Վիրահայոց Թեմի առաջնորդը մասնակցեց «Կրոնական համայնքների ֆինանսական և գույքային հարցերն ուսումնասիրող հանձնաժողովի» առաջին նիստին |
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցավ Կրոնական հարցերով պետական գործակալությանն առընթեր գործող «Կրոնական համայնքների ֆինանսական և գույքային հարցերն ուսումնասիրող հանձնաժողովի» առաջին նիստը: Նիստին ներկա էին Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը և իրավական հարցերի և համագործակցության բաժնի տնօրեն Լևոն Իսախանյանը: Հանձնաժողովը կրոնական համայնքների ներկայացուցիչների անմիջական մասնակցությամբ քննարկեց 11 հարց:
Ի թիվս նիստին ներկա կրոնական համայնքների ներկայացրած դիմումների, քննարկվեց նաև Վիրահայոց Թեմի դիմումը, որը վերաբերում էր Բաթումիի «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցուն կից մշակույթի կենտրոն կառուցելու հարցին: Կրոնական հարցերով պետական գործակալության ղեկավար Զազա Վաշախմաձեի հայտարարությամբ, սա առաջին դեպքն է, երբ շահագրգիռ կրոնական համայնքների ներկայացուցիչների անմիջական մասնակցությամբ է տեղի ունենում կրոնական համայնքների դիմումների քննարկումը և որոշումների ընդունումը:

Предводитель Епархии ААЦ в Грузии принял участие в первом заседании Комиссии, рассматривающей финансовые и имущественные вопросы религиозных общин |
20 октября 2014 года состоялось первое заседание Комиссии, рассматривающей финансовые и имущественные вопросы религиозных общин, которая действует при Государственном агентстве по вопросам религии. На заседании присутствовали Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, предводитель Епархии ААЦ в Грузии и Левон Исаханян, глава отдела по юридическим вопросам и сотрудничеству. Комиссия при непосредственном участии представителей общин обсудила 11 вопросов. В числе заявлений, которые представили присутствующие на заседании религиозные общины, было также рассмотрено заявление Епархии ААЦ в Грузии касательно строительства дома культуры при церкви Сурб Пркич города Батуми.