Վրաստանում կրոնական փոքրամասնությունների խտրականության հարցը քննարկվում էր ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Կոմիտեում PDF Տպել Էլ.փոստ
Site.
2014 թվականի հուլիսի 7-14-ը, Լևոն Իսախանյանը Վրաստանում Հռոմեա-Կաթոլիկ Եկեղեցու, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի, Վրաստանում Ավետարանական-Լյութերական Եկեղեցու և Վրաստանում Ավետարանական-Բապտիստական Եկեղեցու անունից Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքում մասնակցեց ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Կոմիտեի նիստերին: Կոմիտեում քննարկվում էր Վրաստանի զեկույցը՝ քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների Միջազգային համաձայնագրի իրականացման մասին (հասանելի է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Կոմիտեի էջում՝):
Լևոն Իսախանյանը Կոմիտեի անդամներին ներկայացրեց տեղեկատվություն Վրաստանում կրոնական փոքրամասնությունների իրավիճակի վերաբերյալ և անվանեց նրանց նկատմամբ խտրականության կոնկրետ փաստեր, որոնք ընդգրկված չէին պետական իշխանության ներկայացուցիների կազմած զեկույցում (սեղմեք տեսագրությունը դիտելու համար):
Կոմիտեի անդամների ուշադրությանը ներկայացվեց մանրամասն զեկույց Վրաստանում կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականության մասին (հասանելի է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Կոմիտեի էջում՝), ինչպես նաև Վրաստանի Հայ Առաքելական, Հռոմեա-կաթոլիկական, Լյութերական և Բապտիստական եկեղեցիների առաջնորդների նամակը՝ ուղղված Կոմիտեի նախագահին (հասանելի է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Կոմիտեի էջում՝):
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի անդամները մտահոգված էին ներկայացված փաստերից: Կոմիտեի փոխնախագահ պարոն Յադ Բեն Աշուրը նշեց, որ ստեղծվում է այնպիսի տպավորություն, որ պետությունը չի կատարում կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականությունը արմատախիլ անելու ուղղությամբ իր պարտականությունները (սեղմեք տեսագրությունը դիտելու համար): Պարոն Բեն Աշուրը Արդարադատության նախարար Թեա Ծուլուկիանիի կողմից գլխավորվող պատվիրակության առջև դրեց հարցեր, որոնք կապված են.
- Խորհրդային ժամանակաշրջանում կրոնական փոքրամասնություններից բռնագրավված ունեցվածքը վերադարձնելուն,
- Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցու կողմից կրոնական փոքրամասնությունների ունեցվածքի յուրացման փաստերին և պետության կողմից աջակցությանը,
- Հարկագանձման ոլորտում կրոնական փոքրամասնությունների խտրականությանը,
- Կրոնական փոքրամասնությունների հասցեին վիրավորանքներին և դրանց խափանման գործում պետական մարմինների պասսիվությանը,
- Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցու և Պետության միջև Սահմանադրական համաձայնությանը՝ որպես երկրում կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականության աղբյուրի,
- Կրոնական կազմակերպություններին բյուջետային միջոցներ հատկացնելու հարցում խտրականությանը,
- Երկրպագության վայրերի պահպանությանը բյուջետային միջոցների հատկացման խտրականությանը,
- Կրոնական անհանդուրժողականության հիման վրա կատարված հանցագործությունների հետաքննության արդյունքներին:
Ի պատասխան այն հարցին, թե որքանով է Վրաստանի Ուղղափառ Եկեղեցու և Պետության միջև Սահմանադրական Համաձայնագիրը հանդիսանում կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականության աղբյուր, խորհրդարանային մեծամասնության ներկայացուցիչ Թինաթին Խիդաշելին նշեց. «Հանդիսանալով Համաձայնագրի համանախագահներից մեկը, միանգամայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ այն չի բովանդակում որևէ դրույթ, որը, որևէ մեկը ամբողջ աշխարհում կարողանար մեկնաբանել մյուսներին ուղղված խտրականություն, կամ Ուղղափառ Եկեղեցուն որևէ գերակայություն շնորհող: Այն ընդամենը որոշում է երկու ասպեկտ: Առաջինը՝ դա Եկեղեցու և Պետության բաժանումն է, ինչը հանդիսանում էր շատ կարևոր մեր ժողովրդավարության վաղ ժամանակաշրջանում, առավել ևս հաշվի առնելով մեր պատմության ընթացքում Ուղղափառ եկեղեցու առանձնահատուկ դերը, և երկրորդ՝ դա կողմերի չմիջամտությունն է միմյանց գործերին: Սրանք Համաձայնագրի երկու կարևորագույն ասպեկտներն են և չեն վերաբերում երկրում որևէ այլ կրոնական խմբի, դրանք ոչ-ոքի չեն ճնշում և դրանք ոչ մի խոսք չեն ասում գերակայությունների մասին: Ինչ վերաբերում է այլ հարցերին, հատկապես ներկայիս կառավարության քաղաքականության փոփոխություններին կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ, և նրանց իրավունքների հավասարեցմանը Ուղղափառ Եկեղեցուն ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ իրավական հարցերում, դրանց կպատասխանեն պատվիրակության մյուս անդամները» (սեղմեք տեսագրությունը դիտելու համար):
Հայ Առաքելական Ուղղափառ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմը, Վրաստանում Հռոմեա-կաթոլիկական Եկեղեցին, Վրաստանում Ավետարանական-Լյութերական Եկեղեցին և Վրաստանում Ավետարանական-Բապտիստական Եկեղեցին ողջունում են Վրաստանի իշխանությունների կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ քաղաքականությունը փոփոխելու և «նրանց իրավունքների հավասարեցմանը Ուղղափառ Եկեղեցուն ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ իրավական հարցերում» մտադրությունը: Դրա հետ միասին կցանկանայինք հիշեցնել, որ Պետության և Ուղղափառ Եկեղեցու միջև Սահմանադրական Համաձայնագրի 7-րդ Հոդվածի 1 կետում գրված է. «Պետությունը Եկեղեցու սեփականություն է ճանաչում Վրաստանի տարածքում գտնվող բոլոր ուղղափառ տաճարները, վանքերը (գործող և չգործող), դրանց փլատակները, ինչպես նաև հողային կալվածքները, որոնց վրա դրանք տեղադրված են»: Այս դրույթի հիման վրա Ուղղափառ Եկեղեցին իրեն վերադարձրեց բռնագրավված ունեցվածքը այն դեպքում, երբ կրոնական փոքրամասնությունները չունեն ունեցվածքը ետ վերադարձնելու իրավական հիմք: Այդպիսով, պետությունը Սահմանադրական համաձայնագրի հիման վրա, Ուղղափառ Եկեղեցուն շնորհեց իրավունք, որից չեն կարող օգտվել մյուս կրոնական կազմակերպությունները, որի պատճառով նրանք գտնվում են ճնշված վիճակում: Տվյալ ոլորտում խտրականությունը արմատախիլ անելու համար հարկավոր է համանման իրավունքներ շնորհել Վրաստանի իրավասության ներքո գտնվող բոլոր կրոնական կազմակերպություններին:
Վրաստանի Հաշտեցման և Քաղաքացիական իրավահավասարության հարցերով նախարարության ներկայացուցիչը առաջադրված հարցին իր պատասխանում նշեց, որ պետությունը հասել է նշանակալի առաջընթացի կրոնական փոքրամասնությունների ունեցվածքի ռեստիտուցիայի հարցում, շոշափեց կրոնական կազմակերպությունների կարգավիճակի, խորհրդային ժամանակաշրջանում կրոնական կազմակերպություններին հասցված վնասի մասնակի փոխհատուցման, ինչպես նաև կրոնական հարցերով Պետական գործակալության ստեղծման հետ կապված հարցերը (սեղմեք՝ տեսագրությունը դիտելու համար):

Дискриминация религиозных меньшинств в Грузии обсуждалась на Комитете прав человека ООН PDF Печать E-mail
Site.
7-14 июля 2014 г. Левон Исаханян, от имени Римско-Католической, Армянской Апостольской, Евангелистско-Лютеранской и Евангелистско-Баптистской церквей в Грузии был направлен в г. Женева, Швейцария для участия в заседаниях Комитета прав человека ООН. На 111-ой сессии Комитета обсуждался доклад Грузии о реализации Международного пакта о гражданских и политических правах (доступен на странице Комитета прав человека ООН). Левон Исаханян представил членам Комитета информацию, касательно положения религиозных меньшинств в Грузии и конкретные факты их дискриминации (нажмите для просмотра видеозаписи), которые не вошли в доклад, составленный представителями государственной власти.
Вниманию членов Комитета были представлены детальный доклад о дискриминации в отношении религиозных меньшинств в Грузии (доступен на странице Комитета прав человека ООН), а также письмо предводителей Армянской Апостольской, Римско-Католической, Лютеранской и Баптистской церквей в Грузии, направленное председателю Комитета (доступно на странице Комитета прав человека ООН).
Члены Комитета прав человека ООН были озабочены представленными фактами дискриминации. Яд Бен Ашур, Вице-председатель Комитета отметил, что создается впечатление, что государство не соблюдает свои обязательства по искоренению дискриминации в отношении религиозных меньшинств (нажмите для просмотра видеозаписи). Он поставил перед делегацией, возглавляемой Министром Юстиции Теей Цулукиани вопросы, связанные с:
- Возвращением имущества, конфискованного у религиозных меньшинств в Советский период;
- Фактами присвоения Православной церковью Грузии имущества религиозных меньшинств и поддержки таких намерений со стороны государства;
- Дискриминацией религиозных меньшинств в сфере налогообложения;
- Оскорблениями в адрес религиозных меньшинств и пассивностью государственных органов в деле их пресечения;
- Конституционным соглашением между Православной церковью Грузии и Государством как источником дискриминации в отношении религиозных меньшинств в стране;
- Дискриминацией в вопросе выделения бюджетных средств религиозным организациям;
- Дискриминацией в сфере выделения бюджетных средств для сохранения мест отправления культа;
- Результатами расследования преступлений совершенных на базе религиозной нетерпимости.
В ответ на вопрос о том, в какой мере Конституционное соглашение между Православной церковью Грузии и Государством является источником дискриминации в отношении религиозных меньшинств, представитель парламентского большинства Тинатин Хидашели отметила: «Заявляю с полной ответственностью, являясь одним из авторов Соглашения, что оно не содержит какого-либо положения, которое кто-либо, во всем мире смог бы процитировать, направленного на дискриминацию других, или предоставляющего какие-либо привилегии Православной Церкви. Оно всего лишь определяет два аспекта. Первое - это разделение церкви и государства, что являлось очень важным в ранний период нашей демократии, тем более учитывая особую роль Православной церкви в нашей истории, и второе - это невмешательство сторон в дела друг друга. Это два важнейших аспекта Соглашения и оно не касается какой-либо другой религиозной группы в стране, оно никого не дискриминирует, и оно не говорит ни слова о привилегиях. Что касается других вопросов, а именно об изменениях в политике нынешнего правительства в отношении религиозных меньшинств, и их уравнения в правах с Православной Церковью, как в финансовых, также и в правовых вопросах, другие члены делегации ответят на них» (нажмите для просмотра видеозаписи).
Епархия Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Римско-Католическая Церковь в Грузии, Евангелистско-Лютеранская Церковь в Грузии и Евангелистско-Баптистская Церковь в Грузии приветствуют намерения властей Грузии изменить политику в отношении религиозных меньшинств, и «уравнять их в правах с Православной Церковью, как в финансовых, также и в правовых вопросах». Вместе с этим, хотелось бы напомнить, что пункт 1 статьи 7 Конституционного соглашения между государством и Православной церковью гласит: «Государство признает собственностью Церкви все расположенные на территории Грузии православные храмы, монастыри (действующие и недействующие), их развалины, а также участки земли, на которых они расположены». В силу данного положения Православная церковь вернула себе конфискованное имущество, тогда как религиозные меньшинства не имеет правовой базы для возвращения имущества. Таким образом, государство, в силу Конституционного соглашения, предоставило Православной церкви права, которыми не могут пользоваться другие религиозные организации, ввиду чего они находятся в дискриминированном положении. Для искоренения дискриминации в данной сфере следует предоставить идентичные права всем религиозным организациям под юрисдикцией Грузии.
В своем ответе на поставленные вопросы представитель Министерства по вопросам примирения и гражданского равноправия отметил, что государство достигло значительного прогресса в вопросе реституции имущества религиозных меньшинств, коснулся вопросов, связанных со статусом религиозных организаций, частичным возмещением ущерба, нанесенного религиозным организациям в Советский период, а также созданием Государственного агентства по вопросам религий (нажмите для просмотра видеозаписи).