Հեռավար բարձրագույն կրթության մեթոդը հետաքրքրեց թբիլիսահայ երիտասարդներին PDF Տպել Էլ.փոստ
Սույն թվականի փետրվարի 23-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ հանդիպում Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի մայրենիի ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Աշոտ Գալստյանի հետ: Հանդիպման նպատակն էր վիրահայությանը ծանոթացնել համալսարան ընդունելության 2014-2015 ուսումնական տարվա փաթեթին՝ առկա և հեռակա մասնագիտությունների գծով:
Դահլիճում տեղ էին գտել թբիլիսահայ երիտասարդներ, ծնողներ, ուսուցիչներ, ապագա դիմորդներ, դպրոցների բարձր դասարանների աշակերտներ:
Պարոն Գալստյանը ներկաներին մանրամասն ներկայացրեց այն նորամուծությունները, որ կատարվելու են Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանում այս տարվա ընդունելության ժամանակ: Տեղեկացրեց, որ մանկավարժական համալսարանը նոր ուսումնական տարվանից առկա և հեռակա ուսուցման հետ միասին մտցնում է նաև հեռավար ուսուցում, որը արտասահմանյան երկրներում փորձված և արդարացված մեթոդ է և հնարավորություն է տալիս երիտասարդին օնլայն ճանապարհով ստանալ բարձրագույն կրթություն: Նորույթը մտցվում է համալսարանի բոլոր ֆակուլտետներում և հետապնդում է Սփյուռքում ազգայինը պահպանելու նպատակ:
Դոցենտ Աշոտ Գալստյանը սիրով պատասխանեց ներկաներին հետաքրքրող բոլոր հարցերին: Սփյուռքում հայեցի դաստիարակությանը նպատակամղված մանկավարժական բարձրագույն կրթության նորույթը ընդունվեց մեծ ոգևորությամբ:

Армянская молодежь Тбилиси заинтересовалась методом дистанционного высшего образования PDF Печать E-mail
IMGP1987
23 февраля 2014 года, в зале им. Гасуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии прошла встреча с заведующим кафедрой армянского языка Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна, кандидатом филологических наук, доцентом Ашотом Галстяном. Целью встречи являлось представить армянам Грузии программу поступления в университет на 2014-2015 учебный год, на очные и заочные отделения.
В зале собралась армянская молодежь Тбилиси, родители, педагоги, будущие абитуриенты, ученики старших классов школ.
Г-н Галстян подробно представил присутствующим те нововведения, которые произойдут в этом году во время приема в Армянский государственный педагогический университет имени Хачатура Абовяна. Также было отмечено, что педагогический университет с нового учебного года, помимо заочного и очного обучения, вводит дистанционное обучение - проверенный и оправданный метод в заграничных странах, который дает возможность студенту через интернет получить высшее образование. Новшество уже с наступающего учебного года будет введено на всех факультетах университета и преследует цель сохранить национальное в Диаспоре.
Доцент Ашот Галстян с удовольствием и очень подробно ответил присутствующим на все интересующие их вопросы. Нововведение в сфере высшего педагогического образования, нацеленное на сохранение национального в Диаспоре и армянское воспитание, было принято с большим энтузиазмом.