Գրական երեկո՝ նվիրված Եղիշե Չարենցին և Սայաթ-Նովային PDF Տպել Էլ.փոստ
a12017 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Վիրահայոց թեմի Բաթումիի Ալ. Մանթաշյանցի անվան կրթամշակութային և երիտասարդական կենտրոնում տեղի ունեցավ գրական – երաժշտկան երեկո՝ նվիրված մեծագույն բանաստեղծ Եղիշե Չարենցի 120- ամյակին և անզուգական աշուղ Սայաթ-Նովայի 305 -ամյակին:
Գրական երեկոյին ներկա էին համայնքային գործիչներ, ծնողներ, ուսուցիչներ, աշակերտներ, բազմաթիվ հյուրեր:
Հայ երգարվեստի և գրականության անզուգական ներկայացուցիչների ստեղծագործությունները հիրավի ստեղծեցին գրական հիասքանչ շնչով հագեցած 1երեկո, որի ընթացքում հնչեցին չարենցյան ոգեշունչ բանաստեղծությունները, Սայաթ-Նովայի միշտ սրտամոտ և հուզական երգերը՝ հայկական նազանի պարերի ուղեկցությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցում էին կենտրոնի «Աղբյուր» երգչախումբը Ռուզաննա Հովհաննիսյանի, ասմունքի խմբակը՝ Սաթենիկ Դանիելյանի և «Հեղնար» պարային համույթը Մերինե Պողոսյանի ղեկավարությամբ:
Կենտրոնի սաների գեղեցիկ արտասանությունը, երգն ու պարը պարգևելով հանդիսատեսին մեծ բավականություն, արժանանում էին ներկաների բարձր 2գնահատականին և ուղեկցվում բուռն ծափահարություններով:
Հավարտ գրական երեկոյի, Վիրահայոց թեմի Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու, Աջարիայի, Գուրիայի և Իմերեթիի հայության հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը գոհունակություն հայտնեց միջոցառման նախաձեռնող մանկավարժներին և բոլոր մասնակիցներին՝ երեկոն գեղեցիկ կազմակերպելու, ազգի երկու մեծամեծներին հավուր պատշաճի ներկայացնելու համար: Հոգևոր հայրը գնահատանքի խոսքեր ուղղեց «Ալեքսանդր Մանթաշյանց» կրթամշակութային կենտրոնին, որն իր աշխատանքով նվիրված է հայրենիքից հեռու հայապահպանության գործին և հորդորեց ներկաներին ավելի միասնական լինել, պահպանել և որպես հոգևոր սնունդ ընդունել ազգայինը` հայկականը:3
Միջոցառումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար ղեկավար ուսուցիչներին և մասնակից աշակերտներին ուղղված շնորհակալության և խրախուսանքի խոսքով հանդես եկավ մշակութային կենտրոնի տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանը: Վերջինս նշեց, որ Եղիշե Չարենցին որպես հայրենասեր բանաստեղծի, Սայաթ-Նովային՝ որպես աշուղական արվեստի անմահ ներկայացուցչի պետք է ճանաչի, գնահատի ու հպարտանա Հայրենիքից դուրս ապրող յուրաքանչյուր հայորդի, դա նրա և բոլորիս ազգային պարտքն է: Տնօրենը նշեց, որ հայ գրականությանը, մշակույթին ու արվեստին նվիրված նման միջոցառումները կենտրոնում կդառնան շարունակական :
Վայելելով Չարենցի հոգեպարար ստեղծագործությունները,Սայաթ-Նովայի անմար երգերն ու տաղերը՝ ցերեկույթի մասնակիցները հաճելի տպավորություններով հեռացան կենտրոնից:

Литературный вечер, посвященный Егише Чаренцу и Саят-Нове PDF Печать E-mail
a110 декабря 2017 года, в Культурно-просветительском и молодёжном центре им. Александра Манташева в Батуми (Епархия ААЦ в Грузии), состоялся литературно-музыкальный вечер, посвященный 120-летию со дня рождения великого поэта Егише Чаренца и 305-летию несравненного ашуга Саят-Новы.
На литературном вечере присутствовали деятели общины, родители, учителя, ученики, много гостей.
Произведения неподражаемых представителей литературы и песенного искусства создали вечер, наполненный великолепным литературным духом, в ходе которого 1прозвучали пламенные стихи Чаренца, вечно близкие сердцу, эмоциональные песни Саят-Новы в сопровождении изящных армянских танцев.
В мероприятии приняли участие действующие при центре хор «Ахбюр» под руководством Рузанны Ованесян, группа художественного чтения под руководством Сатеник Даниелян и танцевальный ансамбль «Эгнар» под руководством Мерине Погосян.
Красивая декламация, песни и танцы воспитанников центра доставили зрителям огромное удовольствие, удостоились высокой оценки и сопровождались бурными аплодисментами.
По завершении вечера, духовный пастырь церкви Сурб Пркич г. Батуми Епархии ААЦ в 2Грузии и армян Аджарии, Гурии и Имеретии, о. Арарат Гумбалян, поблагодарил инициировавших мероприятие педагогов и всех участников за организацию прекрасного вечера, представление на должном уровне двух выдающихся деятелей армянского народа. О. Арарат выразил признательность Культурно-просветителькому центру им. Александра Манташева, который преданно служит сохранению армянской идентичности за пределами родины, и дал наставление присутствующим быть более сплоченными, сохранять и принимать как духовную пищу национальное – армянское.
Директор культурного центра Сона Ованисян высказала слова похвалы и благодарности педагогам-руководителям и ученикам-участникам за организацию мероприятия на 3высоком уровне. Она подчеркнула, что каждый армянин, проживающий за пределами родины, должен гордиться, знать и ценить Егише Чаренца, как поэта-патриота, и Саят-Нову, как бессмертного представителя ашугского искусства, это национальный долг каждого из нас. Директор отметила, что подобные мероприятия, посвященные армянской литературе, культуре и искусству, будут проводиться в центре регулярно.
Насладившись красивыми произведениями Чаренца, бессмертными песнями и стихотворениями Саят-Новы, участники мероприятия ушли из центра с приятными впечатлениями.