Սոնա Վանի «Լիբրետո անապատի համար» գրքի վրացերեն թարգմանության շնորհանդես PDF Տպել Էլ.փոստ
A12018  թվականի սեպտեմբերի 10-ին, Վրաստանի գրողների միության հարյուրամյա դահլիճը հյուրընկալել էր վրացի և հայ բանաստեղծական խոսքի  սիրահարներին, հայ-վրացական գրական կապերը գնահատողներին: Այստեղ ժողովուրդների բարեկամությանը, գրական կապերի խորացմանը, միմյանց գրական խոսքով մերձենալու անհրաժեշտությանը նվիրված հերթական միջոցառումն էր, որի հենքը տաղանդավոր բանաստեղծուհի Սոնա Վանի  վրացերեն թարգմանված երկրորդ գրքի շնորհանդեսն էր: Աշխարհի 15 լեզուներով թարգմանված, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված «Լիբրետո անապատի համար» բանաստեղծությունների ժողովածուն վրացի  ընթերցողին ներկայացվեց հայտնի բանաստեղծ - թարգմանիչ Գիվի Շահնազարի 1թարգմանությամբ: Գիրքը խմբագրել էր բանաստեղծուհի Մաղվալա Գոնաշվիլին, իսկ նկարչական ձևավորման հեղինակն էր  Գիորգի Ծերեթելին:
Երեկոն բացեց Վրաստանի Գրողների միության համանախագահ Մաղլավա Գոնաշվիլին: Գիրքը գնահատելով, որպես հայ- վրաց գրական կապերի շարունակություն,նա նշեց  այն հուզական շեշտադրության մասին, որը անտարբեր չի թողնում ընթերցողին, իսկ այս դեպքում արդեն` վրաց ընթերցողն է մասնակից դառնում Սոնա Վանի պատերազմի և մարդու ոչնչացման բնազդի դեմ պայքարին: Տիկին Գոնաշվիլին բարձրաձայնեց  տաղանդավոր բանաստեղծուհի Սոնա Վանին Վրաստանի գրողների միության պատվավոր անդամ ընդունելու որոշումը և նրան փոխանցեց 2անդամության գրքույկ:
Իր օրհնաբեր ներկայությամբ դահլիճում էր Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, ով  իր խոսքում գնահատեց հայ-վրացական գրական  կապերի կարևորությունը, արժևորեց երկու ժողովուրդների գրականությունները միմյանց  ծանոթացնելու այն առաքելությունը,  որը իրականացնում են երկու երկրների գրողների միությունները և ճանաչված գրող-թարգմանիչները և իր պատրաստակամությունը հայտնեց մշտապես  նպաստել այդ կապերի զարգացմանը:
Թարգմանության հեղինակ  Գիվի Շահնազարը խոսեց Սոնա Վանի պոեզիայի մասին,3 արժեվորելով հուզական թափն ու խնդրի կտրուկ հարցադրման բանաստեղծական նրա որոշակիությունը: Վերջինս «Լիբրետո Անապատի համար» վրացերեն գրքից կարդաց մի հատված:
Սոնա Վանի պոեզիայի հանդեպ իրենց գնահատանքի խոսքն ասացին դերասան Ժանրի Լոլաշվիլին, գրողներ Բադրի Քութաթելաձեն,  Մանանա Գորգիշվիլին, Դենիկո Լոլաձեն, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը և ուրիշներ: Սոնա Վանի բանաստեղծությունները հայերենով հնչեցրեց ՀՀ վաստակավոր արտիստ, ասմունքող Սիլվա Յուզբաշյանը:
Միջոցառման առիթով հատուկ Ամերիկայից ժամանած Սոնա Վանը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր կազմակերպիչներին, նշեց, որ «Լիբրետո 4անապատի համար» գրքի թիրախը  պատերազմն է, ցեղասպանությունը: «Պատերազմը կնոջ միակ բնական թշնամին է: Մենք զավակներ ենք արարում, իսկ պատերազմը սպանում է նրանց մարտադաշտում: Նա, ով այո է ասում երջանկությանը, ոչ է ասում պատերազմին: Կարող եմ ասել, որ ես «զենք» եմ տեղափոխել բոլոր այն երկիրները, որոնց լեզուներով թարգմանվել է գիրքը,- իր խոսքում ընդգծեց  բանաստեղծուհին:
«Լիբրետո անապատի համար» ստեղծագործությունը հոկտեմբերին կներկայացվի Քենյայի բանաստեղծական փառատոնին: Իսկ մինչ այդ` բանաստեղծուհին կմեկնի Չինաստան մասնակցելու ‘’Belt and World’’ պոետական միջազգային փառատոնին:
Սոնա Վանի «Լիբրետո անապատի համար» լեհերեն թարգմանված գիրքն արժանացել է Կլեմենս Յանիցկու անվան Յանիցիուս միջազգային մրցանակի: Սոնա Վանին Լեհաստանում շնորհվել է Պոեզիայի և Արվեստի ՀՈՄԵՐ Եվրոպական մեդալ:

Презентация переведенной на грузинской язык книги Соны Ван «Либретто для пустыни» PDF Печать E-mail
A110 сентября 2018 года, в 100-летнем зале Союза писателей Грузии, собрались любители армянской и грузинской поэзии, ценители армяно-грузинских литературных связей. Здесь проходило очередное мероприятие, посвященное дружбе народов, углублению литературных связей, и, с помощью литературного слова, сближению друг с другом, а основой мероприятия была презентация книги талантливой поэтессы Соны Ван, которая была переведена на грузинский язык. Это вторая книга Соны Ван, переведенная на 1грузинский язык. Переведенную на 15 языков мира и посвященную 100-летию Армянского Геноцида книгу «Либретто для пустыни» на грузинский язык перевел известный поэт-переводчик Гиви Шахназари. Редактором книги является поэтесса Маквала Гонашвили, а автором художественного оформления – Георгий Церетели.
Вечер открыла сопредседатель Союза Писателей Грузии – Маквала Гоншавили. Она высоко оценила представленную книгу, как продолжение 2армяно-грузинских литературных связей и отметила ту эмоциональную подчеркнутость, которая не оставляет читателя равнодушным, а в этом случае – уже грузинский читатель становится соучастником борьбы Соны Ван против войны и уничтожения человеческого инстинкта, разума. Госпожа Маквала Гонашвили объявила о  решении принять в почетные члены Союза писателей Грузии талантливейшую поэтессу Сону Ван и вручила ей книжку о членстве в Союзе писателей Грузии.
На презентации книги присутствовал также Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, который в своем слове высоко оценил важность армяно-грузинских литературных связей, а также ту достойную миссию ознакомления двух народов с 3литературой друг друга, которую в свою очередь, осуществляют Союзы писателей двух стран и известные писатели и поэты-переводчики. Его Преосвященство выразил свою готовность всегда содействовать развитию этих связей.
Автор перевода книги, Гиви Шахназари, рассказал о поэзии Соны Ван, отметив эмоциональный взмах и резкую постановку вопроса в определении ее стихов. Гиви Шахназари прочитал отрывки из переведенной книги «Либретто для пустыни» на грузинском языке.
Поэтическим строкам Соны Ван свою оценку дали известный грузинский актер Жанри Лолашвили, поэты Бадри Кутателадзе, Манана Гонашвили, Денико Лоладзе, редактор газеты «Врастан» Ван Байбуртян и другие. Стихи Соны Ван на армянском прочитала заслуженная артистка Республики Армения  - Сильва Юзбашян. Специально для презентации своей книги, переведенной на грузинский язык, из 4Соединенных Штатов Америки приехала Сона Ван, которая поблагодарила всех организаторов этого вечера и отметила, что мишенью книги «Либретто для пустыни» является война. -Мы рожаем детей, а война убивает их на поле боя. И тот, кто говорит счастью «да», тот говорит войне «нет». И я могу смело сказать, что я переносила «оружие» в те страны, на языках которых публиковалась эта книга, - сказала в своем слове поэтесса Сона Ван.
Отметим, что поэтическая книга «Либретто для пустыни», будет представлена в октябре на фестивале поэзии в Кении, а до этого, Сона Ван поедет в Китай для участия в международном фестивале поэзии «Belt and World».
Следует отметить, что книга «Либретто для пустыни», переведенная на польский язык, была удостоена международной премии «Янициус» имени Клеменса Яницкого, а  также в Польше ей была вручена медаль поэзии и искусства им. Гомера.