| Վիրահայոց թեմի առաջնորդի այցը Սամցխե-Ջավախք |
Տերունական աղոթքից հետո բացվեց ժողովը, որի օրակարգում քննարկման էր դրված երկու հարց. ա) Փոխանորդությունում սպասվող կադրային և կառուցվածքային փոփոխություններ, բ) Սամցխե-Ջավախքում և Ծալկայում ծառայող եկեղեցականների և աշխատակազմի գործունեությունը՝ ըստ այդ փոփոխություների: Սրբազան Հայրը ժողովականներին փոխանցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրական օրհնությունն ու սերը, ով իր մնայուն ուշադրության կենտրոնում է պահում Վիրահայոց թեմի և ի մասնավորի՝ Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի փոխանորդության գործունեությունը՝ դրսևորելով սրտացավություն և հոգածություն: Սրբազան Հայրը ներկայացրեց թեմի կառավարման նոր կառուցվածքը, առաջնորդարանի և հովվությունների կրթամշակութային և երիտասարդական կենտորոնների համակարգված գործունեությունը, ինչպես նաև դրանց համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանն առնչվող հարցերը: Նա հորդորեց եկեղեցիների բակերում, եկեղեցական ու ժողովրդական տոների առիթով կազմակերպել հանդիսույթուններ՝ ընդգրկելով հասարակական լայն զանգվածների: Թեմակալ առաջնորդը մեծ կարևորություն տվեց եկեղեցում կատարվող կանոնական ժամերգություններին, Սուրբ Պատարագի և ծեսերի՝ արարողակարգերի հանդիսավոր կատարմանը: Կրթամշակութային և երիտասարդական կառույցների պաշտոնեությանը հանձնարարեց թեմի բոլոր կենտրոնների հետ համագործակցաբար կյանքի կոչել բազմաբնույթ միջոցառումներ: Վազգեն եպիսկոպոսը փոխառաջնորդության հոգևոր դասին և պաշտոնեությանը իրազեկեց, որ այլ ծառայության կոչվելու և փոխառաջնորդարանում սպասվող կառուցվածքային փոփոխությունների բերումով, Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Հոգեշնորհ Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանը ազատվում է զբաղեցրած պաշտոնից: Սրբազան Հայրը դրական գնահատեց Բաբգէն վարդապետի տասնվեց տարիների ծառայությունը տեղում և հույս հայտնեց, որ նոր ծառայության վայրում Հոգեշնորհ Հայր Սուրբը Ջավախքում ամբարած փորձով առավել արդյունավետ գործունեություն կծավալի՝ ի շահ Հայոց Եկեղեցու և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի: Ժողովի ավարտին Հոգեշնորհ Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանը իր գնահատանքն ու երախտիքը հայտնեց Թեմակալ Առաջնորդին, հոգևոր դասին և պաշտոնեությանը՝ տարիների համատեղ քրտնաջան ծառայության համար և, որպես Մայր Աթոռի միաբան, հավաստիացրեց, որ նոր ծառայության վայրում կշարունակի իր հոգևոր գործունեությունը նույն եռանդով ու նվիրումով: |
2017 թվականի հոկտեմբերի 25-ին Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության Ախալքալաքի գրասենյակում տեղի ունեցավ հոգևոր սպասավորների և պաշտոնեության համատեղ ժողով: Ժողովը նախագահեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:

Визит предводителя Епархии ААЦ в Грузии в Самцхе-Джавахети PDF Печать E-mail
a25 октября 2017 года, в Ахалкалаки, в офисе викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, состоялось совместное собрание духовных и должностных лиц. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян председательствовал на собрании.
После молитвы «Отче Наш» открылось собрание, в повестку дня которого вошли два вопроса:
а) кадровые и структурные изменения в викариате;
б) деятельность духовных лиц и служащих викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке – в соответствии с этими поправками.
Владыка передал участникам собрания отеческую любовь Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II, который держит под пристальным вниманием деятельность Епархии ААЦ Грузии и викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке в частности, проявляя отзывчивость и заботу. Владыка представил новую структуру управления епархией, скоординированную деятельность культурно-просветительских и молодёжных центров при пастырствах и резиденции Епархии, а также вопросы, связанные с повышением эффективности сотрудничества между ними. Он дал наставление по случаю религиозных и народных праздников организовывать в церковных дворах празднества с участием широкой общественности.
Предводитель Епархии придал большое значение торжественному исполнению церемоний - проводящихся в церкви канонических богослужений, Божественных Литургий и обрядов. Служащим культурно-просветительских и молодёжных организаций он поручил осуществить различные мероприятия в сотрудничестве со всеми центрами епархии.
Епископ Вазген сообщил духовным лицам и служащим викариата, что в связи с 22906570ожидаемыми структурными изменениями в викариате и назначением на новое служение, глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрит Бабген Салбиян освобождается от занимаемой должности. Владыка положительно оценил 16-летнее служение архимандрита Бабгена в викариате и выразил надежду, что на новом месте служения, с накопленным в Джавахети опытом, деятельность о. Бабгена будет более продуктивной – во благо Армянской Церкви и Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
В конце собрания архимандрит Бабген Салбиян выразил свою признательность и благодарность предводителю Епархии, духовным лицам и служащим за годы совместной кропотливой службы, и, как член братства Первопрестольного Святого Эчмиадзина, заверил, что продолжит трудиться с подобным рвением и преданностью на новом месте.