Թբիլիսիում բացվեց ևս մեկ արժանավոր հայի հուշատախտակ PDF Տպել Էլ.փոստ
2014 թվականի հունիսի 12-ին, Թբիլիսիի Ասաթիանի (նախկին Էնգելսի) փողոցի թիվ 42 տան պատին, որտեղ մանկությունն ու պատանեկությունը անց է կացրել հայ հայտնի աստղագետ և աստղաֆիզիկոս, տեսական աստղաֆիզիկայի հիմնադիրներից մեկը՝ Վիկտոր Համբարձումյանը, բացվեց հուշատախտակ:
Հանդիսավոր արարողությունը իրենց ներկայությամբ պատվել էին Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Վրաստանի խորհրդարանի անդամ Ռուսլան Պողոսյանը, գրող-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ, թբիլիսահայ մտավորականության և հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Վրաստանում ՀՀ դեսպանի պաշտոնակատար Վահագն Աֆյանը խոսելով Վրաստանի քաղաքամայր Թբիլիսիի բազում հայ անվանիների ծննդավայր լինելու մասին, կարևորեց նրանց հետքը պահպանելու նպատակով վերջին տարիներին Վրաստանում ՀՀ դեսպանության, Թբիլիսիի քաղաքապետարանի հետ համագործակցությամբ և թբիլիսահայ համայնքի աջակցությամբ, կատարված աշխատանքները: Այդ նպատակով բացվող հուշատախտակները քաղաքի բնակիչներին և հյուրերին հիշեցնում են այս քաղաքի անվանիների մասին: Դրանցից մեկը Վիկտոր Համբարձումյան աշխարհահռչակ գիտնականի հուշատախտակի բացումն է:
Թբիլիսիի քաղաքապետարանի սոցիալական ծառայության և մշակույթի բաժնի պետ Մամուկա Քացարավան իր խոսքում նշեց, որ քաղաքապետարանը հպարտանալով ծնունդով թբիլիսեցի Վիկտոր Համբարձումյանի աստղագիտության ոլորտի հայտնագործություններով, դեռևս 1982 թվականին, երկու աստղագետների՝ Վիկտոր Համբարձումյանին և Եվգենի Խարաձեին շնորհեց Թբիլիսիի պատվավոր քաղաքացու տիտղոսը:
Ներկաների ծափերի ներքո քաղաքապետարանի սոցիալական բաժնի պետը և Վրաստանում ՀՀ դեսպանի պաշտոնակատարը հուշատախտակից իջեցրին սպիտակ սավանը:

В Тбилиси открылась еще одна мемориальная доска в честь достойного армянина PDF Печать E-mail
12 июня 2014 года, на стене дома, расположенного по адресу ул. Асатиани № 42 (бывшая Энгельса), где провел свое детство и юношество известный армянский астроном и астрофизик, один из основателей теоретической астрофизики – Виктор Амбарцумян, открылась мемориальная доска.
Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, глава Епархии ААЦ в Грузии, депутат парламента Грузии Руслан Погосян, писатель и переводчик Гиви Шахназари, дипломаты посольства РА в Грузии, представители армянской интеллигенции и общественности г. Тбилиси почтили торжественную церемонию своим присутствием.
Исполняющий обязанности посла РА в Грузии Ваагн Афян поведал, что в городе Тбилиси, в столице Грузии, родились многие известные армяне, и подчеркнул работы, которые посольство РА в Грузии, в сотрудничестве с мэрией г. Тбилиси и при содействии армянской общины Тбилиси, осуществило в последние годы, чтобы сохранить память о них. Мемориальные доски, которые открываются именно с этой целью, напоминают жителям города и гостям о великих представителях данного города. Мемориальная доска, которая открылась в честь всемирно известного ученого Виктора Амбарцумяна, является одной из них.
Мамука Кацарава, глава социальной службы и отдела культуры мэрии города Тбилиси, в своей речи отметил, что мэрия гордилась открытиями уроженца г.Тбилиси Виктора Амбарцумяна в сфере астрофизики и еще в 1982 году, астрофизикам - Виктору Амбарцумяну и Евгению Харадзе присвоила титул почетного гражданина Тбилиси.
Под аплодисменты присутствующих глава социальной службы мэрии и исполняющий обязанности посла РА в Грузии сняли полотно с мемориальной доски.