Քահանայից Ժողով Սամցխե-Ջավախքում PDF Տպել Էլ.փոստ
A12018 թվականի մայիսի 14-ին, նախագահությամբ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի, տեղի ունեցավ Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության հոգևոր դասի ժողով:20180514 174546
Օրակարգում քահանաների անցնող 4 ամիսների գործունեության հաշվետվությունն էր: Հոգևոր սպասավորները հանգամանալից խոսեցին տեղերում կատարված հոգևոր, կրոնական, ծիսական, մշակութային և սոցիալական ծրագրերի մասին:
Ուրախալի էր 2017 թ. օծված եկեղեցիների և համայնքների ակտիվ գործունեությունը: Իրենց խոսքում քահանաները ոգևորությամբ նշեցին, որ համայնքների հիմնական մասում այլևս մկրտությունների և պսակների արարողությունը ոչ թե ձգտում են քաղաքների եկեղեցիներում կատարել, այլ իրենց համայնքների եկեղեցիներում: Սա արդյունքն է այն բարեջան աշխատանքի, որ հոգևոր հովիվները իրականացնում են տեղերում: Քահանա հայրերի կողմից նշվեց, որ համայնքներում մեծ ոգևորություն է առաջացնում մշակութային և խոհարարական միջոցառումների 20180514 180232կազմակերպումը, որի վառ օրինակը բերվում է Բուն Բարեկենդանի ժամանակ հարիսայի, Միջինքի ժամանակ գաթայի և զատկական տոներից հետո տոլմայի փառատոնները: Ժողովրդի մոտ մեծ աշխուժություն են առաջացնում նաև եկեղեցական տոներին կից ժողովրդական ավանդությունների կատարումը և դրանց տոնական շքեղություն հաղորդելը:
Խորհրդաժողովին զեկուցումներով հանդես եկան նաև փոխառաջնորդարանի գլխավոր հաշվապահը, տնտեսվարը և կրթամշակութային ու երիտասարդական կենտրոնի համակարգողը: Հոգևոր հովիվների կողմից նաև ներկայացվեց խնդրանք համայնքներում մշակութային գործունեություն իրականացնելու համար հովվությունները և մշակութային կենտրոնները ապահովել 20180514 181800բարձրախոսներով և տեխնիկական անհրաժեշտ միջոցներով: Բարձրացված խնդրին տրվեց դրական լուծում:
Թեմի առաջնորդը գնահատելով և իր օրհնությունը փոխանցելով հոգևոր դասին ու պաշտոնեությանը, հանձնարարեց առավել մեծ ուշադրություն դարձնել ծիսարարողակարգերի մատուցման որակին, Պատարագների քարոզների պատշաճ պատրաստությանը, եկեղեցիների նկատմամբ խնամքի և ուշադրության ավելացմանն ու ժողովրդի հետ տարվող աշխատանքի ավելի արդյունավետությանը: Վազգեն Սրբազանի ամփոփիչ խոսքից հետո ժողովն ավարտվեց:

Собрание священнослужителей в Самцхе-Джавахети PDF Печать E-mail
A114 мая 2018 года, под председательством Главы Епархии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, 20180514 174546состоялось собрание духовенства Общего Викариата Самцхе-Джавахети и Цалка. На повестке дня был отчет четырехмесячной деятельности. Духовные служители рассказали о проделанной в регионе работе в сфере культуры, социальных программ, духовной, религиозной работе и обрядах.
Радостным событием была активная деятельность общин и помазания церквей в 2017 году. В своих выступлениях священники с воодушевлением отметили, что, в основном, в общинах верующие стараются обряды крестин и обручения проводить в местных сельских церквях, а не ехать в город. А это итог усердной работы, которую проводят в регионах духовные пастыри.
Священнослужители отметили, что в общинах большое воодушевление вызывает организация культурных, национальных праздников и кулинарных мероприятий, в том числе, приготовление «Арисы» во время масленицы, «Гаты» - в праздник Мичинк, организация фестиваля толмы после Пасхи. Люди оживленно ждут также церковные праздники, которые сопровождаются 20180514 180232традиционными народными празднествами, и стараются проводить такие праздники более помпезно.
На собрании священнослужителей с докладом выступили также главный бухгалтер, заведующий хозяйственной частью, и координатор культурно-образовательного и молодежного центра Викариата. Духовные пастыри выступили также с просьбой обеспечить культурные центры соответствующими 20180514 181800техническими  средствами и громкоговорителями для проведения культурных мероприятий. Поднятый вопрос был удовлетворен.
Глава Епархии высоко оценил и поблагодарил духовенство за проводимую деятельность в регионе и поручил им уделять больше внимания на качество проведения обрядов и церковных ритуалов, подготовке и по достоинству проведения проповедей, уделять больше внимания церквям и бережно заботиться о них, а также более продуктивно работать с местным населением. Священнослужители с пониманием приняли поручения Главы Епархии.