Սուրբ Զատիկը Նինոծմինդայի շրջանում PDF Տպել Էլ.փոստ
A1Սուրբ Զատիկը  քրիստոնեական աշխարհի սպասված և սիրված տոներից մեկն է: Հավատացյալները այն տոնում են  կրոնական ծիսակատարություններով և ժողովրդական ավանդույթներով:
Վիրահայոց թեմի Նինոծմինդայի Ռաֆայել Ջավախ կրթա-մշակութային կենտրոնի սաները ուսուցիչների գլխավորությամբ անձամբ ներկեցին, նկարազարդեցին զատկական հավկիթները, պատրաստվեցին Սուրբ Հարության տոնը առանձնահատուկ նշելուն:
2018 թվականի ապրիլի 1-ին, Նինոծմինդայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցում, տեղական իշխանության ղեկավարների մասնակցությամբ, կենտրոնի սաների և ուսուցիչների ներկայությամբ և  հավատացյալների հոծ բազմությամբ տեղի ունեցավ Սրբալույս Պատարագ, որը մատուցեց շրջանի հոգևոր հովիվ արժանապատիվ  Տեր Արմաշ քահանա Պողոսյանը:1 1
Հընթացս Սուրբ Պատարագի Պատարագիչ քահանան ընթերցեց Հայոց հովվապետի զատկական պատգամը, այնուհետև հավուր պատշաճի քարոզ խոսեց  Տեր Հիսուս Քրիստոսի  հրաշափառ հարության տոնի  մասին, շնորհավորեց ներկաներին տոնի կապակցությամբ և օրհնեց կարմիր ներկած ու նախշազարդ հավկիթները, որոնք  Ռաֆայել Ջավախ կենտրոնի սաները բաժանեցին ներկաներին:
Եկեղեցում ծովացած մարդկանց դեմքերին Փրկչի Հարության խանդավառ Լույսն էր, որ ճառագում էր՝ չարի նկատմամբ բարու, մահվան նկատմամբ կյանքի հաղթանակի բերկրանքից:
Հավատացյալները ողջունում էին  իրար Հարության անմահ Ավետիսով. «Քրիստոս հարեավ ի մեռելոց, Օրհնյալ է Հարությունը Քրիստոսի»:
Սուրբ Սարգիս եկեղեցու երգչախմբի հուզառատ երգեցողությունը թափանցում էր մարդկանց հոգիները՝ որպես առհավատչյա քրիստոնեական հավատքի հավերժության և անմահության գեղեցիկ վկայություն:
1 2Այնուհետև եկեղեցու խաչի քավորի կողմից ժողովրդին բաժանվեց օրհնված մատաղ:
Զատկական տոնի ժողովրդականության  դրսևորում դարձավ Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Հենզել Մկոյանի նախաձեռնությամբ Սաթխա գյուղում կազմակերպված տոնախմբությունը, որին մասնակցեցին Թբիլիսիից ժամանած պաշտոնյաներ, տարածաշրջանի տարբեր շրջանների ղեկավար դեմքեր և հարյուրավոր հավատացյալներ: Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ տեղի Ներսես Մեծ եկեղեցում կատարված երեկոյան ժամերգությունից հետո Թեմակալ առաջնորդը օրհնեց  տոնական սեղանը և ներկաներին շնորհավորեց  Զատկական տոնի  կապակցությամբ: Տոնահանդեսը  շարունակվեց մինչև ուշ երեկո:

Святая Пасха в Ниноцминдском районе PDF Печать E-mail
A1Светлая Пасха в Христианском мире, один их самых любимых праздников. Верующие его празднуют, соблюдая церковные обряды и народные традиции.
В культурно-просветительском и молодежном центре «Рафаэль Джавах» г. Ниноцминда при Епархии ААЦ в Грузии, Пасху отметили по-особому. Ученики центра, под руководством своих учителей, украсили пасхальные яйца и подготовились к празднованию Светлого Воскресения Христова.
1 апреля 2018 года, в церкви Сурб Саркис г. Ниноцминда, при участии руководителей местных властей, в присутствии учителей и учеников центра, а также множества верующих, духовный пастырь района, достопочтенный о. Армаш Погосян, провел Божественную Литургию. 1 1
Во время литургии священник прочел пасхальный завет Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II; затем, надлежащим образом, он прочел проповедь о празднике Светлого Воскресения Христова, поздравил всех присутствующих со Светлой Пасхой, и освятил окрашенные и расписные яйца, которые после обряда ученики центра «Рафаэль Джавах» раздали верующим.
В переполненной людьми церкви, на лицах верующих святился радостный свет благой вести Воскресения Спасителя нашего, который излучался от восторга и радости победы доброты на злом, жизненной силы над смертью.
Верующие поздравляли друг друга приветствуя благой вестью Воскресения: «Христос воскрес из мертвых!» («Քրիստոս հարյավ ի մեռելոց») - «Благословенно Воскресение Христово!» («Օրհնյալ է Հարությունը Քրիստոսի»). Полные эмоций песнопения хора церкви Сурб Саркис, проникали в души присутствующих верующих, как залог свидетельства 1 2извечной христианской веры и бессмертия.  После окончания мероприятия, по инициативе крестного церкви Сурб Саркис, верующим раздали освященную жертвенную матаг.
Всенародным проявлением пасхального праздника, стало мероприятие в селе Сатха, организованное депутатом парламента Грузии Энзелом Мкояном.  На мероприятии присутствовали должностные лица из Тбилиси, руководители разных районов региона, сотни верующих.
В церкви Сурб Нерсес Мец, прошло вечернее богослужение во главе Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, Предводителя Епархии ААЦ в Грузии. В завершении богослужения, Глава Епархии освятил праздничный стол и благословил всех присутствующих, поздравив их с праздником Светлой Пасхи.