2017 թվականի մայիսի 24-ին Թբիլիսիի «Քորթիարդ Մարիոտ» հյուրանոցում կայացավ կրոնական քարտեզների շնորհանդես: Միջոցառմանը ներկա էին Վրաստանի խորհրդարանի, կառավարության, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, կրոնական համայնքների առաջնորդներ, հյուրեր:
Վիրահայոց թեմից շնորհանդեսին մասնակցում էին թեմի իրավական հարցերի և համագործակցության բաժնի տնօրեն Միքայել Ավագյանը և Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը: Միջոցառումը բացեց Կրոնի հարցերով պետական գործակալության տնօրեն Զազա Վաշախմաձեն: Քարտեզները մշակվել են Կրոնի հարցերով պետական գործակալության կողմից: Ընդհանուր առմամբ կազմվել է երեք քարտեզ՝ տարածաշրջանային, շրջանային և պաշտամունքային: Այդ քարտեզները մատչելի են կրոնի հարցերով գործակալության կայքում: Այն ժամանակ, երբ տարածաշրջանային և շրջանային քարտեզները իրազեկում են Վրաստանի բնակչության կրոնական պատկանելության մասին, ապա «Պաշտամունքային կառույցներ» քարտեզներում ներկայացված են երկրի տարածքում գտնվող մենաստանները, եկեղեցիներն ու մզկիթները: Այն կազմել է գործակալությանն առընթեր կրոնական քաղաքականության հետազոտման կենտրոնը, ելնելով Վրաստանի վիճակագրական ծառայության 2014 թվականի տվյալներից: Այդ տվյալների համաձայն, Վրաստանի 3,7 միլիոն բնակիչներից 83,4 տոկոսը հետևում է ուղղափառության դավանանքին: Նրանց հաջորդում են մահմեդականները 10,74 տոկոս: Երրորդ տեղում 2,94 տոկոսով Հայկական Առաքելական Եկեղեցու հետևորդներն են: Վրաստանում Կաթոլիկ եկեղեցու հավատացյալները կազմում են բնակչության 0,52 տոկոսը, Եհովայի վկաները՝ 0,33, եզդիները՝ 0,23, հրեաները՝ 0,04 տոկոս: «Այլնի» սանդղակում ընդգրկվել է բնակչության 1,8 տոկոսը: Այդ թվում այն մարդիկ, ովքեր հրաժարվել են պատասխանել հարցին կամ հանդիսանում են առավել փոքր կոնֆեսիաների ներկայացուցիչներ:

Презентация религиозной карты Грузии PDF Печать E-mail
24 мая 2017 года, в гостинице «Кортъярд Мариотт» г. Тбилиси, состоялась презентация религиозной карты. На мероприятии присутствовали члены парламента и правительства Грузии, представители дипломатического корпуса, лидеры религиозных общин и гости.
На презентации присутствовали представили Епархии ААЦ  Грузии  - Михаил Авакян, директор Отдела по юридическим вопросам и сотрудничеству, и диакон Геворг Антонян.
Мероприятие открыл руководитель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии, Заза Вашакмадзе. Карты были изданы Государственным агентством по вопросам религии. Всего было составлено три карты: региональная, районная и карта культовых зданий. Все они доступны на сайте агентства по вопросам религии. В то время как, региональная и районная карты содержат данные о вероисповедании населения Грузии, на карты «Культовые здания» нанесены обозначения монастырей, церквей и мечетей, которые расположены на территории страны.
Карты составил Центр исследования религиозной политики, функционирующий при агентстве, на основании данных Национальной службы статистики «Сакстат» (Грузстат) за 2014 год. Согласно этим данным, из 3,7 миллиона человек, проживающих в Грузии, 83,4% исповедуют православие. Затем следуют мусульмане – 10,74%. На третьем месте прихожане Армянской Апостольской Церкви — 2,94%. Последователями католической церкви в Грузии являются 0,52% населения, свидетелей Иеговы в стране 0,33%, езидов — 0,23 %, иудеев – 0,04%. В графу «другие» попали 1,8% населения. В их числе люди, которые отказались дать ответ о своем вероисповедании или являются представителями других маленьких религиозных конфессий.