| Հոգեհանգստյան արարողություններ՝ ի հիշատակ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և Արցախյան հերոսամարտի զոհերի |
2015 թվականի մայիսի 8-ին, Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում, հանդիսապետությամբ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի և մասնակցությամբ հոգևոր դասի, թեմի պաշտոնեության և հավատացյալների կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և Արցախյան հերոսամարտի զոհերի հոգու խաղաղության համար: Հոգեհանգստյան արարողությանը ներկա էին Վրաստանում ՀՀ դեսպանության ռազմական հարցերով կցորդ Գարի Մուրադյանը, դեսպանության խորհրդական Կարեն Մելիքյանը և զինվորական դաստիարակության նախկին ուսուցիչ Կազբեգ Խաչատրյանը: Հավարտ արարողության Թեմակալ առաջնորդը օրվա խորհրդի մասին իր խոսքում հիշատակեց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի նահատակներին, ովքեր իրենց կյանքը զոհեցին խորհրդային հայրենիքի պաշտպանության համար, հայրենիք, որի մի մասն էր նաև Խորհրդային Հայաստանը: Սրբազան Հայրը աղոթք բարձրացրեց ազգային-ազատագրական պայքարի և Արցախյան հերոսամարտի զոհված քաջամարտիկների հիշատակին, ում հեղված արյամբ ազատագրվեց Արցախը ու զորացավ Հայոց երկիրը: Վիրահայոց թեմի Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում, Աջարիայի, Գուրիայի և Իմերեթիի հայության հոգևոր հովիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանի նախագահությամբ կատարված հոգեհանգստյան արարողությունից հետո, տեղի քաղաքապետարանի օժանդակությամբ, հոգևոր հայրը հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ միասին այցելեց և նվերներ բաժանեց պատերազմի վետերաններին: Այնուհետև ՀՀ Գլխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանի ներկայությամբ կայացավ հանդիպում հայազգի պատերազմի վետերանների հետ: Երկրապահի օրը Վիրահայոց թեմի Սամցխե-Ջավախքի և Քվեմո Քարթլիի եկեղեցիներում կատարվեցին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և հայ ազգային ազատագրական պայքարի բոլոր նվիրյալների, Արցախյան հերոսամարտի զոհերի հիշատակի հոգեհանգստյան արարողություններ:

Панихиды по погибшим во Второй мировой войне и Арцахской освободительной борьбе PDF Печать E-mail
8 мая 2015 года, в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, под председательством предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, при участии прихожан, духовных и должностных лиц Епархии отслужили панихиду по погибшим во Второй мировой войне и Арцахской освободительной борьбе.
На панихиде присутствовали военный атташе посольства РА Гари Мурадян, советник посольства Карен Меликян и бывший преподаватель военной подготовки Казбек Хачатурян.
По завершении церемонии предводитель Епархии в своей речи о таинстве дня вспомнил о погибших во Второй мировой войне, кто ценой собственной жизни защищал советскую родину, частью которой была Советская Армения. Епископ вознес молитву за упокой душ героев национально-освободительной борьбы и Арцахской войны, проливших кровь за освобождение Арцаха и укрепление Армении.
В церкви Сурб Пркич г. Батуми Епархии ААЦ в Грузии, духовный пастырь армян Аджарии, Гурии и Имеретии, о. Арарат Гумбалян провел поминальную службу, после которой при поддержке местной мэрии, духовный отец вместе с представителями общины посетил ветеранов войны и вручил им подарки. Затем в присутствии Генерального консула РА в Батуми Арама Григоряна состоялась встреча с ветеранами войны армянской национальности.
В «День Еркрапа» («Еркрапа» - Союз добровольцев), в церквях Самцхе-Джавахети и Квемо Картли Епархии ААЦ в Грузии отслужили панихиды по всем тем, кто посвятил себя национально-освободительной борьбе армянского народа, воинам, погибшим в Арцахском героическом сражении и Второй мировой войне.