Վիրահայոց թեմի առաջնորդի այցը Վաշինգտոն PDF Տպել Էլ.փոստ
A12017 թվականի նոյեմբերի 24-29-ը Վրաստանի կրոնական տարբեր համայնքների բարձրաստիճան հոգևորականների պատվիրակությունը ԱՄՆ-ում մասնակցեց ժողովրդավարության մեջ կրոնի 1դերին և հակաարևմտյան քարոզչության թեմային նվիրված համաժողովին:Համաժողովը կազմակերպել էր ԱՄՆ-ի ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամը(NED): Նախագիծն իրականացվել էր «Զարգացման և ժողովրդավարության կենտրոն 2(CDD) ԲԸ- կողմից՝ Վրաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության և արտաքին գործերի նախարարության (Good Governence Fund) ֆինանսական աջակցությամբ, ԱՄՆ-ում Վրաստանի դեսպանության և ՆԱՏՕ-ի ու Եվրամիության մասին տեղեկատվական կենտրոնի հետ համագործակցությամբ:3
Պատվիրակության կազմում էին Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու, Վրաստանի Մահմեդական համայնքի և Անդրկովկասի լատինական օրենքի Կաթողիկե առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչները:
Կոնֆերանսի աշխատանքին իր մասնակցությունն էր բերել Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ 4Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
ԱՄՆ կատարած այցը և միջազգային կոնֆերանսը առանձնահատուկ էին, քանզի Վրաստանի հոգևոր կյանքը 5ներկայացված էր երկրում գործող ավանդական կրոնական համայնքների ղեկավար անձանց կազմով: Համաժողովն ունեցավ մեծ հաջողություն, այն փաստորեն բեկում մտցրեց Վրաստանի հոգևոր կյանքի մասին արտաքին աշխարհի պատկերացումներում, հնչեցին կրոնական տարբեր դոգմաների նկատմամբ Վրաց Ուղղափառ, Կաթողիկե և Մահմեդական կրոնի ուղղությունների մոտեցումները: Վիրահայոց թեմի առաջնորդը արձանագրեց Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու տեսակետները:
Հնգօրյա այցի շրջանակներում, հոգևոր անձինք հանդիպումներ ունեցան նաև քաղաքացիական սեկտորի, ակադեմիական 6օղակների, պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ: Պատվիրակության անդամները շրջագայություն կատարեցին Վաշինգտոնում, Կապիտոլիումում, Ռուզվելտի հուշահամալիրում, Մերիլենդում Սուրբ Նինոյի կուսանոց-համալիրում, Ֆիլադելֆիայում՝ Սուրբ Գիորգիի վանական համալիրում: Առանձնապես7 տպավորիչ էր այցելությունը Կոնգրեսի գրադարան և արխիվի դիտումը: Գրադարանի հայկական և վրացական բաժինները վարում է մեր հայրենակից Լևոն Աֆդոյանը: Նա սիրով ներկայացրեց հայոց ձեռագրերը և վրաց գրականությունը: Վիրահայոց թեմի առաջնորդը տեղեկացավ, որ գրադարանում հայերեն գրականության թիվը կազմում է 45 հազար, հիացմունքով դիտեց այստեղ պահվող 16-րդ դարում հայ քահանայի կողմից կազմված Պատարագամատույց ստվարակազմ ձեռագիր գիրքը, որը խորհրդանշաններով ու զարդանախշերով, հատուկ մեկնություններով արտացոլում է Հայոց Եկեղեցու Սուրբ 8Պատարագի ողջ ընթացքը:
Այցի շրջանակներում ԱՄՆ-ի Հայոց Արևելյան թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանի օրհնությամբ, Վազգեն Սրբազանն այցելեց Վաշինգտոնի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին հայոց եկեղեցի, որտեղ տեղի հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Հովսեփ քահանա 9Կարապետյանը ջերմորեն ընդունեց թեմակալ առաջնորդին, ներկայացրեց Վաշինգտոնի հայ համայնքում իրականացվող կրթական, մշակութային և հոգևոր գործունեությունը:
Այնուհետև Ֆիլադելֆիայի Սուրբ Երրորդություն հայոց եկեղեցում Վազգեն Սրբազանը արժանապատիվ Տեր Հակոբ քահանա Գևորգյանի ընկերակցությամբ մասնակցեց Սուրբ Պատարագին,քարոզ խոսեց քրիստոնեական սիրո, միաբանության մասին, անդրադարձ կատարեց Վիրահայոց 10թեմի հոգևոր կյանքին, թեմական գործունեությանը: Սրբազան հայրը հանդիպում ունեցավ տեղի հավատացյալների հետ, տեղեկացավ Եկեղեցու և հայ բնակչության միջև եղած կապի, մայրենի լեզվի պահպանման մասին և փոխանցեց իր պատգամը:
Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը պատվիրակության անդամների հետ միասին հյուրընկալվեց ԱՄՆում Հայաստանի Հանրապետության և ԱՄՆ-ում Վրաստանի դեսպանություններում, հանդիպումներ ունեցավ դեսպան պարոն Գրիգոր Հովհաննիսյանի և դեսպան պարոն Դավիթ Բաքրաձեի մոտ:11
Ժողովների ժամանակ Վիրահայոց թեմի առաջնորդին ընկերակցում էր Կանադայի Հայոց թեմի Տորոնտոյի Սուրբ Երրորդություն Հայոց Եկեղեցու հոգևոր հովիվ և Թեմի փոխառաջնորդ արժանապատիվ Տեր Զարեհ ավագ քահանա Զարգարյանը:
Արժևորելով ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցը և միջազգային համաժողովին մասնակցությունը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ 12Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն ընդգծեց, որ առաջին անգամ կայացավ տարբեր հավատքի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ նման հանդիպում, որտեղ խոսվեց հավատքի ազատության, դավանանքների ընդհանրությունների և տարբերությունների, ծառացած խնդիրների շուրջ, բարձրացվեցին ժողովրդավարության բոլոր այն խնդիրները, որոնք առկա են ամբողջ աշխարհում: Կարևոր էր նաև այն մարդկային ընկերությունը, մերձեցումը, որը ստեղծվում է միասին ճանապարհորդությունների ու նման շփումների ժամանակ:

Визит предводителя Епархии ААЦ в Грузии в Вашингтон PDF Печать E-mail
A1С 24 по 29 ноября 2017 года, делегация высокопоставленных духовных лиц разных религиозных организаций Грузии приняла участие в конференции в США, посвященной роли религии в 1демократии и антизападной пропаганде. Конференция была организована американской организацией «Национальный фонд поддержки демократии» (NED). Проект был 2реализован неправительственной организацией «Центр развития и демократии» (CDD)при финансовой поддержке посольства Великобритании в Грузии и Министерства иностранных дел (Good Governance Fund), в 3сотрудничестве с посольством Грузии в США и Информационным центром о НАТО и ЕС в Грузии.
В состав делегации вошли представители Грузинской 4Православной Церкви, мусульманской общины Грузии и Католической церкви латинского обряда Закавказья.
В работе конференции принял участие предводитель Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, 5Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
Визит, совершенный в США, и международная конференция были особенными, так как духовную жизнь Грузии представили руководители 6традиционных религиозных общин страны. Конференция прошла с большим успехом, она фактически произвела прорыв в представлениях внешнего мира о религиозной жизни Грузии, были озвучены подходы Грузинской Православной, Католической церквей и Мусульманской религии к разным 7религиозным догмам. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии представил мнение Армянской Апостольской Святой Церкви.
В ходе пятидневного визита, духовные лица также встретились с представителями гражданского сектора, академических кругов, государственных учреждений. Члены 8делегации совершили экскурсию по Вашингтону, посетили Капитолий, Мемориал Франклина Делано Рузвельта, монастырь Святой Нины, штат Мэриленд, монастырский комплекс Святого Георгия в Филадельфии. Особенно впечатляющим оказался визит в библиотеку Конгресса и просмотр архива. Наш соотечественник Левон Авдоян руководит армянским и грузинским отделами библиотеки. Он с радостью представил армянские рукописи и грузинскую литературу. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии узнал, что в библиотеке 45 тысяч экземпляров книг на армянском языке, он 9с восхищением осмотрел хранящуюся здесь обширную рукопись – Служебник, составленный армянским священником в 16-ом веке, который с помощью символов, узоров и специальных комментариев показывает весь ход Божественной Литургии Армянской Церкви.
В рамках визита в США, по благословению главы Восточной Епархии ААЦ в США архиепископа Хажака Парсамяна, епископ Вазген посетил армянскую церковь Сурб Мариам Аствацацин в Вашингтоне, где местный духовный пастырь о. Овсеп Карапетян 10тепло принял предводителя Епархии, представил образовательную, культурную и духовную деятельность, которая осуществляется в армянской общине Вашингтона.
Затем в Армянской Церкви Святой Троицы в Филадельфии, Епископ Вазген в сопровождении о. Акопа Геворкяна принял участие в Божественной Литургии, произнес проповедь о христианской любви, единстве, затронул духовную жизнь и деятельность Епархии ААЦ в Грузии. Владыка встретился с местными верующими, узнал о связи, существующей между Церковью и армянским населением, о сохранении родного языка и преподал свое наставление.
Епископ Вазген Мирзаханян вместе с членами делегации посетил посольство Республики Армения в США и посольство Грузии в США, встретился с послом Армении в11 Вашингтоне Григором Ованнисяном и послом Грузии США Давидом Бакрадзе.
В ходе встреч предводителя Епархии ААЦ в Грузии сопровождал духовный пастырь армянской церкви Святой Троицы Канадской Епархии ААЦ и викарий Епархии, старший священник Заре Заргарян.
Оценивая рабочий визит в США и участие в международной конференции, предводитель 12Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян подчеркнул, что впервые состоялась подобная встреча с участием представителей разных конфессий, в ходе которой говорили о свободе религии, общности и различиях вероисповеданий, и стоящих перед ними проблемах, были затронуты проблемы демократии во всём мире. Также важна человеческая дружба, которая закладывается во время путешествий и подобного общения.