«Տոլմա-2018» փառատոնը Թբիլիսիում PDF Տպել Էլ.փոստ
1Հայ մշակույթի մաս հանդիսացող հայկական խոհանոցը, ի մասնավորի ավանդական ազգային ուտեստների ժողովրդականացումը Վրաստանի հայ կանանց «Շուշանիկ» միության գործունեության ուղղություններից մեկն է: Ավանդաբար կազմակերպված փառատոնների 2միջոցով ամրապնդվում և  տարածվում են այնպիսի ոչնյութական արժեքներ, ինչպիսիք են գաթան, հարիսան, ղափաման և հայկական ազգային ուտեստները: Այս անգամ հերթը տոլմային էր:
Տոլմայի փառատոնը Թբիլիսիում  անընդմեջ իրականացվում է  արդեն 6-րդ անգամ, տարեցտարի ավելի ու ավելի ընդարձակելով իր շրջանակները: Այս տարի այն, հարիսայի փառատոնի  նման, դարձավ համահամայնքային միջոցառում, որը Վիրահայոց թեմի աջակցությամբ, հոգևոր հովիվների գլխավորությամբ  և տեղերում ստեղծված «Շուշանիկ» եկեղեցասեր տիկնանց միությունների կազմակերպմամբ մեծ հանդիսավորությամբ ու շուքով իրականացվում է 3Վրաստանի հայաբնակ  վայրերում:
Տոլմա-2018 փառատոնը մայիսի 10-ին մեկնարկեց Վիրահայոց թեմի Ռուսթավիի Սբ.Գրիգոր Նարեկացի հոգևոր, կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոնում, շարունակվեց Ախալքալաքի շրջանի Դիլիսկա և Արակովա գյուղերում  և մայիսի 18-ին կեզրափակվի  Ծալկայի շրջանում:  Մինչ այդ, մայիսի 413-ին  փառատոններ տեղի ունեցան Թբիլիսիում, Բաթումիում, Ախալքալաքում և Նինոծմինդայում, ամենուրեք դառնալով հիրավի տոնական միջոցառում, հայ ժողովրդի միասնության դրսևորում:
Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցում Թեմակալ առաջնորդի հանդիսապետությամբ կիրակնօրյա Սուրբ Պատարագից հետո, հավատացյալները  տեղափոխվեցին եկեղեցու բակ, որտեղ 5նրանց սպասում էին հայ տիկնանց կողմից  պատրաստված տոլմայի տարատեսակները՝ յուրահատուկ ձևավորված, բուրումնավետ և ախորժալի:
Փառատոնին ներկա էին հատուկ այս առիթով Հայաստանից ժամանած  առաջին խոհարար Սեդրակ Մամուլյանը՝ Յուրի Սարգսյանի, Էդուարդ Սիմոնյանի, Վազգեն Խաչիկյանի ընկերակցությամբ:  Փառատոնի պատվավոր հյուրն էր ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի, ծնունդով թբիլիսեցի Լեյլա Սարիբեկյանը: Փառատոնը իրենց ներկայությամբ պատվել էին Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետները, թեմի հոգևոր սպասավորները:6
Եկեղեցու բակը լեփ-լեցուն էր մարդկանցով. եկել էին տեղաբնակներ,նաև Թբիլիսիի հարակից շրջաններից, այլազգիներ, զբոսաշրջիկներ, ովքեր զարմանքով  ու հետաքրքրությամբ էին իրազեկվում միջոցառման մասին: Տոլմա-2018 փառատոնը կազմակերպել էր Վրաստանի հայ կանանց «Շուշանիկ» միությունը Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանի հովանավորությամբ, «Հայարտուն» կենտրոնի աջակցությամբ:
Բացելով փառատոնը  վերոնշյալ կազմակերպության նախագահ Սուսաննա Խաչատրյանը անդրադարձ կատարելով տոլմայի ավանդական փառատոնին, այն անվանեց սիրո ճաշ, որ լայնորեն իրականացվում է Թբիլիսիում: Կարևորեց փառատոնին  7«Վրաստան» թերթի, թիվ 104 հայոց դպրոցի, Շուլավերի «Hobby house» ստուդիայի և Վիրահայոց թեմի «Սուրբ  Գրիգոր Նարեկացի» կիրակնօրյա դպրոցի և «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի մասնակցությունը:
Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը ներկաներին շնորհավորելով Երկրորդ Ծաղկազարդի տոնի կապակցությամբ, արժևորեց Վիրահայ համայնքում  ոչնյութական ուտեստների ժողովրդականացման նպատակով  փառատոնների անցկացումը,նաև  անդրադարձ կատարեց վերջին օրերին մայր հայրենիքում տեղի ունեցած իրադարձություններին, փառատոնը գնահատեց որպես ազգի միասնության արտահայտություն, համահայկական տոն: 8
Փառատոնի իրականացումը ողջունեցին Վրաստանում ՀՀ դեսպանության լրատվական բաժնի ղեկավար Հարություն Հայրապետյանը և Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման հասարակական կազմակերպության նախագահ  Սեդրակ Մամուլյանը: Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոսի և  հոգեշնորհ Տեր Հակոբ աբեղայի կողմից օրհնվեցին տոլմայով լի կաթսաները և 9փառատոնը  հայտարարվեց բացված:
Մինչ տարածվում էր ուրախ երգն ու երաժշտությունը և մարդիկ համտեսում էին հայկական տոլման, հարգարժան մրցատյանն իր գնահատականն էր տալիս տոլմայի տարբեր տեսակներին, փառատոնի «Լավագույն համ», «Լավագույն ձևավորում» և «Հայկական տոլմա»  անվանակարգերից հաղթողներին որոշելու համար:
Ցնծում էր մեյդանը: Լեյլա Սարիբեկյանի կողմից կատարված հայրենաշունչ, ազգասիրությամբ ու միասնության կոչով  առլեցուն երգերը ոգևորիչ էին, տոնական  տրամադրություն ստեղծող, շուրջպարի դուրս բերելով ներկաներին՝  10մեծից փոքր:
Այնուհետև իրար հաջորդեցին Երևանից ժամանած երգիչ և դերասան Արմեն Դալլաքյանի, թբիլիսահայ մենակատարներ Հենրիխ Պետրոսյանի, Աննա Բադալյանի, Անի Հովհաննիսյանի, Ռուզաննա Միքայելյանցի երգերն ու դուդուկի, դհոլի կատարումները:
Մրցատյանի որոշմամբ  փառատոնի բոլոր մասնակիցները ստացան  հավաստագրեր և հուշանվերներ, 11անվանակարգերի հաղթողները՝  բրոնզե, արծաթե և ոսկե մեդալներ:
Միջոցառումը հայկական լավաշ հացով, զովացուցիչ ըմպելիքներով և փառատոնին անհրաժեշտ այլ պարագաներով ապահովել էին «Բեբոս լավաշի» (Տատիկի հաց) և  «Արմենիա» խանութի «VIVA» ընկերությունները, ինչպես նաև անհատ  նվիրատուներ: Վրաստանի հայ կանանց «Շուշանիկ» միությունը շնորհակալություն է հայտնում Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանին, հովանավորներին, բարերարներին և նվիրատուներին փառատոնի իրականացմանը ցուցաբերած աջակցության համար:

Фестиваль «Толма-2018» в г. Тбилиси PDF Печать E-mail
1Армянская кухня - часть армянской культуры, в частности, популяризация национальных традиционных блюд, является 2одним из направлений деятельности Союза Армянских женщин «Шушаник» в Грузии. По традиции, благодаря организованным фестивалям, укрепляются и распространяются также нематериальные ценности, такие как гата, ариса, гапама (тыква) и другие армянские национальные блюда. В этот раз этим блюдом была толма.
Фестиваль толмы в г. Тбилиси проводится уже 6-ой раз подряд и из года в год расширяет ареал действия. В этом году, как и фестиваль арисы, он стал всеобщим общинным мероприятием, которое при поддержке Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, во главе с духовными пастырями и местными верующими женщинами союза «Шушаник», торжественно и с изысканной роскошью 3проводится в армянонаселенных районах Грузии.
Фестиваль «Толма-2018» стартовал 10 мая в духовном культурно-образовательном и молодежном центре им. Св. Григора Нарекаци в г. Рустави Епархии ААЦ в Грузии, затем продолжением стали мероприятия в селах Дилиска и 4Арагова, а завершится он 18 мая в Цалкском районе. Тем временем, фестиваль «Толма-2018», 13 мая проводился одновременно в г. Батуми, Тбилиси, Ахалкалаки и Ниноцминда, во всех городах превратившись в праздничное мероприятие с проявлением единства армянского народа.
После воскресной Святой Литургии в кафедральной церкви Сурб Геворг, которую провел Глава Епархии ААЦ в Грузии, верующие вышли во двор церкви, где их 5ждали торжественно накрытые столы с разнообразной аппетитной и ароматной, собственноручно приготовленной армянскими женщинами толмой, с необычным праздничным оформлением.
Специально по этому поводу на фестивале «Толма-2018» присутствовал приглашенный из Армении, повар №1 Седрак Мамулян в сопровождении Юрия Саргсяна, Эдуарда Симоняна, Вазгена Хачикяна. Почетным гостем фестиваля была заслуженная 6артистка Республики Армения, уроженка г. Тбилиси Лейла Сарибекян. Фестиваль своим присутствием удостоили дипломаты посольства Республики Армения в Грузии и церковнослужители Епархии.
Переполненным был двор церкви Сурб  Геворг, где присутствовали местные граждане, а также приехавшие из разных районов г. Тбилиси гости, люди разных 7национальностей, туристы, которые с удивлением и интересом наблюдали за происходящим, и расспрашивали о «вкусном» мероприятии. Фестиваль «Толма-2018» организовал Союз армянских женщин «Шушаник» в Грузии при покровительстве предводительства Епархии ААЦ в Грузии и поддержке центра «Айартун».8
Фестиваль открыла председатель Союза армянских женщин «Шушаник» Сусанна Хачатурян, которая рассказала о традиционном фестивале толмы и назвала ее блюдом любви, который широкомасштабно проводится в Тбилиси. Она отметила также важность участия в фестивале газеты «Врастан», Тбилисской армянской №104 школы, студии Hobby House с. Шулавери, воскресной школы «Сурб Григора Нарекаци» и подготовительной группы «Сурб Мовсеса Хоренаци» Епархии ААЦ.
9Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян поздравил присутствующих с праздником Второго Вербного Воскресенья и отметил важность таких фестивалей в армянских общинах, с целью популяризации нематериальных ценностей, а также рассказал о важных радостных событиях, которые недавно происходили в Армении. Предводитель Епархии высоко оценил этот фестиваль как всеармянский праздник и проявление единства армянской нации.
Фестиваль приветствовали руководитель отдела информации посольства РА в Грузии Арутюн Айрапетян и президент 10общественной организации по сохранению и развитию традиций армянской кухни Седрак Мамулян. Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян и иеромонах Тер Акоп освятили кастрюли с толмой и объявили об открытии фестиваля «Толма-2018».
И пока была слышна веселая музыка, исполнялись песни и танцы, и присутствующие во дворе люди лакомились разнообразной армянской толмой, уважаемое жюри оценивало разновидность блюда в номинациях «Наилучший вкус», «Лучшее оформление», «Армянская толма», чтобы выявить победителей.
Ликовал Мейдан, радовался народ. С призывом к единству и патриотизму национальные песни исполнила Лейла Сарибекян, воодушевляя  всех и создавая 11праздничное настроение всем присутствующим, а танцевали все - от мала до велика.
Продолжением концерта было выступление певца и артиста из Армении Армена Даллакяна, солистов тбилисских армян Генриха Петросяна, Анны Бадалян, Ани Ованнисян, Рузанны Микаелянц, а также музыка, сыгранная на доли и дудуки.
По решению жюри все участники фестиваля получили сертификаты и сувениры, а победители в трех номинациях – бронзовую, серебряную и золотую медали.
Мероприятие для проведения армянским лавашом, прохладительными напитками и разными принадлежностями обеспечили: общество «Бебос Лаваши» и общество Viva -магазин «Армения», а также отдельные благотворители.  Союз армянских женщин «Шушаник» выражает благодарность Предводительству Епархии ААЦ в Грузии, всем благотворителям и спонсорам за поддержку в проведении фестиваля.