Կերտենք ապագան՝ հարգելով անցյալի հիշատակները PDF Տպել Էլ.փոստ
Քաղաք Թբիլիսիի Վերայի գերեզմանատանը հանգչում են հայ հասարակական գործիչներ, գիտնականներ, որոնք զգալի ներդրում են մտցրել Թբիլիսիի մշակութային կյանքի զարգացման գործում: Գերեզմանատունը հիմնվել է 19-րդ դարի 30-ականներին և ի սկզբանե եղել է միայն հարուստ և ազնվական ծագում ունեցող մարդկանց հուղարկավորման վայր:
Մինչև այժմ գերեզմանոցում պահպանվել են Եվրոպական ճարտարապետների նախագծած մի քանի դամբարաններ, որոնք իրենցից ներկայացնում են արվեստի գլուխգործոցներ և ունեն պատմական-ճարտարապետական արժեք:
Գերեզմանոցում պահպանվում են մոռացված տապանաքարեր, որոնց ներքո հանգչում են մի ժամանակ քաղաքի վերնախավը ներկայացնող հայազգի երևելիներ: Թերևս նրանք այսօր էլ շարունակում են երևելի մնալ իրենց դամբարանային վեհությամբ և սոցիալական ազնվատոհմ կարգավիճակով:
Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժնի նախաձեռնությամբ և բաժնի տնօրեն Վալերի Բադալյանի ու սոցիալական բաժնի ղեկավար Միքայել Ավագյանի գլխավորությամբ, մայիսի 11-ին, 30-ից ավելի հայ երիտասարդների խումբը, անհրաժեշտ գործիքներով զինված, ուղևորվեց դեպի Թբիլիսիի հինավուրց Վերայի գերեզմանոց՝ անխնամ մնացած հայազգի շիրիմները բարեկարգելու որոշմամբ: Առաջնորդվելով Թբիլիսիի նվիրյալ տարեգիր երջանկահիշատակ Սարգիս Դարչինյանի թողած ուսումնասիրություններով և լուսանկարներով, երիտասարդ ակտիվիստների խումբը ձեռնամուխ եղավ ազնվատոհմ քաղաքացիներ Խուդադովի, Մելիք-Ազարյանցի, Գիրգիդովի, Էնիկոլոպովների շիրիմների, Յուզբաշևների, Անանովների, ծխախոտի արտադրող Նամուրադյանցի , գործարար Բոզրջյանցի, լեզվաբան և հայագետ Շահան Ջրպետյանի և նրա կնոջ, ճարտարապետ Գաբրիել Տեր- Միքելովի դամբարանների բարեկարգմանը:
Դրանք քաղաքի այն նվիրյալների շիրիմներն են, որոնց հարազատները աքսորվել, գնդակահարվել կամ տեղափոխվել են արտասահման:
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու շուրջ համախմբված երիտասարդները, լավ գիտակցելով իրենց պարտքը նախնիների հիշատակի առջև, պատրաստակամորեն շաբաթօրյակներ են կազմակերպում ինչպես հայոց մեծերի Խոջիվանքի պանթեոնում, այնպես էլ Վերայի, Պետրեպավլեի գերեզմանոցներում, քանզի եթե ուզում ես կերտել ապագան՝ հիշիր անցյալը: Երիտասարդական բաժնի ղեկավարի խոսքերով, նման միջոցառումները կընդունեն պարբերական բնույթ և չեն սահմանափակվի միայն Թբիլիսիով:

Построим будущее, почтив память прошлого PDF Печать E-mail
На Верийском кладбище города Тбилиси покоятся выдающиеся армянские общественные деятели и ученые, которые внесли весомый вклад в развитие культурной жизни Тбилиси. Кладбище было основано в 30-х гг. XIX века и изначально было местом захоронения богатых и знатных людей.
По сей день на кладбище сохранилось несколько гробниц, построенных по проекту европейских зодчих, которые являются шедевром искусства и имеют историко-архитектурную ценность.
На кладбище сохранились забытые надгробия, под которыми покоятся когда-то относившиеся к городской элите видные представители армянской национальности. Они и сегодня являются выдающимися личностями с величественными надгробиями , социальным статусом и принадлежностью к знатному роду.
По инициативе отдела по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии , и под руководством ответственного за отдел Валеры Бадаляна и главы социального отдела Михаила Авакяна, 11 мая, более 30 представителей армянской молодежи, вооружившись необходимыми инструментами, направились к старому Верийскому кладбищу города Тбилиси, чтобы прибрать заброшенные могилы армян. Руководствуясь исследованиями и фотографиями, которые оставил нам летописец –покойный Саргис Дарчинян, группа молодых активистов приступила к уборке могил и усыпальниц знатных граждан города: Худадова, Мелик-Азарянца, Гиргидова, Эниколоповых, Юзбашевых, Анановых, производителя табачных изделий Намурадянца, промышленника Бозарджянца, языковеда и арменолога Шагана Джрпетяна и его супруги, архитектора Габриэля Тер-Микелова.
Это могилы тех преданных граждан Тбилиси, родственники которых были сосланы, расстреляны или живут за границей.
Молодежь, которую Армянская Апостольская Святая Церковь объединила под своим крылом, прекрасно осознает свой долг перед памятью предков и с готовностью организует субботники как в пантеоне армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”, так и на Верийском кладбище и на кладбище Петре-Павле, ибо необходимо помнить прошлое, если хочешь построить будущее. По словам руководителя молодежного отдела, подобные мероприятия станут регулярными и не ограничатся только городом Тбилиси.