ԵԿԵՂԵՑԱԿԱՆ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՄԱՏՈՒՌՆԵՐՈՒՄ PDF Տպել Էլ.փոստ
Հունիսի 1-ին, երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը յուրովի նշեց Ախալցիխե քաղաքի Հայ Առաքելական Եկեղեցին: Ինչպես հաղորդում է, akhaltskha.net-ը, Եկեղեցու հավատավոր ժողովուրդը իրենց երեխաներով ու թոռներով հավաքվեցին Ախալցխայի հնամյա հայկական մատուռների մոտ, որտեղ Ախալցխայի հոգեւոր տեսուչ Հայր Հագոբ Սահակյանը մատուռներից մեկում անցկացրեց եկեղեցական արարողություն:
Հայր Հագոբի խոսքերով` անցյալ տարի Վրաց Ուղղափառ եկեղեցին հայկական մատուռները որպես իրենց սեփականություն գրանցեց, սակայն ամենամեծ գրանցումը մատուռները ունեն մեր ժողովրդի սրտերում, ինչը անկարող է որեւիցե մեկը փոխել: Այս սրբավայրերը մեր ժողովրդի սրտերում հնուց ի վեր գրանցվել է մատուռների կառուցման օրվանից եւ նա է միակ ճշմարիտ սեփականատերը այս մատուռների:
Արարողության ավարտին հոգեւորականը օրհնեց մանուկներին եւ օրվա առիթով բաժանեց փոքրիկ նվերներ:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարի Վրաց ուղղափառ եկեղեցին որպես իր սեփականություն գրանցեց հայոց «Քրոջ եւ Եղբոր» կոչվող մատուռները ու օգոստոսի 28-ին եկեղեցական արարողություն անցկացրեց մատուռներում, ինչը մեծ վրդովմունք առաջացրեց հայկական եկեղեցու ու Ախալցխայի հայերի շրջանում:
Տվյալ թեմայի շուրջ օրերս հարց է բարձրացրել նաեւ Վիրահայոց թեմի իրավաբան Լեւոն Իսախանյանը, Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան` Ուչա Նանուաշվիլու հետ հանդիպման ժամանակ:

Церковный обряд в армянских часовнях PDF Печать E-mail
1-го июня, Армянская Апостольская Церковь отметила Международный день защиты детей по-своему. Как сообщает www.akhaltskha.net, прихожане Церкви вместе со своими детьми и внуками собрались у древних армянских часовень города Ахалцихе, где духовный смотритель города Ахалцихе, отец Акоп Саакян, провел церковный обряд в одной из часовень.
По словам отца Акопа, в прошлом году Грузинская Православная Церковь юридически оформила часовни на свое имя, однако народ в своем сердце продолжает считать эти церкви армянскими, и этого никто не сможет изменить. Эти святые места с древних времен запечатлелись в сердце нашего народа, и со дня основания часовень только он является их единственным настоящим владельцем.
По завершении церемонии, духовник благословил детей и раздал подарки в честь праздника.
Напомним, что в прошлом году Грузинская Православная Церковь юридически оформила армянские часовни «Сестры и брата» на свое имя и 28-го августа провела церковный обряд в часовнях, что вызвало большое раздражение в кругу армян Ахалцихе и Армянской церкви.
Недавно, во время встречи с Грузинским нородным защитником Учей Нануашвили, юрист Епархии ААЦ в Грузии Левон Исаханян также поднял вопрос касательно данной темы.