| Էկումենիկ աղոթք Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցում |
Ընդհանրական այս աղոթքը ամեն տարի կատարվում է չորս եկեղեցիներից մեկի նախագահությամբ: Այս տարի միասնության աղոթքի կազմակերպիչն էր Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմը, որը նաև նախագահելու է Վրաստանում գործող միջեկեղեցական խորհուրդը: 2018 թվականի հունվարի 25-ին, Թբիլիսիում, էկումենիկ աղոթքը անցկացվեց Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցում: Խաղաղության և սիրո ոգով տոգորված քրիստոնյաների ընդհանրական աղոթքին ներկա էին Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Սադոյանը, Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիում Մաշկիևիչը, Նիդեռլանդների թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Յոհաննես Դաումը, Ուկրաինայի Հանրապետության Ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմեց և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունը և ջերմ ողջույնը փոխանցեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Թեմակալ առաջնորդն իր խոսքում արժևորեց քրիստոնյաների միասին հավաքվելը և Աստծու ողորմությունը հայցելը, ընդգծեց ազգային և կրոնական բազմազանությունը, ազգային-կրոնական ինքնությունը պահպանելու անհրաժեշտությունը և այսպիսի հանդիպումների կարևորությունը: Վազգեն Սրբազանը անդրադարձ կատարելով էկումենիկ աղոթքի և հավաքների ավանդության պատմությանը, արձանագրեց Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և աշխարհասփյուռ հայոց Աստծու խոսքին միասնաբար ծառայության ներկայիս կարգախոսն էր Աստվածաշունչ մատյանի Ելից Գրքի. «Քո աջը, Տեր, զորությամբ փառավորվեց» հատվածը, որը պատրաստվել էր Կարիբյան ավազանի եկեղեցիների կողմից՝ որպես փառաբանություն Երկնավոր Տիրոջը քրիստոնեական ժառանգության և մարդկության պատմության մեջ Աստծո փրկարար գործունեության համար: Ընդհանրական աղոթքին միացան Անդրկովկասի լատինական կաթոլիկների առաքելական վարչության առաջնորդ Գերաշնորհ Ջուզեպպե եպիսկոպոս Պազոտտոն, Վրաստանում Ավետարանական-լութերական Եկեղեցու առաջնորդ Գերաշնորհ Մարկուս եպիսկոպոս Շոխը, Վրաստանում Ավետարանական-մկրտական Եկեղեցու առաջնորդ Գերաշնորհ Մերաբ եպիսկոպոս Ու թեև տարբեր էր միասնական աղոթքի մասնակիցների մշակույթն ու լեզուն, բայց նույնն էր բոլոր աղոթքներում հնչած քրիստոնյաների հավատքի խոստովանությունը, գերությունից և մարդու արժանապատվությունը ստորացումից ազատելու խնդրանքը, կոչը մարդկանց հոգիները միասնությամբ ու քրիստոնյային հատուկ սիրով լցնելու հավատքին: «Ձեռք-ձեռքի տանք իրար, իսկ ձեռնաշղթաները ոչ թե կապենք, այլ քանդենք և Քրիստոսի սիրով, որը լցվեց մեր սրտերում, աղոթենք Հոր նկատմամբ այն բառերով, որը Հիսուս սովորեցրեց,-ասվում էր աղոթքի ժամանակ: Էկումենիկ աղոթքն ավարտվեց չորս առաջնորդ եպիսկոպոսների իրենց մայրենի լեզվով արտասանած աղոթքով և օրհնությամբ: Հիրավի աչքի էր զառնում կազմակերպչական այն մեծ աշխատանքը, որ իրականացրել էին Վիրահայոց թեմի հոգևոր սպասավորները և աշխատակիցները , հանձինս Տեր Նարեկ քահանա 100 տարուց ավելի պատմություն ունեցող քրիստոնյաների համատեղ աղոթելու ավանդույթը սկզբնավորվել է Եվրոպայում: 1910 թվականին Էդինբուրգում կայացած հանդիպման մասնակիցները համաձայնեցին, որ քրիստոնյաների միջև միասնությունը կամրապնդի առաքելական գործունեությունը և անմիջականորեն եկեղեցիները: Վրաստանում էկումենիկ աղոթքի նախաձեռնողներից մեկը Ավետարանական-Մկրտական եկեղեցին է: |
Վրաստանում էկումենիկ աղոթք կազմակերպվում է շուրջ 3 տասնյակ տարիներ, որը բարձրացվում է 4 քրիստոնեական դավանանքի եկեղեցիների հավատացյալների և Եկեղեցիների կողմից: Դրանք են Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմը, Հռոմեական կաթոլիկ, Ավետարանական-լութերական և Ավետարանական-մկրտական Եկեղեցիները:

Экуменическая молитва в Кафедральном соборе Сурб Геворг г. Тбилиси |
Каждый год экуменическая молитва проходит под председательством одной из этих четырех церквей. В этом году организатором выступила Епархия Армянской Апостольской Святой Церкви в Грузии, и приняла на себя обязанности председателя действующего в Грузии межцерковного совета. 25 января 2018 года, в Тбилиси, в Кафедральном соборе Сурб Геворг состоялась экуменическая молитва. На всеобщей молитве христиан, которая была проникнута духом мира и любви, присутствовали Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Грузии Рубен Садоян, Чрезвычайный и Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян обратился со словами приветствия к присутствующим, передал благословение и теплые приветствия Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II. Предводитель Епархии в своем слове подчеркнул собрание христиан и просьбу о милости Божьей, отметил этническое и религиозное разнообразие, необходимость сохранить национальную и религиозную самобытность и важность подобных встреч. Владыка Вазген коснулся истории экуменической молитвы и традиции собраний, отметил участие Армянской Апостольской Святой Церкви и епархий армянского народа, рассеянного по всему миру, что является единым призывом о прекращении кровопролития и терроризма в мире, об устранении политической напряженности и о мире во всем мире. Девизом единого служения слову Божьему стал отрывок из Библейской Книги Исход: «Десница Твоя, Господи, прославилась силою», - который подготовили церкви Карибского бассейна, как хвалу Всевышнему за христианское наследие и спасительную деятельность Господа в истории человечества.
И хотя культура и язык участников были разными, однако во всех молитвах прозвучало исповедание христианской веры, просьба об освобождении из неволи и от унижения человеческого достоинства, призыв наполнить души людей единством, а душу христианина – особенной любовью. «Возьмем друг друга за руки, а руки не свяжем оковами, а разрушим их, и с любовью Христа, которой наполнились наши сердца, будем молиться Отцу теми словами, которым учил нас Христос,» - говорилось во время молитвы. Экуменическая служба завершилась молитвой и благословением четырех епископов на их родном языке. Было заметно, какую большую организационную работу выполнили духовные служащие и сотрудники Епархии ААЦ в Грузии, в лице о. Нарека Кущяна, о. Самвела Торосяна, диакона Начало экуменическому движению было положено в Европе более 100 лет назад. В 1910 году в Эдинбурге состоялась конференция, участники которой пришли к соглашению, что единство христиан укрепит апостольскую деятельность и непосредственно церкви. Одним из инициаторов экуменической молитвы в Грузии является Евангелическо-Баптистская Церковь. |