Ավագ ուրբաթ՝ Վիրահայոց թեմում PDF Տպել Էլ.փոստ
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու օրացույցով, 2015 թվականի ապրիլի 3-ին, Ավագ ուրբաթ օրը Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում նշվեց Քրիստոսի չարչարանքների և խաչելության ու թաղման արարողակարգը:
Եկեղեցում առավոտյան ժամերգությունից հետո, ծաղիկներից և մշտադալար ծառերի ճյուղերից պատրաստվեց Քրիստոսի խորհրդանշական գերեզմանը: Երեկոյան ժամերգությունից հետո Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ, հոգևոր դասի ու հավատացյալների մասնակցությամբ թափորը, ի հիշատակ Քրիստոսի թաղման, խորհրդանշական գերեզմանը եկեղեցուց դուրս բերեց: Հոգևորականները, հավաքվելով գերեզմանի մոտ, երգեցին Խաչի Քո Քրիստոս օրհներգը, այնուհետև բոլորը համբուրեցին գերեզմանի վրա դրված խաչն ու Ավետարանը։
Թեմակալ առաջնորդը քարոզի խոսք ասաց օրվա խորհրդի մասին, հավատացյալների ուշադրությունը հրավիրեց այն բանի վրա, որ մարդիկ սովորաբար վախենում են մահից, սակայն Քրիստոսի մահով և հարությամբ արդեն մահը մեզ համար սարսափելի չէ, որովհետև Հիսուսով ունենք հարության հույսը: Այդ իսկ պատճառով ծաղկահյուս այս գերեզմանը ոչ թե մահ, այլ կյանք, հավիտենություն ու երանություն է ավետում։Սրբազան Հայրը կարևորելով վիրահայ հավատացյալի սիրահոժար նվիրվածությունը Ավագ Շաբաթվա եկեղեցական արարողություններին, նշեց, որ դա հայ մարդու հավատարմությունն է իր հավատքին, իր լեզվին, հայրենիքին և հորդորեց միշտ և ամենուրեք ապրել քրիստոնեական սիրո և մայր Հայաստանին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին և այն երկրին նվիրվածության մեջ , որտեղ իրենք ապրում են:

Великая Пятница в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
Согласно календарю Армянской Апостольской Святой Церкви, 3 апреля 2015 года, в Великую Пятницу в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси провели церковный обряд, символизирующий распятие, муки и погребение Христа.
В церкви после утренней службы, из цветов и веток вечнозеленых деревьев была приготовлена символическая могила Христа. После вечерней службы под председательством предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, процессия, состоящая из духовных лиц и прихожан, в память о Погребении Христа вынесла символическую могилу из церкви. Cобравшись у могилы, духовные лица спели гимн «Кресту Твоему поклоняемся, Христе», после этого все поцеловали крест и Библию, которые лежали на могиле.
Предводитель Епархии прочел проповедь о таинстве дня, он привлек внимание верующих к тому, что люди, обычно, боятся смерти, однако после того, как Христос умер и воскрес, смерть нас больше не пугает, ибо Иисус даровал нам надежду на воскресение. Именно поэтому сплетенная из цветов эта могила возвещает не смерть, а жизнь, вечность и блаженство. Епископ, подчеркнув приверженность армянских прихожан Грузии к церковному обряду Великой Пятницы, отметил, что это говорит о преданности армян своей вере, языку, родине , и призвал всегда и везде жить в Христианской любви, верно служить Армении, Первопрестольному Святому Эчмиадзину и той стране, где они живут.