Վիրահայոց թեմի առաջնորդի հերթական այցը Ջավախք PDF Տպել Էլ.փոստ
12018 թվականի մայիսի 15-ին Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, 2ուղեկցությամբ Տեր Թադեոս քահանա Տեր-Մկրտչյանի, այցելեց Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի փոխառաջնորդության Ախալքալաքի շրջանի  Տրկնա 1 գյուղի Սուրբ Նշան (1905 թ.), Բալխո գյուղի 2 Սուրբ Հարություն  ((19-րդ դարի 30-ական թվականներ), Զակ գյուղի Սուրբ 3 Մինաս (1905-1909 թ.թ.), Բարալեթ գյուղի 4 Սուրբ Աստվածածին (1869 թ.) եկեղեցիներ և Էխտիլա 5 գյուղի հնամենի սրբավայր:
Տեղերում Վազգեն Սրբազանը հանդիպում ունեցավ բնակչության ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում քննսրկվեցին հավատացյալներին 6հուզող խնդիրներ: Վերը նշված եկեղեցիները վերանորոգվել են 1990-ականներին և 2000-ականի սկզբներին: Ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել իրականացնելու շին-վերանորոգության աշխատանքներ:Հոգևոր հովիվ Տեր Թադեոս քահանային հանձնարարվեց՝ եկեղեցիներում և բակերում կազմակերպել շաբաթօրյակներ, ազգաբնակչության օգնությամբ հնարավորինս իրականացնել մասնակի վերանորոգություններ մինչև բարեպատեհ առիթով կկատարվեն եկեղեցիների հիմնանորոգություններ:
Էխտիլա գյուղում ժողովրդի հետ քննարկվեց նոր եկեղեցի կառուցելու հարցը:
Մայիսի 16-ին, ուղեկցությամբ Տեր Տիգրան քահանա Մխիթարյանի, Թեմի առաջնորդն այցելեց Ախալքալաքի շրջանի Վաչիան գյուղի 6 Սուրբ 7Սիոն (1830 թ.), Սուլդա գյուղի Սուրբ 7 խաչ (1830թ.), Կարծախ գյուղի 8 Սուրբ Կարապետ (1894թ.) և Դադեշ գյուղի Սուրբ 9Աստվածածին (1830 ) եկեղեցիներ:
Վաչիանի Սուրբ Սիոն, Սուլդայի Սուրբ խաչ, Դադեշի Սուրբ 9 Աստվածածին եկեղեցիները, որոնք վերանորոգվել են 2014 թվականից հետո, առավել բարեկարգ և խնամված վիճակում են: Մտահոգիչ էր Կարծախի Սուրբ Կարապետ եկեղեցին, որը կարիք ունի տանիքի շտապ վերանորոգության: Առաջնորդի կողմից հոգևոր հովիվ Տեր Տիգրան քահանային տրվեց հանձնարարություն կատարել դրամահավաք Կարծախի եկեղեցու վերանորոգությունն իրականացնելու համար:
Տարածաշրջան այցելության շրջանակներում Թեմակալ առաջնորդը հանդիպում ունեցավ հոգևոր հովիվների, Ախալքալաքի քաղաքապետ Յուրիկ Ունանյանի հետ և այցելեց Կարծախում գործող աշուղ 10 Ջիվանու տուն-թանգարան:
Սրբազան Հայրը օծեց Ախալքալաքի Սուրբ խաչ եկեղեցուն նվիրաբերված Սրբոց նահատակաց սրբապատկերը, որի հովանավորն էր Դադեշի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու բարերար Լյուդվիգ Թումասյանը:

Очередной визит Предводителя Епархии ААЦ в Грузии в Джавахети PDF Печать E-mail
115 мая 2018 года Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян,2 в сопровождении священнослужителя достопочтенного о. Тадевоса Тер-Мкртчяна, побывал в церкви «Сурб Ншан» (1905 г.) с. Тркна Ахалкалакского района, Сурб Арутюн (Святого Воскресения) (30-ые года 19-ого века) с. Балхо, «Сурб Минас» (Св. Минас) (1905-1909 г.г.) с. Зак, Сурб Аствацацин (Св. Богоматери) (1869 г.) с. Баралет, и в древнем святом месте в с. Эхтила Общего Викариата Епархии ААЦ в Грузии в Самцхе-Джавахети и Цалка.
На месте Глава Епархии встречался с представителями жителей вышеуказанных сел, где рассматривали волнующие население вопросы. 6Упомянутые церкви были восстановлены в начале 1990-ых и 2000-ых годов. Исходя из этого, появилась необходимость провести строительно-реконструкционные работы. Предводитель поручил отцу Тадевосу устроить в церквях и во дворах церквей субботник, и при содействии населения частично провести ремонтные работы, пока при благополучных обстоятельствах будут проведены капитальные восстановительные работы церквей.
В с. Эхтила вместе с жителями обсудили вопрос строительства новой церкви.
16 мая, в сопровождении достопочтенного о. Тиграна Мхитаряна, Предводитель ААЦ в Грузии посетил церковь «Сурб Сион» (1830 г.) с. Вачиани Ахалкалакского района, «Сурб Хач» (1830 г.) с. Сулда, «Сурб Карапет» (Св. Карапет)  (1894 г.) с. Карцах, и «Сурб Аствацацин» (Св. Богоматери) (1830 г.) с. Дадеш. 7
Церкви, которые были отреставрированы после 2014 года, более благоустроенные и ухоженные. Возмутительным было состояние церкви в с. Карцах, которой необходим срочный ремонт крыши. Глава Епархии поручил достопочтенному о. Тиграну начать сбор пожертвований для восстановления церкви в Карцахе.
В рамках визита в регион, Предводитель Епархии встретился с духовными пастырями, мэром г. Ахалкалаки Юриком Унаняном, и побывал в дом-музее ашуга Дживана в с. Карцах.
Его Преосвященство освятил икону Святых мучеников, подаренную церкви «Сурб Хач» г. Ахалкалаки Людвигом Тумасяном, благодетелем церкви «Сурб Аствацацин» с. Дадеш.