Սփյուռքի և Կովկասյան հարցերի կոմիտեի նախագահ Գուբազ Սանիկիձեն պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել Վրաստանում բնակվող հայ երիտասարդների նախաձեռնությունների իրականացմանը PDF Տպել Էլ.փոստ
sanikidze
Վրաստանի խորհրդարանի Սփյուռքի և Կովկասյան հարցերի կոմիտեն իր գործունեության շրջանակներում օժանդակում է Վրաստանում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների ինտեգրմանը վրացական հասարակությանը: Կոմիտեի նախագահ Գուբազ Սանիկիձեն հոկտեմբերի 9-ին հանդիպեց Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոնի ներկայացուցիչների հետ և արտահայտեց իր պատրաստակամությունը աջակցություն ցուցաբերելու երիտասարդական նախագծերի իրականացմանը:
Հանդիպմանը քննարկվեցին Կովկասյան տարածաշրջանի առջև ծառացած մարտահրավերները և դրանց լուծման ուղիները: Կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոնի ներկայացուցիչները խորհրդարանական կոմիտեի նախագահին ծանոթացրեցին մի քանի նախաձեռնությունների, այդ թվում այն միջոցառումների հետ, որոնց իրականացումը կնպաստի արտասահմանում վրացական և հայկական համայնքների մերձեցմանը և կօժանդակի այդ համայնքների միջև փոխադարձ կապերի հաստատմանը և սերտացմանը:
Հանդիպման ընթացքում խոսվեց նաև հայ-վրացական փոխհարաբերությունների հեռանկարների շուրջ: Գուբազ Սանիկիձեն ուշադրությունը կենտրոնացրեց օրերս Վրաստանի խորհրդարանում Հայաստանի պատվիրակության այցի նշանակության վրա: «Հայարտուն» Կենտրոնի ներկայացուցիչների կարծիքով, որպեսզի Ջավախքի հայ բնակչությունը իրեն զգա Վրաստանի անբաժանելի մաս, առաջին հերթին պետք է կարգավորվեն տարածաշրջանում առկա սոցիալական հիմնախնդիրները: Նրանց խոսքերով, պետությունը ավելի մեծ ուշադրություն պետք է հատկացնի նշված տարածաշրջաններում վրաց լեզվի ուսուցմանը: Կենտրոնի ներկայացուցիչները խորհրդարանական կոմիտեի նախագահին հրավիրեցին «Հայարտուն» կենտրոն և առաջարկեցին Վրաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ զրույց ունենալ հայ-վրացական հարաբերությունների խորացման նշանակության մասին: Որոշվեց կայացած հանդիպման ձայնագրությունը այնուհետև տեղադրել էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում:
Ինչպես նշվեց հանդիպման ժամանակ, Վրաստանի խորհրդարանի սփյուռքի և Կովկասյան հարցերի կոմիտեում փորձնական շրջան անցնելու համար Գուբազ Սանիկիձեն պլանավորում է ընտրել երիտասարդներ նաև ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներից:

Председатель Комитета по вопросам диаспоры и Кавказа Губаз Саникидзе готов способствовать реализации инициатив армянской молодежи, проживающей в Грузии PDF Печать E-mail
sanikidze
Комитет по вопросам диаспоры и Кавказа поддерживает интеграцию проживающих в Грузии национальных меньшинств в грузинское пространство. Председатель комитета, Губаз Саникидзе, который 9-го октября встретился с представителями культурно-просветительского и молодежного центра «Айартун», высказал готовность помочь в реализации молодежных проектов.
На встрече обсудили задачи и способы их решения, которые стоят перед Кавказским регионом. Представители культурно-просветительского и молодежного центра ознакомили председателя комитета с несколькими инициативами, в том числе с мероприятиями, которые будут способствовать сближению и установлению тесных взаимоотношений между армянской и грузинской диаспорами за рубежом.
Во время встречи обсудили перспективы армяно-грузинских взаимоотношений, Губаз Саникидзе уделил внимание значению визита армянской делегации в парламент Грузии на прошлой неделе. По мнению представителей центра, для того, чтобы проживающее в Джавахети армянское население почувствовало себя неотъемлемой частью Грузии, в первую очередь необходимо решить социальные проблемы. По их мнению, государство должно больше внимания уделить обучению грузинского языка в указанном регионе. Представители центра пригласили председателя комитета принять участие во встрече с представителями армянской общины в Грузии для обсуждения значения углубления армяно-грузинских взаимоотношений, запись которой будет размещена в электронных СМИ.
Как было отмечено во время встречи, Губаз Саникидзе планирует отобрать молодых представителей национальных меньшинств для принятия участия в стажировке в Комитете по вопросам диаспоры и Кавказа.