ՀՀ նախագահն այցելեց «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտական և մշակույթի կենտրոն PDF Տպել Էլ.փոստ
A1Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում, 2017 թվականի դեկտեմբերի 25-ին, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը տիկնոջ և պատվիրակության անդամների հետ այցելեց «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտական, մշակույթի կենտրոն: Հյուրերին ուղեկցում էր Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Սադոյանը՝ տիկնոջ հետ:1
Հյուրերին դիմավորեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը և ներկայացրեց Թեմի պաշտոնեությանը:
«Հովհաննես Թումյանյանի տուն» կենտրոնի ղեկավար Գիսանե Հովսեփյանը ներկայացրեց 2Ամենայն Հայոց բանաստեղծի տունը վիրահայ համայնքին վերադարձնելու պատմությունը, երախտագիտության խոսքեր ուղղեց ՀՀ նախագահին և ազգանվեր բարերարներին ու բարեգործական հիմնադրամներին՝ Թումանյանի տունը ձեռքբերելու և Վիրահայոց թեմին վերադարձնելու խնդրի լուծման, կենտրոնի ստեղծման և կահավորման գործում ունեցած ներդրման համար: Կենտրոնի ղեկավարը նաև անդրադարձ կատարեց կենտրոնի գործունեությանը, որի առաքելությունը թումանյանական մթնոլորտի պահպանումն է, հայ-վրացական բարեկամական կապերի զարգացումը և խորացումը, ինչը արտահայտվում է իրականացվող հանդիպումների, շնորհանդեսների, բանավեճերի, տիկնիկային թատրոնի ներկայացումների միջոցով:4
Մայր հայրենիքի բարձրաստիճան պաշտոնյաները շրջայց կատարեցին կենտրոնում, դիտեցին սրահները, աշխատասենյակները, գոհունակություն հայտնելով տան տեսքից և հատկապես պատշգամբից, որի առջև բացվում է քաղաքի գեղեցիկ տեսարանը:
Ամենայն հայոց բանաստեղծի տանը, որտեղ հաճախ հյուրընկալվել են ազգի արժանավոր զավակները, հաստատված է եղել թեյախմության ավանդույթը: Եվ որպես երբեմնի ավանդույթի 5վերականգնում Վիրահայոց թեմի առաջնորդը ՀՀ նախագահին ու պատվիրակության անդամներին հրավիրեց թեյի: Թումանյանի տան քառալեզու գրադարանում, հին թիֆլիսյան ոճով գցված թեյի սեղանի շուրջ կայացավ ջերմ և գործարար զրույց մայր հայրենիքի պետության ղեկավարի, նրան ուղեկցող անձանց և հյուրերի միջև:ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և նրա տիկին Ռիտա Սարգսյանը ցանկություն հայտնեցին օգտակար լինել կենտրոնի առաքելության իրականացմանը:6
Հյուրերը դիտեցին նաև Հովհաննես Թումանյանի տանը նվիրված կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմը:
Տիկնիկագործ Արմեն Հովհաննիսյանը նախագահի տիկնոջը նվիրեց իր ձեռքով պատրաստած «Ախթամար» լեգենդի հերոսուհուն ներկայացնող տիկնիկ:

В рамках осуществленного официального визита в Грузию, 25 декабря 2017 года, президент Армении Серж Саргсян вместе с супругой и членами делегации посетил Научно-культурный центр «Дом Ованеса Туманяна». Гостей сопровождал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Грузии Рубен Садоян вместе с супругой.
Гостей встретил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян и представил должностных лиц Епархии.
Руководитель центра «Дом Ованеса Туманян» Гисанэ Овсепян представила историю возвращения дома Поэта всех армян армянской общине, выразила слова благодарности президенту Армении, преданным своему народу меценатам и благотворительным фондам за приобретение квартиры Туманяна и решение задачи ее возвращения Епархии ААЦ в Грузии, а также за вклад в создание и благоустройство центра. Руководитель центра также затронула деятельность центра, миссия которого состоит в сохранении туманяновской атмосферы, развитии и углублении армяно-грузинской дружбы, что выражается в осуществляющихся встречах, презентациях, дискуссиях, постановках кукольного театра.
Высокопоставленные чиновники Армении обошли центр, осмотрели залы, кабинеты, выразили удовлетворение внешним видом дома и в особенности балконом, с которого открывается прекрасная панорама на город.
В доме Поэта всех армян, где часто гостили достойные чада армянского народа, была сформирована традиция чаепития. И в знак возрождение былой традиции предводитель Епархии ААЦ в Грузии пригласил президента Армении и членов делегации на чай. В библиотеке книг на четырех языках в квартире Туманяна, за столом, накрытым по старым тифлисским традициям, состоялась тёплая и деловая беседа между президентом Армении, сопровождающими его лицами и гостями. Президент Армении Серж Саргсян и его супруга Рита Саргсян изъявили желание быть полезными и помочь в осуществлении миссии центра.
Гости посмотрели короткометражный документальный фильм, посвященный дому Ованеса Туманяна.
Кукольник Армен Ованисян подарил первой леди куклу с изображением героини легенды «Ахтамар», изготовленную собственноручно.