Վիրահայոց թեմի «Վազգեն Ա Ամենայն Հայոց կաթողիկոս» երիտասարդական և համայնքային կենտրոնի անդրանիկ միջոցառումը PDF Տպել Էլ.փոստ
a12018 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Վիրահայոց թեմի «Վազգեն Ա Ամենայն Հայոց կաթողիկոս» երիտասարդական և համայնքային կենտրոնոսւմ (ղեկավար Վալերի Բադալյան, համակարգող Նինա Սերոպովա)  տեղի ունեցավ անդրանիկ միջոցառումը:
Հատկանշական է, որ այն կրոնական թեմայով էր և իրականացավ Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի Վրաստանի ներկայացուցչության և Վրաստանի Ուղղափառ եկեղեցու միջկրոնական հարաբերությունների հարցերի բաժնի նախաձեռնությամբ: Հանդիպում-շնորհանդեսին 43380649 304064477075061 8248452638627069952 nներկա էին Վիրահայոց թեմի քահանաները, երիտասարդական բաժնի ներկայացուցիչները: Հանդիպման նպատակն էր հոգևոր սպասավորներին և երիտասարդներին իրազեկել Վրաստանի և Եվրոպայի Միության միջև ընթացող ինտեգրման գործընթացների, ասոցիացման պայմանագրի և ազատականացված այցեհրավերային կարգի մասին:
Հանդիպմանը իրենց ներկայությունն էին բերել Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի Վրաստանի ներկայացուցչության տնօրեն Իա Թիկանաձեն և Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու Պատրիարքարանի միջկրոնական հարաբերությունների հարցերի բաժնի ներկայացուցիչ Թեա Գոգոտիշվիլին:
43385896 171430147119365 2212257226612015104 nՇնորհանդեսը վարում էր  «21-րդ դար» միության գործադիր տնօրեն և ծրագրերի ղեկավար Պաատա Գաչեչիլաձեն:
Շնորհանդեսի բացման խոսքից հետո հյուրերին և ներկաներին ողջունեց ու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությունը փոխանցեց Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժ. Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը:
Բանախոսը մանրամասնորեն ներկայացրեց վերոնշյալ հարցերի հետ կապված նորույթները: Ունկնդիրներին հետաքրքրող հարցերին պատասխանելուց հետո շնորհանդեսի վարողը  տեղեկատվություն հաղորդեց նաև Եվրամիության անդամ երկրներում պետության և կրոնական միավորումների հարաբերությունների մոդելների մասին, մանրամասն խոսեց Կրոնի ազատության հետ կապված ակտուալ հարցերի շուրջ:
Շնորհանդեսը շարունակվեց հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում հոգևոր հայրերը և երիտասարդները  լսեցին իրենց հետաքրքրող հարցերին տարբեր տեսակետներով տրված պատասխանները:

Первое мероприятие в молодежном и общинном центре имени «Католикоса Всех Армян Вазгена I» Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
a15 октября 2018 года, в молодежном и общинном центре имени «Католикоса Всех Армян Вазгена I» Епархии ААЦ в Грузии (руководитель Валерий Бадалян, координатор Нина Серопова) состоялось первое мероприятие.
Следует отметить, что мероприятие было организовано по религиозной теме и осуществлялось при поддержке Представительства фонда Фридриха Эберта в Грузии и по инициативе отдела по вопросам межрелигиозных отношений Патриархии Грузинской 43380649 304064477075061 8248452638627069952 nПравославной Церкви.
На встрече-презентации присутствовали духовные отцы Епархии ААЦ в Грузии, представители отдела молодежи. Целью встречи было информирование духовных служителей и молодежь об интеграционных процессах между Грузией и Европейским Союзом, а также о договоре ассоциирования и либерализации визового режима.
На встрече присутствовали директор Представительства фонда Фридриха Эберта в Грузии, Ия Тиканадзе и представитель по вопросам межрелигиозных отношений Патриархии Грузинской Православной Церкви, Тея Гоготишвили. Презентацию вел исполнительный директор Союза 43385896 171430147119365 2212257226612015104 n«21-ый век» и руководитель проектов Паата Гачечиладзе.
После открытия презентации, гостей и присутствующих, от лица Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, поприветствовал и передал благословение духовный пастырь кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси, достопочтенный отец Манук Зейналян.
Докладчик детально представил все новшества, связанные с вышеупомянутыми вопросами. Затем, после ответов на интересующие присутствующих вопросы, он информировал о моделях отношений между странами-членами Евросоюза и религиозными объединениями, а также разъяснил некоторые актуальные вопросы, связанный со Свободой религии.
Презентация прошла в формате диалога, во время которой духовные отцы и молодые люди ознакомились с разными интересующими их вопросами и мнениями.