Ջավախքից ժամանած դպրոցականները այցելեցին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոն PDF Տպել Էլ.փոստ
«Վրաց լեզուն ապագայի հաջողության համար» ծրագրի շրջանակներում Ախալքալաքի շրջանի Մերենիա, Բուզավեթի և Քոչիո հայաբնակ գյուղեր գործուղված վրացերենի ոսուցչուհիներ Խաթունա Ստեպլիանին, Մարեխի Մերկվիլաձեն, Թամար Յակոբաշվիլին և Թամար Մելիքիձեն արդեն մեկ ու կես տարի աշխատում են տեղի դպրոցներում և դասավանդում են վրաց լեզու և գրականություն:
Վերոնշյալ ծրագրի շրջանակներում վրացերենի ուսուցչուհիների նախաձեռնությամբ և առաջնորդությամբ կազմակերպվեց այս գյուղերի թվով 16 դպրոցականների այցելություն Թբիլիսիի հայկական մշակութային օջախներ: Հունիսի 7-ին ժամանելով Թբիլիսի, դպրոցականները այցելեցին Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի, որտեղ հոգևոր հայր Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանի օրհնությունը ստանալուց և մոմեր վառելուց հետո, դիտեցին «Հայարտուն» կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոնը, ունկնդրեցին Սբ. Մովսես Խորենացի նախակրթարանի սաների ելույթները և ծանոթացան կենտրոնում տարվող աշխատանքներին
Ախալքալաքի խմբին միացան նաև Նինոծմինդայի շրջանի Փոքր Խանչալի գյուղի դպրոցականները ուսուցչուհի Կարինե Հարությունյանի ղեկավարությամբ, որոնք նույնպես էքսկուրսիայի էին ժամանել Թբիլիսի: Այնուհետև Ջավախքից եկած դպրոցականների համար Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կազմակերպվեց հանդիպում Վրաստանի «Նիճիերի» (Շնորհալի) մրցույթի հաղթողների քառյակում հայտնված և Հայաստանի Armenia TV հեռուստաընկերության «Հայաստանի ձայն» մրցույթի հաղթող Աննա Խանչալյանի հետ: Վերջինս հյուրերին պատմեց երգարվեստի ասպարեզում իր անցած ուղու և հաջողությունների մասին: Աննան կատարեց մի քանի երգեր իր երգացանկից: Դպրոցականները նկարահանվեցին Աննա Խանչալյանի հետ:
Ախալքալաքից և Նինոծմինդայից ժամանած դպրոցականները այցելեցին Խոջիվանքի «Մեծաց մեծերի» պանթեոն, շարունակեցին ծանոթությունը Թբիլիսիի տեսարժան վայրերին և հայկական օջախներին: Թբիլիսիում նրանց ուղեկցում էր «Վրաց լեզուն ապագա հաջողության համար» ծրագրում ընդգրկված Արթուր Մուրադյանը:

Школьники из Джавахети посетили центр «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
В рамках программы «Грузинский язык для успешного будущего» педагоги грузинского языка Хатуна Степлиани, Марехи Мерквиладзе, Тамар Иакобашвили и Тамар Меликидзе, которые были направлены в армянонаселенные деревни Ахакалакского района Мерения, Бузавет и Кочио, уже полтора года работают в местных школах и преподают грузинский язык и литературу.
В рамках вышеупомянутой программы по инициативе и под руководством педагогов грузинского языка был организован визит 16-ти школьников из этих деревень в армянские культурные очаги Тбилиси. Приехав в Тбилиси 7 июня, школьники посетили церковь Сурб Эчмиадзин в Авлабаре, в которой получили благословение духовного отца, священника Самвела Торосяна и зажгли свечи, осмотрели культурно-просветительский и молодежный центр «Айартун», послушали выступление воспитанников детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци и ознакомились с работами, которые осуществляются в центре.
К Ахалкалакской группе также присоединились школьники из села Малый Ханчал Ниноцминдского района, под руководством педагога Каринэ Арутюнян, которые также приехали на экскурсию в Тбилиси. Позже для учеников из Джавахети в зале имени Галуста Гюльбенкяна была организована встреча с участницей проекта «Ничиэри» («Талант») и победительницей проекта «Голос» армянского телевидения Armenia TV - Анной Ханчалян. Она рассказала гостям о достижениях и успехах в музыкальной сфере. Анна исполнила некоторые песни из своего репертуара и сфотографировались вместе со школьниками.
Школьники из Ахалкалаки и Ниноцминда посетили Пантеон армянских писателей и общественных деятелей «Ходживанк», а затем продолжили ознакомление с достопримечательностями и очагами армянской культуры города Тбилиси. В Тбилиси их сопровождал Артур Мурадян, который включен в программу «Грузинский язык для успешнего будущего».