Կիրակնօրյա դպրոցի սաների խոնարհումը մայրենի լեզվին PDF Տպել Էլ.փոստ
Սկսած 2005 թվականից փետրվարի 21-ը, որպես մայրենիի միջազգային օր, արժանի տեղ ունի Հայաստանի Հանրապետության պետական տոնացույցում: Այդ օրը մայր հայրենիքում և աշխարհասփյուռ հայության շրջանում կազմակերպվում են բազում միջոցառումներ՝ նվիրված հայերենի՝ պահպանմանը և մեծարմանը:
Վիրահայոց թեմի Սուրբ Եղիա Մարգարեի անվան կիրակնօրյա դպրոցում մայրենիին նվիրված օրը նշանավորվեց բաց դասով, որը փետրվարի 23-ին, «Հայարտուն» կենտրոնում անցկացրեց վաստակաշատ ուսուցչուհի, ՀՀ «Մեսրոպ Մաշտոց» և Վրաստանի «Պատվո» շքանշանակիր Ռոզա Զոհրաբյանը:
Մեկօրյա դպրոզի հայերենի հերթական, բայց ոչ սովորական դասին ներկա էին Թեմի հոգևոր դասի, թբիլիսահայ մտավորականության ներկայացուցիչներ, «Հայարտուն» կենտրոնի պաշտոնյաներ, Երևանի Խ.Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի մայրենիի ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Աշոտ Գալստյանը, , ծնողներ, սաներ:
Ուսուցչուհի Ռոզա Զոհրաբյանի մեծավարպետությամբ դասը ասես գրական մոնտաժ էր, որի մասնակիցները այն 50 ունկնդիրներն էին, ովքեր իրենց գիտելիքները ստացել էին այստեղ ուսանելու կարճ ժամանակաընթացքում: Դասը սկսվեց Տերունական աղոթքով և ավարտվեց մեսրոպյան այբուբենին նվիրված օրհներգով: Իսկ ընթացքում շոշափվեցին միմյանց հետ կապված չորս թեմաներ՝ մայր, մայրենի լեզու, մայր հայրենիք և Մեծն Թումանյան: Ներկայացվեց մի ծաղկաքաղ՝ հայերենին՝ հնդեվրոպական լեզվաընտանիքին պատկանող հնագույն լեզվի մասին ներածական խոսքով, հայոց լեզվին տրված աշխարհի մեծերի գնահատականով, հայոց լեզվին նվիրած տարբեր հեղինակների բանաստեղծություններով և հնամենի լեզվի մասին ազգի մեծերի ասույթներով:
Իրենց գեղեցիկ ելույթները՝թող որ մի փոքր ոչ հայկական առոգանությամբ, մի փոքր ոչ ճիշտ շեշտադրությամբ, սակայն հոգեբուխ և սրտալից ներկայացրեցին կիրակնօրյա դպրոցի 10 –ից մինչև 50-ն անց տարիքի սաները:
Ներկաներին հղելով իր օրհնությունը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը բարձր գնահատեց բաց դասը՝ ի մասնավորի ասելով՝ տպավորությունը վեր է ամեն ինչից, միջոցառումը բարձրարժեք է՝ գեղեցիկ հայերենով, հարուստ բովանդակությամբ և դինամիկ ընթացքով, ինչը ուսուցչի արհեստավարժ լինելու վկայությունն է:
Բոլոր ելույթ ունեցողները երախտիքի խոսքեր ուղղեցին Վիրահայոց թեմի ազգապահպան գործունեությանը, որի շնորհիվ բազում հայորդիներ կարողանում են կրկին վերադառնալ իրենց արմատներին, սովորել հայոց գիրն ու սերտել նրա պատմությունը: Մայրենիին նվիրված բաց դասը դարձավ հայոց լեզվի նկատմամբ սիրո և հպարտության այն զգացումը, որը ազգային ինքնության կարևորագույն բաղադրիչն է:

Преклонение учеников воскресной школы перед родным языком PDF Печать E-mail
В воскресной школе им. Св. Егиа Маргаре при Епархии ААЦ в Грузии день, посвященный родному языку, был отмечен открытым уроком, который 23 февраля, в центре «Айатрун» провела заслуженный педагог, кавалер ордена «Чести» Грузии и кавалер ордена Святого Месропа Маштоца Республики Армения – Роза Зограбян.
На очередном, но не совсем обычном уроке армянского языка присутствовали духовные лица Епархии ААЦ в Грузии, заведующий кафедрой армянского языка Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна, доцент Ашот Галстян, представители армянской интеллигенции Тбилиси, должностные лица центра «Айартун», родители и ученики.
Благодаря профессионализму педагога Розы Зограбян, урок превратился в литературный монтаж, во время которого почти 50 слушателей продемонстрировали свои знания, полученные здесь за короткое время обучения. Урок начался с молитвы «Отче Наш» и завершился исполнением гимна, посвященного месроповскому алфавиту. А в течение урока по замыслу педагога были затронуты четыре связанные друг с другом темы: мама, родной язык, родина и Великий Туманян. Урок вобрал в себя лучшее: начался вступительным словом о принадлежности древнего армянского языка к индоевропейской языковой семье, продолжился высказываниями великих людей мира об армянском языке, декламацией посвященных армянскому языку стихотворений разных авторов и озвучиванием высказываний великих армян о древнем языке.
Ученики воскресной школы возраста от 10 лет и старше 50-ти выступили пусть немного не с армянским акцентом, и немного неправильно расставляя ударение, зато очень искренне и душевно.
- Впечатления превзошли всякие ожидания, это мероприятие высокого уровня прошло динамично на прекрасном армянском и было богато по содержанию - так, благословив присутствующих, высказал свою оценку глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
Все выступающие выразили слова благодарности Епархии ААЦ в Грузии за ее деятельность, направленную на сохранение армянской национальной идентичности, благодаря которой множество армян могут вновь вернуться к своим корням, выучить армянскую письменность и познать ее историю. Посвященный родному языку открытый урок стал выражением чувства любви и гордости к родному языку.
Мероприятие завершилось клятвой присутствующих сохранить родной язык и передать его новому поколению.