Մանկական Եվրատեսիլի ՀՀ պատվիրակը հյուրընկալվեց «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
1-12017 թվականի նոյեմբերի 22-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում հյուրընկալվեց «Մանկական Եվրատեսիլ-2017» երգի միջազգային մրցույթում Հայաստանը ներկայացնող Միշան (Միքայել Գրիգորյան) իր պրոդյուսերների, ուղեկցող խմբի և ծնողների հետ:
Լեփ-լեցուն էր դահլիճը: Թբիլիսահայերը՝ մեծից-փոքր եկել էին լսելու հրաշամանուկի կենդանի կատարումը, շփվելու նրա հետ և հաղթանակ մաղթելու մեր հայրենիքը ներկայացնող շնորհաշատ, ընդամենը 9-ամյա երեխային:
Դահլիճում տեղեր էին զբաղեցրել Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետները, հոգևոր դասը:
Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանը ներկայացրեց Միշայի կենսագրությունը, ընդգծելով, որ նա երգեցողությամբ սկսել է զբաղվել 4 տարեկանից և կրթվում է պրոդյուսեր Լիրա Քոչարյանի մոտ,ով «Արցախի ձայներ» խմբի հիմնադիրն է և գեղարվեստական ղեկավարը:1
Միշան Հայաստանն արդեն փայլուն ներկայացրել է վերջին մանկական «Նոր ալիքին»՝ գրավելով մրցույթի երկրորդ հորիզոնականը: Նա երգել է աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ Սերժ Թանկյանի տեսահոլովակում, հանդես եկել այս տարվա «Ավրորա» մրցանակաբաշխության ժամանակ:
Միշան լինելու է Հայաստանը «Եվրատեսիլում» ներկայացրած ամենափոքր մասնակիցը: Սակայն տաղանդավոր փոքրիկի թե՛ վոկալային, թե՛ արտիստիկ կարողությունը մեզ հույս է ներշնչում, որ նա Հայաստանին կբերի հաղթանակ - իր խոսքում կարևորեց Հայաստանի Հանրային հեռարձակման երաժշտական հաղորդումների պրոդյուսեր Արթուր Ասատրյանը:
2Լիրա Քոչարյանը հույս հայտնեց, որ Հայաստանն այս տարի հաղթանակով կվերադառնա մրցույթից, քանզի նա վստահ է, որ շնորհաշատ երեխան իսկական արտիստ է, մեծ աշխատասեր և կատարողական բնատուր տաղանդով օժտված: Միշան մրցույթին կկատարի «Բումերանգ» երգը, որի երաժշտության հեղինակը Վահրամ Պետրոսյանն է, խոսքերի հեղինակները՝ Ավետ Բարսեղյանը, Դավիթ Ծերունյան և Արթուր Աղեկյանը:
«Մրցույթին շատ լավ եմ տրամադրված: Այնտեղ փորձելու եմ բարություն տարածել, որպեսզի այն բումերանգի պես վերադառնա մեզ-ասաց 9-ամյա երգիչը:
Հայաստանի պատվիրակին ուղեկցող Անուշ Տեր-Ղուկասյանը ներկաներին բացատրեց այս տարի մրցույթի քվեարկության մեջ կատարված փոփոխությունների մասին: Հեռուստադիտողը կարող է միանալ քվեարկությանը` սկսած նոյեմբերի 24-ից: Այն կմեկնարկի «Մանկական Եվրատեսիլի» պաշտոնական կայքում, և որ ամենակարեւորն է` Հայաստանից ևս հնարավոր է քվեարկել Միշայի օգտին: Ձայները կբաշխվեն3 50/50. հանդիսատեսի քվեարկությանը կգումարվեն ժյուրիի գնահատականները:
Այնուհետև Միշան կատարեց իր երգացանկից մի քանի երգ, ընդորում նաև մրցույթին ներկայացվող երգը: Միքայել Գրիգորյանը «Հայարտուն» կենտրոնի «Ներսես Շնորհալի» երգչախմբի հետ կատարեց Հայաստանի Հանրապետության պետական օրհներգը, որից հետո համատեղ հնչեց «Հայոց բանակ» երգը՝ ծածանելով եռագույնը:
Հաղթանակի մաղթանքով և ներկաներին ուղղված՝ Միշային SMS-ներով և հեռախոսազանգերով աջակցելու հորդորով ելույթ ունեցան Վրաստանում ՀՀ դեսպանության առաջին քարտուղար Արթուր Սարգսյանը և Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Վիրապ քահանա Ղազարյանը:
4Միշան իր հասակակիցներին բաժանեց նվերներ սեփական մակագրությամբ:
Հանդիպման ավարտից հետո հայաստանցի հյուրերը տեղափոխվեցին Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի, որտեղ Տեր Վիրապ քահանան Պահպանիչ աղոթքով օրհնեց փոքրիկ հրաշամանուկին՝ մանկական Եվրատեսիլում Հայաստանը ներկայացնող Միքայել Գրիգորյանին:
«Մանկական Եվրատեսիլ 2017»-ը կանցկացվի նոյեմբերի 26-ին Shine Bright («Շողա պայծառ») նշանաբանի ներքո՝ մրցույթը հյուրընկալող երկրում՝Վրաստանում, Թբիլիսիի Սպորտի Պալատում:

Делегат от Армении на Детском конкурсе песни Евровидение-2017 посетил центр «Айартун» PDF Печать E-mail
1-122 ноября 2017 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ Грузии гостил делегат от Армении на Детском конкурсе песни Евровидение-2017 - Миша (Микаель Григорян), вместе с продюсерами, сопровождающей группой и родителями.
Зал был переполнен. Тбилисские армяне, от мала до велика, пришли услышать живой вокал вундеркинда, пообщаться с ним и пожелать победы представляющему нашу родину талантливому 9-летнему ребенку.1
В зале также присутствовали дипломаты посольства РА в Грузии, духовные лица.
Директор отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии, Левон Чидилян представил биографию Миши, подчеркнув, что он занимается вокалом с 4 лет, берет уроки у своего продюсера Лиры Кочарян, основателя и художественного руководителя музыкального коллектива «Голоса Арцаха».
Миша уже блестяще представил Армению на международном конкурсе песни «Детская Новая волна-2016» и занял второе место. Он спел в видеоклипе всемирно известного рок-музыканта Сержа Танкяна, выступил на церемонии вручения премии «Аврора» этого года.
«Миша станет самым юным участником от Армении на конкурсе «Евровидение». 2Однако вокальные способности и артистизм талантливого мальчика вселяют надежду, что он принесет Армении победу,» – подчеркнул в своем выступлении продюсер музыкальных передач Общественного вещателя Армении Артур Асатрян.
Лира Кочарян выразила надежду, что Армения в этом году возвратится с конкурса с победой, так как она уверена, что одаренный мальчик – подлинный артист, трудолюбивый и наделенный природным исполнительским талантом.
Миша исполнит на конкурсе песню «Бумеранг», автор музыки которой Ваграм Петросян, авторы текста – Авет Барсегян, Давид Церонян и Артур Агекян.
«К конкурсу я настроен хорошо. Постараюсь распространить там добро, чтобы оно бумерангом вернулось к нам», - сказал 9-летний певец.
Сопровождающая делегата от Армении Ануш Тер-Гукасян объяснила присутствующим изменения, внесенные в этом году в порядок голосования международного конкурса 3песни «Детское Евровидение-2017». Голосование стартует 24 ноября на официальном сайте «Детского Евровидения», и что особенно важно, из Армении также возможно голосовать за Мишу. Голоса распределятся 50/50: к голосованию зрителей прибавятся оценки жюри.
Затем Миша исполнил несколько песен из своего репертуара, в том числе и представляемую на конкурсе. Микаель Григорян вместе с хором им. Святого Нерсеса Шнорали при центре «Айартун» исполнил государственный гимн Армении, после которого совместно прозвучала песня «Армянская армия», развевая триколор.
Первый секретарь посольства РА в Грузии Артур Саркисян и духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин на Авлабаре о. Вирап Казарян выступили с пожеланием победы и 4призывом к присутствующим с помощью SMS-ов и телефонных звонков поддержать Мишу.
Миша вручил своим сверстникам подарки с автографом.
По завершении встречи гости из Армении переместились в церковь Сурб Эчмиадзин, где о. Вирап Казарян благословил вундеркинда - Микаеля Григоряна, представляющего Армению на конкурсе песни «Детское Евровидение-2017».
Конкурс песни «Детское Евровидение-2017» пройдет 26 ноября под девизом “Shine Bright” («Сияй ярче»). Конкурс состоится в Грузии, во Дворце спорта г. Тбилиси.