«Բոհեմ» համույթի «Ճեղքվող լռություն» համերգը PDF Տպել Էլ.փոստ
2017 թվականի սեպտեմբերի 17-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ Երևանի «Բոհեմ» համույթի «Ճեղքվող լռություն» խորագրով գրական-երաժշտական երեկոն, որը նվիրված էր Վրաստանի և Հայաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակին: Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությամբ, միջոցառումը նախաձեռնել էին «Երևակ» հանդեսի գլխավոր խմբագիր, տնօրեն Գևորգ Թադևոսյանը և Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժինը: Ծրագիրը ներկայացրին բանաստեղծ Գոռ Հարությունյանը, երաժիշտ-կատարողներ Վահե Քոչարը, Ռուբեն Քամալյանը և Գագիկ Շիբոյանը: Միջոցառմանը ներկա էին Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու լուսարարապետ Արժանապատիվ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը, թբիլիսահայ հավատացյալներ, մտավորականներ, երիտասարդներ:
Երեկոն բացվեց համույթի գործունեության մասին տեսանյութով, որը ներկաներին տրամադրում էր առաջիկա երկու ժամերին իրենց սպասող անակնկալին: Վիրահայոց թեմի «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտական, մշակութային կենտրոնի ղեկավար Գիսանե Հովսեփյանը, ողջունելով հյուրերին, ընդհանուր գծերով ներկայացրեց համույթի ինքնատիպ արվեստը: Ավանդական գրական, երաժշտական կաղապարներից դուրս գրականության ու երաժշտության ներդաշնակ սինթեզը, իսկապես, անակնկալ էր ներկաների համար: Երիտասարդ արվեստագետները ներկայացնում էին իրենց արվեստը, որ ստեղծվել է մեր տեսակի՝ բանական մարդու գոյության հավասարակշռության լծակը ապահովելու համար, աշխարհը կատարելագործելու համար: Նրանք պատմում էին իմաստալից պահերի մասին՝ պատմելով պահը հավերժացնելու համար և փորձում արվեստի միջոցով գիտակցությունն ու հույզերը կապող օղակ դառնալ՝ ժողովրդին կրթելու համար: Տղաները մտավորականի իրենց իդեալն ունեն՝ քաղաքական և քաղաքացիական ճիշտ կեցվածք ընդունող մտավորական, որ հերոս է դառնում Մեծն Թումանյանի օրինակով, ով արվեստ էր ստեղծում դժվարությունների մեջ, պարտքերի մեջ... անմահության իր ուղին էր հարթում ոչ միայն գրականությամբ, այլ իր ամենաթանկը՝ իր տասը երեխայի հետ իրեն էլ այդ ճանապարհին նվեր տալով...
«Բոհեմ» համույթը հիմնադրվել է 2016 թվականի մարտին: Կարճ ժամանակ անց համույթը վաստակել է սերը, համակրանքը այն մարդկանց, ովքեր կիսել են նրանց հույզերը, զգացմունքները, վերաբերմունքն ու առաքելությունը: Իսկ առաքելությունը ազգայինը պահպանելն է, ոչ թե եսակենտրոն, այլ գաղափարակենտրոն ազգայինը պահպանելը՝ ծառայելու համար այն ազգին, ով պատմական հիշողություն ունի, էսթետիկայի զգացողություն... Ձևի ու բովանդակության իրենց փնտրտուքը «բոհեմականները» շարունակում են՝ իմասատավորելով ոչ թե արդյունքը, այլ արարման գործընթացը՝ այս ճանապարհին լսարանին հոգեհարազատ պահեր պարգևելով: Այդ է պատճառը, որ օրեցօր մեծանում է նրանց լսարանը...
Ծրագրի ավարտին համույթին և միջոցառման կազմակերպիչներին իր օրհնությունը բերեց Թեմակալ Առաջնորդը: Գնահատանքի իր խոսքում Սրբազան Հայրը արժևորեց համույթի գործունեությունը՝ տևական թմիրից հետո, հոգևոր վերածննդի շող տեսնելով նրանց մեջ, որ գալիս է «մեր տան ներսից փլվող կամարները ամրապնդելու»: Սրբազան Հայրը ընդգծեց, որ նման երեկոները հոգևոր, կրթական ու մշակութային առաքելության մաս են հանդիսանում և շատ կարևոր դաս կարող են լինել հատկապես երիտասարդ սերնդի համար:
Ոչ ավանդական ծրագիրը ջերմորեն ընդունվեց: Ներկաների համար նոր բացահայտում էր արվեստի այս ձևը և ուրախալի, որ Մայր Հայրենիքում արվեստի բնագավառում առաջընթաց կա, առավել ուրախալի, որ վիրահայությունը հնարավորություն ունի այդ առաջընթացի ականատեսն ու մասնակիցը դառնալու:

Концерт «Нарушенная тишина» ансамбля «Богема» PDF Печать E-mail
17 сентября 2017 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялся литературно-музыкальный вечер «Нарушенная тишина» с участием Ереванского ансамбля «Богема», который был приурочен к 25-летию дипломатических отношений между Грузией и Арменией. По благословению предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, мероприятие инициировали главный редактор и директор журнала «Еревак» Геворк Тадевосян и Отдел культуры Епархии ААЦ в Грузии. Программу представили поэт Гор Арутюнян, музыканты-исполнители Ваге Кочар, Рубен Камалян и Гагик Шибоян. На мероприятии присутствовали Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, ключарь церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, о. Манук Зейналян, тбилисские армянские верующие, представители интеллигенции, молодёжь.
Вечер открылся показом видео о деятельности ансамбля, которое настраивало присутствующих на что-то особенное, что ожидало их в ближайшие два часа. Руководитель Научно-культурного центра «Дом Ованеса Туманяна» Гисане Овсепян, поприветствовала присутствующих, в общих чертах представила самобытное искусство ансамбля. Гармоничный синтез литературы и музыки вне традиционных форм музыки и литературы, действительно стал неожиданностью для присутствующих. Молодые артисты представили свое искусство, которое создано для того, чтобы обеспечить основу сбалансированного существования разумного - подобного нам человека, и сделать этот мир лучше. Они рассказывали о наполненных смыслом моментах, рассказывали, чтобы увековечить мгновение, и пытались посредством искусства стать связующим звеном между сознанием и чувствами, чтобы просветить народ. У членов ансамбля есть свой идеал интеллигента – интеллигент с правильной политической и гражданской позицией, для которого Ованес Туманян является примером для подражания, который создавал свои произведения, испытывая трудности и будучи в долгах... прокладывал свой путь к бессмертию не только через литературу, но и приносил себя в жертву вместе с самым дорогим, что у него было, – своими десятью детьми.
Ансамбль «Богема» был основан в марте 2016 года. Вскоре ансамбль заслужил любовь и симпатию людей, разделивших их переживания, эмоции, отношение и миссию. А миссия заключается в сохранении национального, сохранении не эгоцентричного, а идеологически настроенного национального, чтобы служить тому народу, у которого есть своя историческая память, чувство прекрасного. Члены ансамбля продолжают свой поиск формы и содержания, вкладывая смысл не в результат, а в процесс созидания, даря на этом пути публике моменты, близкие душе. Именно поэтому их аудитория становится все шире с каждым днем.
По завершении программы предводитель Епархии преподал благословение ансамблю и организаторам мероприятия. В своем заключительном слове, Владыка высоко оценил деятельность ансамбля, увидев в нем луч духовного возрождения после долгого забвения, который исходит, «чтобы укрепить своды нашего дома, разрушающегося изнутри». Епископ подчеркнул, что подобные вечера являются частью духовной, культурной и образовательной миссии и могут стать важным уроком для молодого поколения в частности.
Нетрадиционная программа была тепло принята зрителями. Эта форма искусства стала новым открытием для присутствующих, радовал тот факт, что искусство в Армении развивается, а то, что армяне в Грузии стали свидетелями и участниками этого прогресса, порадовало еще больше.