Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնը մասնակցեց Հանդուրժողականության կենտրոնի 10-ամյակին PDF Տպել Էլ.փոստ
cucahandes
2015 թվականի ապրիլի 8-ին, Թբիլիսիի Շալվա Ամիրանաշվիլու անվան արվեստի թանգարանում կայացավ Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանին առընթեր գործող Հանդուրժողականության կենտրոնի 10-ամյակին նվիրված ցուցահանդես:
«Վրաստանի ազգային և կրոնական բազմազանությունը նկարչությունում» խորագրի տակ ներկայացված էին Վրաստանի ազգային թանգարանում և մասնավոր հավաքորդների մոտ պահպանվող 115 աշխատանք, որոնք վրձնած են XIX-ХХI դարերում Վրաստանում գործող տարբեր ազգային պատկանելության նկարիչների ձեռքով և ներկայացնում են Վրաստանի բազմազգ և բազմազան մշակութային ավանդույթները:
Վիրահայոց թեմը և «Հայարտուն» կենտրոնը ցուցահանդեսին ներկայացված էին հավուր պատշաճի:
Վրաստանում արվեստների զարգացման գործում իր անջնջելի հետքն է թողել թբիլիսահայ դպրոցը, որի ռահվիրաներ Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքովի, Սերգեյ Փարաջանովի, Գայանե Խաչատրյանի, Լև Բայախչևի, Զուլեյկա Բաժբեուկ Մելիկովայի և այլոց գեղանկարները, գծանկարները և կոլաժները փառահեղորեն ներկայացված էին ցուցահանդեսում:
Ուշագրավ էին նաև Թբիլիսիի ժամանակակից հայ նկարիչների աշխատանքները: Բարձր մակարդակով էին ներկայացված մանրանկարիչ Մերուժան Շահումյանի, Մարինա Խաչատուրովայի, Իրենա Օգանջանովայի, Արտեմ Ալաբուլյանցի և այլոց կտավները:
Միջոցառումը բացեց Վրաստանի ժողովրդական պաշտպան Ուչա Նանուաշվիլին: Նա անդրադարձ կատարեց տարբեր ազգի և կրոնական համայնքի ներկայացուցիչների ցուցանմուշներին և շնորհակալություն հայտնեց Վրաստանում գործող միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչներ՝ ԱՄՆ-ի միջազգային գործակալությանը և ՄԱԿ-ի ասոցիացիային, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրին, ECMI-ին, տարբեր տարիների Ժողովրդական պաշտպանին առընթեր գործող Հանդուրժողականության կենտրոնին ակտոիվորեն աջակցություն ցուցաբերելու համար: Ցուցահանդեսի բացմանը ելույթ ունեցան ազգային փոքրամասնությունների և կրոնական խորհրդի անդամները:
Ցուցահանդեսին ներկա էին «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը, Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժնի ղեկավար Վալերի Բադալյանը և Սոցիալական բաժնի պատասխանատու Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը:

| Центр «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии принял участие в мероприятии по случаю десятилетия Центра Толерантности |
8 апреля 2015 года, в Тбилисском музее искусств имени Шалвы Амиранишвили состоялась выставка, приуроченная к десятилетнему юбилею Центра толерантности, который функционирует при аппарате Народного защитника Грузии. «Национальное и религиозное разнообразие Грузии в живописи» - под таким названием были представлены хранящиеся в Грузинском национальном музее и у частных коллекционеров 115 работ. Данные картины были написаны художниками разной национальности, творившими в Грузии в XIX-ХХI вв., и демонстрируют традиции многонациональной и многоликой культуры Грузии. Епархия ААЦ в Грузии и центр «Айартун» были представлены на выставке должным образом. Неизгладимый след в развитии грузинского искусства оставила тбилисская армянская школа и ее первопроходцы - Александр Бажбеук-Меликов, Сергей Параджанов, Гаянэ Хачатурян, Лев Баяхчев, Зулейка Бажбеук-Меликова и др., чьи картины, графические работы и коллажи великолепно украсили выставку. Не менее примечательны были работы современных армянских художников г. Тбилиси. На высоком уровне были представлены полотна художника-миниатюриста Меружана Шаумяна, Марины Хачатуровой, Ирены Оганджановой, Артема Алабулянца и многих других. Мероприятие открыл Народный защитник Грузии Уча Нануашвили. Он поведал об экспонатах представителей разных национальных и религиозных общин и поблагодарил представителей действующих в Грузии международных организаций (Агентство США по международному развитию, Ассоциация ООН, Программа развития ООН , ECMI), которые в разные годы оказывали активную помощь Центру толерантности, функционирующему при аппарате Народного защитника Грузии. На открытии выставки выступили члены религиозного совета и совета национальных меньшинств. На выставке присутствовали руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян, руководитель отдела по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии Валерий Бадалян и ответственный по социальным вопросам дьякон Геворг Антонян. Выставка продлится до 28 апреля.