Ավետման օրվա անակնկալը Ջավախքում PDF Տպել Էլ.փոստ
Ապրիլի 7-ին, Ավետման տոնին, Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Տեր Բաբգէն վրդ Սալբիյանի անմիջական նախաձեռնությամբ և օրհնությամբ, Ջավախքի բոլոր գործող եկեղեցիներում մատուցվեց տոնական Սբ և Անմահ պատարագ: Տոնական օրվա պատարագիչը Ախալքալաքի Սբ Խաչ եկեղեցում Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանն էր:
Ապրիլի 7-ին, մայրության և գեղեցկության տոնին Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդությունը գեղեցիկ անակնկալ մատուցեց Ախալքալաքի շրջանային հիվանդանոցի ծննդատան աշխատող կանանց և օրվա մայրերին: Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանն անձամբ շնորհավորեց ծննդկաններին և բժիշկներին, նվիրելով մեկական վարդ և «Մանկական Աստվածաշունչ» մատյաններ:
Տեր Հայրը բարձր գնահատեց ծննդատան աշխատակիցների կատարած գործը, նշելով՝ «այստեղից է սկսվում կյանքը և Դուք այն նվիրյալներն եք, ովքեր արժանապատվորեն իրականացնում են իրենց գործը»:
Հայ Առաքելական Եկեղեցու այս անակնկալ փոքրիկ ուշադրությունը ուրախությամբ ու երջանկությամբ լցրեց ներկաների սրտերը:
Տոնական օրվա ավարտին արդեն Ջավախքի Առաջնորդարանի դահլիճում կիրակնօրյա դպրոցի սաներն էին գորվերգում հայոց մայրերին: Կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն՝ Զարհուհի Բարբառյանի շուրջ 80 սաներ գեղարվեստական երեկո էին կազմակերպել իրենց մայրերի համար:
Ամեն տարի ապրիլի 7-ին Հայ Առաքելական Ս. եկեղեցին նշում է Ս. Մարիամ Աստվածածնի Ավետման տոնը: Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ Կաթողիկոսն այդ օրը հռչակել է մայրերի և մայրության բերկրանքին սպասող կանանց օրհնության օր:

Сюрприз в праздник Благовещения Пресвятой Богородицы в Джавахети PDF Печать E-mail
7 апреля, в праздник Благовещения Пресвятой Девы Марии, при непосредственной инициативе и с благословения главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети архимандрита Бабкена Салбияна, во всех действующих церквах Джавахети была проведена Святая и Бессмертная Литургия. Праздничное богослужение в церкви Сурб Хач города Ахалкалаки провел священник Татев Марукян.
7 апреля, в День благословения материнства Викариат Армянской Апостольской Церкви в Самцхе-Джавахетии преподнес сюрприз матерям и женщинам, работающим в роддоме Ахалкалакской региональной больницы. Священник Татев Марукян лично поздравил рожениц и врачей, подарив им по одной розе и детскую Библию.
Священник Татев Марукян высоко оценил работу, которую ведут сотрудники родильного дома, отметив что «отсюда начинается жизнь и Вы из числа тех, кто преданно и достойно выполняет свою работу».
Этот неожиданный небольшой жест внимания со стороны Армянской Апостольской Церкви наполнил сердца присутствующих радостью и счастьем.
По завершении праздничного дня в зале резиденции Викариата Джавахети ученики воскресной школы славили армянских матерей. Почти 80 учеников воскресной школы , директор которой Заруи Барбарян, организовали необычный вечер для своих матерей.
Каждый год 7 апреля Армянская Апостольская Святая Церковь отмечает праздник Благовещения Пресвятой Богородицы. Распоряжением Католикоса Всех Армян Гарегина Второго праздник Благовещения провозглашен Днем благословения материнства.