Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության մայրաքաղաքի՝ Բաթումիի օրվա տոնակատարությանը իր մասնակցությունն էր բերել ՀՀ Վանաձորի քաղաքապետարանի պատվիրակությունը քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին քաղաքապետարանի կրթության և գիտության բաժնի ղեկավար Գոռ Բադալյանը և աշխատակազմի ղեկավար Արթուր Օհանյանը:
2018 թվականի սեպտեմբերի 2-ին,տոնակատարության շրջանակներում, Վանաձորի քաղաքապետարանի պատվիրակությունը, Բաթումիում ՀՀ Գլխավոր հյուպատոս Եղիշե Սարգսյանի ընկերակցությամբ, այցելեց Վիրահայոց թեմի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցի և մասնակցեց կիրակնօրյա Սուրբ և Անմահ Պատարագին:
Օրվա Պատարագիչն էր Գեղարքունիքի թեմի Մարտունու շրջանի հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Գևորգ քահանա Տեր-Բարսեղյանը: Պատարագին ներկա էր նաև Արթիկի թեմի հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Եղիշե քահանա Նազարյանը:
Սուրբ Պատարագի վերջին Վիրահայոց թեմի Աջարիայի, Գուրիայի, Իմերեթիի հայության և Բաթումի Սբ. Փրկիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը ներկա հասարակությանը շնորհավորեց Բաթումիի տոնի կապակցությամբ, փոխանցեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վագեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի ողջույնը և օրհնությունը մայր հայրենիքի բարձրպաշտոնյա հյուրերին և արժևորեց տեղի համայնքի ավանդն ու նվիրվածությունը ծովափնյա այս քաղաքում հայկական շունչն ու քրիստոնյա հավատը պահպանելու գործում:
Հյուրերին և բաթումահայերին ողջույնի խոսքով դիմեց Վանաձորի քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը: Անդրադարձ կատարելով տասնամյակների պատմություն ունեցող քույր քաղաքներ՝ Բաթումիի և Վանաձորին, քաղաքապետը կարևորեց համագործակցության խորացումը և տարածումը մշակույթի, կրթության, տուրիզի բնագավաներում: Վերջինս գնահատանքի խոսքեր ուղղեց տեղի հայ համայնքին, ում ամենօրյա գործունեությամբ ամրապնդվում և խորանում է հայ-վրացական դարավոր բարեկամությունը, իսկ Բաթումիի հայոց եկեղեցին անվանեց այն փարոսը, որը կամրջում և լուսավորում է ժողովրդի համախմբումը իր շուջը, օժանդակում հայկական շնչի և քրիստոնյա հավատքի պահպանմանը Բաթումիում:
Ողջույնի իր խոսքում հյուպատոս Եղիշե Սարգսյանը ներկայացրեց այն ձեռքբերումները, որ արձանագրվել են Բաթումիի և Վանաձորի համագործակցության շրջանակներում:
Հավարտ Սբ.Պատարագի, հյուրերը արժ. Տեր Արարատ քահանայի ուղեկցությամբ այցելեցին Վիրահայոց թեմի Ալեքսանդր Մանթաշյանց կրթամշակութային և երիտասարդական կենտրոն, որտեղ նրանց դիմավորեց տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանը: Վերջինիս ուղեկցությամբ հյուրերը դիտեցին կենտրոնը, ծանոթացան աշխատանքներին: Կենտրոնի ղեկավարը ներկայացրեց նաև ապագայի ծրագրերը, որոնք միտված են Բաթումիում հհայապահպանության խորացմանը, հայ մշակույթի զարգացմանը:

Делегация Ванадзора посетила церковь Сурб Пркич г. Батуми PDF Печать E-mail
AВ празднике, посвященном столице Аджарской Автономной Республики г. Батуми, приняла участие делегация мэрии города Ванадзор Республики Армения, во главе с мэром города Мамиконом Асланяном. В составе делегации были руководитель отдела образования и науки мэрии Гор Бадалян и руководитель отдела кадров мэрии Артур Оганян.
2 сентября 2018 года, в рамках празднеств по случаю дня г. Батуми, делегация мэрии г. Ванадзор, вместе с главным консулом Республики Армения в г. Батуми Егише Саргсяном, посетила церковь Сурб Пркич Епархии ААЦ в Грузии и приняла участие в воскресной Святой Литургии. Службу вел и проповедовал духовный пастырь Мартунинского района Епархии Гехаркуник, достопочтенный отец Геворг Тер-Барсегян. На литургии присутствовал также духовный пастырь Епархии Артик, достопочтенный отец Егише Назарян.
В завершении литургии, духовный пастырь армян Аджарии, Гурии, Имерети и церкви Сурб Пркич г. Батуми, достопочтенный отец Арарат Гумбалян, поздравил всех 1присутствующих в церкви с днем г. Батуми и передал приветственное слово и благословение Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, высокопоставленным лицам и другим гостям из Армении, и подчеркнул важность преданности и большого вклада местной общины прекрасного приморского города Батуми в деле сохранения христианской веры и армянского духа.
К гостям и батумским армянам с приветственным словом обратился мэр города Ванадзор Мамикон Асланян. Подчеркнув долгую историю двух городов-побратимов Батуми и Ванадзор, мэр города отметил важность распространения и углубления взаимного сотрудничества в сферах образования, культуры и туризма. Мэр г. Ванадзор сказал слова благодарности местной армянской общине, благодаря каждодневной деятельности которой укрепляется 2и углубляется армяно-грузинская братская вековая дружба, а армянскую церковь в г. Батуми он назвал тем маяком, который объединяет народ вокруг себя, помогает сохранить армянский дух и христианскую веру в городе Батуми.
В своем приветственном слове консул Егише Саргсян представил те достижения, которые осуществились в рамках сотрудничества городов Батуми и Ванадзора.
В завершении Святой Литургии, гости, в сопровождении достопочтенного духовного отца Арарата Гумбаляна, посетили культурно-образовательный и молодежный центр им. Александра Манташева Епархии ААЦ в Грузии, где их встретила директор центра Сона Ованисян, которая показала гостям центр и ознакомила с текущей работой, а также рассказала о будущих планах, направленных на углубление и сохранение армянской культуры и ценностей.