Ալեքսանդր Էլիսաշվիլին «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի հուլիսի 28-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում տեղի ունեցավ հանդիպում Թբիլիսիի քաղաքային ժողովի (Սակրեբուլոյի) անկախ պատգամավոր Ալեքսանդր Էլիսաշվիլու հետ: Մինչև հանդիպման սկսվելը, հյուրը շրջայց կատարեց «Հայարտուն» կենտրոնում, դիտեց սրահները, նախակրթարանը, տեղեկացավ մշակութային կենտրոնի գործունեության մասին:
Բացելով հանդիպումը «Խաղաղության հիմնադրամի» նախագահ Գիորգի Թումասյանը շնորհակալություն հայտնեց անկախ պատգամավորին Թբիլիսիի ազգությամբ հայ համաքաղաքացիների կյանքով հետաքրքրվելու և նրանց հետ հանդիպելու պատրաստակամության համար:
Հանդիպման թեման «Թբիլիսիի բազմամշակութային պատմությունն» էր, ժամանակին մշակութային կենտրոն հանդիսացող այս քաղաքում հայկական հետքի պահպանումը: Հանդիպումն ընթացավ հարց ու պատասխանի ձևաչափով: Անկախ պատգամավորը ներկայացրեց քաղաքային ժողովի գործունեությունը, քաղաքաշինության ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները, քաղաքի զարգացման հեռանկարները: Բանախոսն իր խոսքը կենտրոնացրեց Թբիլիսիի մշակութային բազմաբղետության և հատկապես հայկական հետքի վրա: Պատգամավոր Էլիսաշվիլին ընդգծեց նաև թբիլիսահայության պասսիվությունը հայկական հետքը միշտ վառ պահելու ուղղությամբ:
Զրույցի ընթացքում շոշափվեցին քաղաքային թիվ մեկ հիվանդանոցում, որը քաղաքի բնակչության շրջանում արդեն 100 տարի պահպանում է հիմնադիր Միքայել Արամյանցի անունը, Սոլոլակում գտնվող Ալեքսանդր Մանթաշովի տան պատին հուշատախտակներ ամրացնելու, «Թբիլիսի-Մարիոտ» հյուրանոցում, որը եղել է Միքայել Արամյանցի այնքան սիրելի «Մաժեստիկ» հյուրանոցը, ցուցանմուշային հիշատակ ստեղծելու, Վերեի գերեզմանատանը հանգչող արժանավոր հայորդիների շիրիմները հաշվարկելու հարցերը:
Առաջարկություն եղավ Սակրեբուլոյի շենքի ապակեպատ սրահում համատեղ Թբիլիսիի եռակի ընտրված քաղաքապետ, արժանավոր հայորդի Ալեքսանդր Մատինյանցի հիշատակին միջոցառում, «Թբիլիսիի հայկական հետքը» կարգախոսով ցուցահանդես կազմակերպելու մասին:
Հյուրի և հանդիպման մասնակիցների կողմից կարևորվեց սերունդներին Թբիլիսիի բազմամշակութային պատմությունը ուսուցանելու և ժողովուրդների նկատմամբ հարգանքի և սիրո շնչով դաստիարակելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման մասնակիցները ցանկություն հայտնեցին ստեղծել նախաձեռնողական խումբ, որը պարբերաբար քաղաքային խորհրդին կներկայացնի քաղաքի զարգացման և նրա կոլորիտի պահպանման հետ առնչվող հարցերը՝ համատեղ լուծում տալու նպատակով:

| Встреча с Александром Элисашвили в центре «Айартун» |
28-го июля 2016 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялась встреча с независимым депутатом Тбилисского Сакребуло Александром Элисашвили. До начала встречи гость осмотрел центр «Айартун», посетил залы, детский сад, узнал о деятельности культурного центра.
Встречу открыл председатель «Фонда мира» Георгий Тумасян, который поблагодарил независимого депутата Тбилисского Сакребуло за интерес, проявленный к жизни проживающих в Тбилиси граждан армянской национальности, и готовность встретиться с ними.
Темой обсуждения в ходе встречи стала «Многокультурная история Тбилиси», сохранение армянского наследия в городе, который когда-то был культурным центром. Встреча прошла в формате «вопрос-ответ». Независимый депутат представил деятельность Сакребуло (городского собрания), ведущиеся работы по благоустройству города, перспективы развития города. Докладчик заострил своё внимание на культурном многообразии Тбилиси и армянском наследии в частности. Депутат Элисашвили отметил пассивность тбилисских армян в направлении сохранения армянского наследия.
В ходе беседы были затронуты следующие вопросы: установка мемориальных досок на стене дома Александра Манташева в Сололаки и в Первой городской больнице, которую население города уже 100 лет называет именем основателя -Микаэла Арамянца; создание памятного экспоната в гостинице «Тбилиси-Мариотт», любимой гостинице Микаэла Арамянца, ранее известной как «Мажестик»; перепись могил достойных представителей армянского народа, которые похоронены на Верийском кладбище.
Было выдвинуто предложение совместно организовать в стеклянном зале Сакребуло мероприятие памяти трижды избранного мэра Тбилиси, достойного сына армянского народа Александра Матинянца, и выставку под девизом «Армянское наследие в Тбилиси».
Гость и участники встречи подчеркнули необходимость обучать последующее поколение многокультурной истории Тбилиси и воспитывать его в духе любви и уважения к разным народам.
Участники встречи изъявили желание создать инициативную группу, которая периодически будет оповещать городской совет о вопросах касательно развития города и сохранения его колорита с целью совместного поиска путей их решения. |