
На вечере присутствовали мажоритарный депутат парламента Грузии от Ахалцихе и Адигени, Гиорги Копадзе, мэр г. Ахалцихе Заза Меликидзе, заместитель мэра Рубен Карапетян, председатель комитета по социальным, медицинским, спортивным и молодежным вопросам, Амбарцум Бабоян, представители городских и общинных структур, гости из Ахалкалаки и близлежащих деревень. Мероприятие приветственным словом 3открыл духовный инспектор регионов Ахалцихе и Боржоми, благочестивый иеромонах Акоп Саакян.
С 25 художественными номерами, в том числе духовными песнями и национальными танцами, выступили ансамбль песни и танца «Ахалцихе» церкви Сурб Григор Лусаворич, действующий под покровительством духовной инспекции (хореограф и художественный руководитель Вероника Гамбарян), группы песни и танца публичных школ – армянская школа №3 имени Ов. Туманяна г. Ахалцихе и русская школа №2, а также публичной школы с. Цхалтбила. Концерт вела Светлана Акопян. Вечер прошел на высоком уровне и был принят гостями с большим воодушевлением.
В конце мероприятия с поздравительным словом и с благословением выступил Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. 4Предводитель Епархии высоко оценил доброжелательное отношение властей Грузии и руководителей Ахалцихского района к вопросу сохранения и развития армянской культуры. Глава Епархии ААЦ в Грузии помолился за мир и доброе сосуществование двух братских народов Грузии и Армении. Предводитель Епархии оценил и благословил хорошую работу иподьякона Акопа Саакяна, и поблагодарил дирекцию публичных школ районов и поздравил всех участников мероприятия и гостей.
У этого художественного мероприятия была еще одна цель – доход от проданных билетов будет передан на ремонтные работы церкви Сурб Григор Лусаворич г. Ахалцихе.