Վիրահայոց թեմը հարգեց ապրիլի 9-ի զոհերի հիշատակը PDF Տպել Էլ.փոստ
Ապրիլի 9-ին, Թբիլիսիի Հավլաբար թաղամասում, Սբ.Էջմիածին եկեղեցուն կից տարածքում, Վիրահայոց թեմի հոգևոր դասի, թեմի պաշտոնեության և հավատացյալների կողմից ծաղիկներ դրվեցին 1989 թվականի ապրիլի 9-ին Թբիլիսիում տեղի ունեցած ողբերգության զոհերի հիշատակին հայ ժողովրդի կողմից կանգնեցված խաչքարին: Վրաստանի անկախության համար զոհված խաղաղ ցույցի մասնակիցների հոգու խաղաղության համար Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի և հոգևոր դասի մասնակցությամբ կատարվեց հոգեհանգստյան արարողություն: Հավարտ արարողության Թեմակալ առաջնորդը խոսեց հայ-վրացական դարավոր բարեկամության և թե՝ ցավի, թե՝ ուրախության ժամին միմյանց կողքին լինելու երկու քրիստոնյա ազգերի բարի կամքը:
Այնուհետև Թեմի և «Հայարտուն» կենտրոնի ներկայացուցիչները այցելեցին 25 տարի առաջ տեղի ունեցած ողբերգության վայրը և Թեմի անունից ծաղկեպսակ դրեցին Վրաստանի խորհրդարանի շենքի դիմաց Ռուսթավելի պողոտայի վրա կանգնեցված Ապրիլի 9-ի զոհերի հուշակոթողին:

Епархия ААЦ в Грузии почтила память жертв 9 апреля PDF Печать E-mail
9 апреля, в районе Авлабар города Тбилиси, на территории около церкви Сурб Эчмиадзин, от имени духовных и должностных лиц и верующих Епархии ААЦ в Грузии к Хачкару, установленному армянским народом, были возложены цветы в память о жертвах трагедии, произошедшей 9 апреля 1989 года в Тбилиси. Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян и духовные лица отслужили панихиду по участникам мирной акции, погибшим за независимость Грузии. По завершении церемонии предводитель Епархии отметил армяно-грузинскую многовековую дружбу и добрую волю двух христианских народов делить вместе и горе, и радость.
После этого представители Епархии и центра «Айартун» посетили место трагедии, произошедшей 25 лет назад, и от имени Епархии возложили венок к Мемориалу жертв 9 апреля, расположенному на проспекте Руставели, у здания парламента Грузии.