Աշուղ Ջիվանու տոնը նշվեց Թբիլիսիում և Կարծախ գյուղում PDF Տպել Էլ.փոստ
2017 թվականի օգոստոսի 27-ին, մեծն Ջիվանի տոնը նշանավորվեց Ախալքալաքի շրջանի Կարծախ գյուղում աշուղի տուն-թանգարանի բացմամբ։ Դեռևս անցյալ տարի բացված թանգարանի ցուցասրահը այս տարի համալրվեց հուշային մասով։
Հիրավի օրը տոնական էր աշուղ Ջիվանու ծննդավայրում: Այն մեկնարկեց գյուղի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցում մատուցված Սուրբ և Անմահ Պատարագով՝հանդիսապետությամբ Վիրահայոց թեմի Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Հոգեշնորհ Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի և մասնակցությամբ Ախալքալաքի և հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանի: Օրվա պատարագիչն էր Կարծախ գյուղի հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Տիգրան քահանա Մխիթարյանը։ Պատարագին ներկա էին ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ռուբեն Մաթևոսյանը, ՋԱՀ-ի հոգեբարձուների խորհուրդի նախագահ Սոս Սահակյանը, ՋԱՀ-ի գործադիր տնօրեն Աշոտ Հակոբյանը, Ախալքալաքի շրջանային վարչության մշակույթի բաժնի ղեկավար Վալերի Ստելմաշովը, ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը,Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանի պատվիրակությունը թեմի պաշտոնյաների մասնակցությամբ և այլք։
Հավարտ Սուրբ Պատարագի՝ հյուրերն այցելեցին ՋԱՀ-ի կողմից կառուցված և բարեկարգված Ջիվանու տուն-թանգարան և մասնակցեցին բացման հանդիսավոր արարողությանը, որին ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի իշխանությունների ներկայացուցիչներ, մշակույթի գործիչներ և հյուրեր քաղաքամայր Թբիլիսիից, Վրաստանի և Հայաստանի տարբեր քաղաքներից ու շրջաններից:
Տոնական օրն աշուղ Ջիվանու հայրենի Կարծախ գյուղում ավարտվեց գյուղի հարակից բլուրում կայացած մեծ դաշտահանդեսով և հյուրասիրությամբ:
Ավանդության համաձայն, մեծն Ջիվանու մեծարման տոնին հաղորդակից եղան նաև թբիլիսահայերը: «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանի գլխավորությամբ, հայ մտավորականության ներկայացուցիչները նույն օրը առավոտյան հավաքվեցին հայ գրողների և հասարակական գործիչների Խոջիվանքի պանթեոնում, որտեղ ամփոփված է Ջիվանու աճյունը:
Այստեղ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի նախագահությամբ կատարվեց հոգեհանգստյան արարողություն և տարածվեց խնկաբույրը: Արարողությանը ներկա էին Պետրոս Ադամյանի անվան հայպետդրամայի թատրոնի պաշտոնյաներ և դերասաններ, թբիլիսահայ մտավորականության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հյուրեր Հայաստանից: Ներկաները ծաղիկներ զետեղեցին Ջիվանու և մյուս մեծերի շիրիմներին:

День Дживани отметили в Тбилиси и в селе Карцах PDF Печать E-mail
27 августа 2017 года, в праздник в честь ашуга Дживани в селе Карцах Ахалкалакского района открылся дом-музей ашуга. Еще в прошлом году в музее открылся демонстрационный зал, а в этом году был добавлен мемориальный сектор.
День был действительно праздничным в месте рождения Дживани. Празднование началось в церкви Сурб Ованес Мкртич (Св. Иоанна Крестителя), где под председательством главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрита Бабкена Салбияна, и при участии духовного пастыря Ахалкалаки и прилегающих деревень, о. Татева Марукяна, состоялась Божественная Литургия. Литургию служил духовный пастырь села Карцах, о. Тигран Мхитарян. На богослужении присутствовали Народный артист РА Рубен Матевосян, председатель Попечительского совета Фонда «Поддержки Джавахка» Сос Саакян, исполнительный директор Фонда «Поддержки Джавахка» Ашот Акопян, начальник отдела культуры администрации Ахалкалакского района Валерий Стелмашов, директор Института истории НАН РА академик Ашот Мелконян, делегация резиденции главы Епархии ААЦ в Грузии и служащие и др.
По завершении Божественной Литургии гости посетили Дом-музей Дживани, который был отремонтирован и благоустроен при содействии Фонда «Поддержки Джавахка», и приняли участие в торжественной церемонии открытия, на которой присутствовали представители властей Грузии и Республики Армения, деятели культуры и гости из Тбилиси, разных городов и регионов Армении и Грузии.
Праздничный день в родном селе ашуга Дживани – Карцахе – завершился народным гулянием на прилегающем к селу холме.
По традиции, тбилисские армяне также приобщились ко дню почитания великого ашуга Дживани. Под руководством редактора газеты «Врастан» («Грузия») Вана Байбуртяна, представители армянской интеллигенции утром того же дня собрались в Тбилисском пантеоне армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”, где похоронен Дживани.
Здесь под председательством предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна прошла заупокойная служба, воскурили ладан. На церемонии присутствовали должностные лица и актёры Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна, представители тбилисской армянской интеллигенции, а также гости из Армении. Присутствующие возложили цветы к могиле Дживани и других великих представителей армянского народа.