Սուրբ Հարության տոնը Վիրահայոց թեմում PDF Տպել Էլ.փոստ
A12018 թվականի ապրիլի մեկին, Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Հարության տոնը Վիրահայոց թեմում նշվեց հավատացյալների հոծ բազմության մասնակցությամբ և Հայոց Եկեղեցու կանոններով և արարողակարգերին համապատասխան: Ինչպես Ճրագալույցի երեկոյան, այնպես էլ Սուրբ Զատկի օրը Թբիլիսիում, Բաթումում, Սամցխե-Ջավախքում, Մառնեուլիի, Ծալկայի և 29662907 1638219782961494 6469953001460891383 oԹեթրիծղարոյի շրջաններում, հավատացյալ բազմության մասնակցությամբ, տեղի ունեցան սրբազան արարողություններ:
Հավատացյալներով լեփ-լեցուն էր Թբիլիսիի Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցին, բակը և մերձակա 29664818 1638219452961527 226381457922029012 oտարածքը: Եկեղեցում կատարվեց ժամերգություն, Անդաստանի արարողություն, ապա Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնի կապակցությամբ մատուցեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ: Պատարագին ներկա էին Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Սադոյանը, դեսպանության դիվանագետներ, բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, «Վրաստան» թեթրի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, համայնքային պաշտոնյաներ, կրթության և մշակույթի գործիչներ, բազում հայորդիներ:22853285 402812766796937 6260735875892187898 n-1522603405
Հայոց Եկեղեցում Սուրբ Հարության տոնին իր ներկայությունն էր բերել Թբիլիսիի քաղաքապետ Կախի Կալաձեն: Տոնակատարությունը հարգել էին  վրացական իշխանությունների ներկայացուցիչները, ի մասնավորի Վրաստանի խորհրդարանի անդամներ Դավիթ Ճիճինաձեն, Ռուսլան Պողոսյանը, Ռոման Կակուլիան, Սերգո Ռատիանին,Գիգա Բոկերիան, Թբիլիսիի Սակրեբուլոյի անդամ Իլիա Ջիշկարիանին,  29662712 1584609601659029 3128588016698906833 o-1522602216Իսանի շրջանային վարչության նախագահ Կախա Լաբուչիձեն, Ազգային շարժում կուսակցության անդամ Զաալ Ուդումաշվիլին:
Հընթացս Սուրբ Պատարագի Պատարագիչ Սրբազան Հայրը ընթերցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի զատկական պատգամը:29664923 2100257170197858 3825975824787640607 o
Հավարտ Սուրբ և Անմահ Պատարագի, Թեմակալ առաջնորդը շնորհավորեց հավատացյալներին Սբ. 29873139 2100258360197739 4856536024505798195 oԶատիկի՝ որպես չարի դեմ բարու, խավարի դեմ լույսի հաղթանակի տոնի կապակցությամբ:
Այնուհետև Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում տեղի ունեցավ ընդունելություն, որի ընթացքում Թեմակալ առաջնորդը Սուրբ Հարության տոնի առիթով վերստին շնորհավորեց ներկաներին: Վազգեն Սրբազանը շնորհավորանքի խոսքեր ուղղեց նաև Վրաստանի քրիստոնյա ժողովրդին՝ ով այսօր նշում էր Ծաղկազարդի տոնը:29683400 1655271017888605 3190477973370923931 n
Տոնական ընդունելությունից հետո Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը ուղևորվեց Ջավախք՝ Նինոծմինդայի շրջանի Սաթխա գյուղ, որտեղ տեղի արժանավոր 29873471 1655224534559920 4109639413376777345 oհայորդիների կողմից կազմակերպվել էր ճոխ զատկական տոնահանդես:
Հիսուս Քրիստոսի Հարության տոնին նվիրված Սուրբ Պատարագներ մատուցվեցին Վիրահայոց թեմի գործող եկեղեցիներում:Ամենուրեք հայ հավատացյալներին զատկական տոնի կապակցությամբ շնորհավորելու էին եկել վրաց պաշտոնյաներ, տարբեր ազգի հավատացյալներ: Հայոց Եկեղեցու տոնացույցով նշվող Սուրբ Հարության տոնը լուսաբանվեց վրացական և հայկական զանգվածային լրատվության տարբեր միջոցներով:

Праздник Светлого Воскресения Христова в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
A11 апреля 2018 года, праздник Светлого Воскресения Господа нашего Иисуса Христа, в Епархии ААЦ в Грузии отметили при участии множества верующих и по правилам и обрядам армянской церкви. Как в Сочельник, 29662907 1638219782961494 6469953001460891383 oтак и в день Святой Пасхи, в церквях г. Тбилиси, Батуми, в районах Самцхе-Джавахети, Марнеули, Цалка и Тетрицкаро, при участии верующих были проведены святые обряды.
Переполнена верующими была церковь Сурб Эчмиадзин на Авлабаре г. Тбилиси и прилегающая к ней территория. В церкви 29664818 1638219452961527 226381457922029012 oпровели Святую Литургию, церемонию Андастана, а затем Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, в связи с праздником Светлого Воскресения Христова, провел Божественную Литургию. На службе присутствовали Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Грузии Рубен Садоян, представители посольства, поэт-переводчик Гиви Шахназар, главный редактор газеты «Врастан» Ван Байбурт, должностные лица общины, деятели культуры и образования, 22853285 402812766796937 6260735875892187898 n-1522603405множество армян.
Своим присутствием почтили праздник Святой Пасхи в армянской церкви представители грузинской власти, в том числе мэр города Тбилиси Кахи Каладзе, член Сакребуло Илья Джишкариани, члены парламента Грузии, Давид Чичинадзе, Руслан Погосян, Роман 29662712 1584609601659029 3128588016698906833 o-1522602216Какулия, Серго Ратиани, Гиги Бокерия,  член партии Национального  Движения Заал Удумашвили, председатель районного совета Исанского района города Тбилиси Каха Лабучидзе и другие.
Во время Святой Литургии, Глава Епархии ААЦ в Грузии, прочитал пасхальный завет Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, Гарегина II. 29664923 2100257170197858 3825975824787640607 o
В завершении Святой Литургии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян поздравил всех 29873139 2100258360197739 4856536024505798195 oверующих с праздником Святой Пасхи, ознаменовав его как победу доброты над злом, победу света над темными силами.
После службы, в зале им. Галуста Гюлбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, состоялся прием, в ходе которого Глава Епархии ААЦ в Грузии еще раз поздравил всех с праздником Пасхи. Его Преосвященство Епископ 29683400 1655271017888605 3190477973370923931 nВазген Мирзаханян поздравил также грузинский христианский народ, который в этот же день отмечал праздник Вербного Воскресенья.
29873471 1655224534559920 4109639413376777345 oПосле праздничного приема, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян отправился в Джавахети, в частности в село Сатха Ниноцминдского района, где местные верующие подготовили пасхальное празднество.
Святые Литургии, посвященные Светлому Воскресению Христову, прошли во всех действующих церквях Епархии ААЦ в Грузии. И везде, армянских верующих пришли поздравить со Святой Пасхой грузинские должностные лица, верующие других национальностей. Празднование Святой Пасхи по церковному календарю армянской церкви, было освещено информационными службами Армении и Грузии.