Վիրահայոց թեմում նշվեց Ջիմ Թորոսյանի մահվան 40 օրը PDF Տպել Էլ.փոստ
Փետրվարի 16-ին լրացավ ԽՍՀՄ ժողովրդական ճարտարապետ, ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ, միջազգայի ճարտարապետության ասպարեզում իր մնայուն տեղը զբաղեցրած երջանկահիշատակ Ջիմ Թորոսյանի մահվան 40 օրը: Այդ օրը Վրաստանի ճարտարապետների միության նախաձեռնությամբ և Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի աջակցությամբ, Վրաստանի հայ մտավորականների միությունը կազմակերպեց հիշատակի երեկո:
Միջոցառումն սկսվեց Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում, որտեղ ճարտարապետ-գիտնականի հիշատակին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ, կատարվեց հոգենագստյան արարողություն:
Այնուհետև «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ հիշատակի երեկո, որին ներկա էին Թբիլիսիի նախկին գլխավոր ճարտարապետ, ԽՍՀՄ և Վրաստանի պետական մրցանակների դափնեկիր Գիգա Բաթիաշվիլին, Վրաստանի վաստակավոր ճարտարապետ, ճարտարապետության միջազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս Թամազ Թևզաձեն, Ճարտարապետության միջազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս, Ռուսթավելու և Պետական մրցանակների դափնեկիր, Վրաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ Վախթանգ Դավիթաիան, Վրացական տեխնիկական համալսարանի ճարտարապետության ֆակուլտետի դեկան Գոչա Միքիաշվիլին, Հայաստանի Հանրապետությունում Վրաստանի նախկին դեսպան Թամազ Գաչեչիլաձեն,Վրաստանում ՀՀ դեսպանի խորհրդական Լևոն Թորգոմյանը, հայ և վրացի մտավորականության ներկայացուցիչներ, գործարարներ, հայ-վրացական բարեկամությունը արժեվորողներ:
Միջոցառումը բացեց Վրաստանի հայ մտավորականների միության նախագահ Ենոք Թադևոսյանը: Նա ներկայացրեց ընդամենը 40 օր առաջ կյանքից հեռացած, բայց իր ճարտարապետական անսահման կարողությամբ տարբեր քաղաքներում անջնջելի հետք թողած, թերևս բոլորից շատ իր երկրի մայրաքաղաքին և հոգևոր կենտրոնին կառուցողական հմայք տված մեծ գիտնականի կյանքի ուղին: Բոլոր բանախոսները սլայդների միջոցով ցուցադրեցին գիտնականի կատարած ներամուծությունները, հոյակերտ շինությունները՝ կասկադ, Երևանի քաղաքապետարանի շենք, Նոդար Դումբաձեի հիշատակին արված հուշաղբյուր-խաչքարը և այլն, մեկնաբանեցին նրա նախագծերով ստեղծված այն հրաշքները, որոնք դարձան ճարտարապետ Թամանյանի կողմից Երևանի հատակագծի իսկական զարգացումը: Վրացի գործընկերները առանձնահատուկ սիրով կիսեցին իրենց հուշերը մեծ գիտնականի մասին, հիացմունքով պատմեցին այն կառույցների մասին, որոնց խոյացման ժամանակակիցներն են իրենք: Վրացի գործընկերները Ջիմ Թորոսյանի մեծավարպետությունը գնահատում էին անթաքույց ակնածանքով և կորստյան ցավով:
Միջոցառումը համեմված էր Կարեն Միրզոյանի, Եսայի Աբովյանի և Իվանե Մկրտչյանի հոգեհմա կատարումներով: Այն դարձավ հայ-վրացական բարեկամության ևս մեկ արտահայտություն, այս անգամ Ջիմ Թորոսյանի հիշատակին նվիրված երեկոյի տեսքով:

В Епархии ААЦ в Грузии отметили 40 дней со дня смерти Джими Торосяна PDF Печать E-mail
16 февраля исполнилось 40 дней со дня смерти Заслуженного архитектора Республики Армения,народного архитектора СССР, члена Международной архитектурной академии, ученного занявшего свое достойное место на международной архитектурной арене, покойного Джими Торосяна. Союз армянской интеллигенции Грузии, при поддержке центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии и по инициативе Союза архитекторов Грузии, организовал вечер памяти великого ученого.
Мероприятие началось в церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси, где под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна была проведена панихида в память об архитекторе-строителе, после чего в зале им. Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» состоялся вечер памяти. В зале присутствовали бывший главный архитектор Тбилиси, лауреат государственных премий СССР и Грузии – Гиги Батиашвили, Заслуженный архитектор Грузии, член Международной архитектурной академии Тамаз Тевзадзе, член Международной архитектурной академии Вахтанг Давитаиа, декан архитектурного факультета Грузинского технического университета Гоча Микиашвили, бывший Посол Грузии в Республике Армения Тамаз Гачечиладзе, советник Посла РА в Грузии Левон Торгомян, представители армянской и грузинской интеллигенции, бизнесмены, ценители армяно-грузинской дружбы.
Мероприятие открыл председатель Союза армянской интеллигенции в Грузии Енок Тадевосян. Он представил жизненный путь великого архитектора, его обширную строительную деятельность, который ушел из жизни всего 40 дней назад, но своим безграничным талантом строителя оставил неизгладимый след в разных городах, и, наверно, больше всего одарил ослепительным очарованим и красотой столицу и духовный центр своей страны. Все выступающие один за другим посредством слайдов показали созданные ученым в годы работы введения, великолепные строения, каскад в Ереване, здание мерии города Еревана, памятник – хачкар Нодару Думбадзе и др., прокомментировали эти созданные из камня чудеса, которые стали достойным продолжением деятельности великого архитектора Таманяна и его плана Еревана. Грузинские коллеги с особенной любовью поделились воспоминаниями о великом ученом, с восхищением рассказали о его строениях, современниками создания и ваяния которых были они. Грузинские коллеги с благоговением и нескрываемой болью от потери давали высокую оценку профессионализму Джими Торосяна.
Чарующее исполнение Карена Мирзона, Есаи Абовяна и Иване Мкртчяна украсили мероприятие. Оно стало еще одним выражением армяно-грузинской дружбы, на этот раз в виде вечера памяти, посвященного Джими Торосяну.