Վիրահայոց թեմում նշվեց Սուրբ ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնը PDF Տպել Էլ.փոստ
Հունվարի 6-ի առավոտից տոնական տրամադրությունն էր իշխում Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում: Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնի կապակցությամբ, Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում մատուցվեց Սուրբ Պատարագ: Պատարագիչն էր Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի այցելեցին և Սուրբ Ծննդյան տոնական Պատարագին ներկա գտնվեցին Վրաստանի նախագահի խորհրդական Վան Բայբուրթյանը,Վրաստանի խորհրդարանի անդամ Ռուսլան Պողոսյանը, Թբիլիսիի նախկին քաղաքապետ Գիգի Ուգուլավան, Վրաստանի հաշտվողականության և քաղաքացիական հավասարության հարցերով պետական նախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին, Վրաստանի պատժա-կատարողական և պրոբացիայի նախարար Սոզար Սուբարը, Թբիլիսիի Սակրեբուլոյի անդամներ Նիկոլոզ Բաչիլավան, Զաալ Սամադաշվիլին, Իսանի շրջանի գամգեբելի Թոռնիկե Խուցիշվիլին, լրատվամիջոցների զարգացման հիմնադրամի վարչության նախագահ Թամար Կինծուրաշվիլին, Վրաստանում ՀՀ դեսպանի տեղակալ Վահագն Աֆյանը, դեսպանության մյուս դիվանագետներ, հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ, կառավարության այլ ներկայացուցիչներ:
Հընթացս Սբ. Պատարագի Վիրահայոց Թեմի առաջնորդը ընթերցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պատգամը Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնի առիթով: Եկեղեցում տարածվեց Մանուկ Հիսուսի ծննդյան և Աստվածհայտնության ավետիսը:
Թեմակալ առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ Սբ. Պատարագի վերջում կատարվեց Ջրօրհնեքի արարողություն և Եկեղեցու Խաչի կնքահայր դարձավ արժանավոր հայորդի, հավատավոր քրիստոնյա Յուրի Երեմյանը:
Հավարտ Պատարագի Վիրահայոց Թեմի առաջնորդը շնորհակալության խոսքեր ուղղեց վրաց պետության և կառավարության ներկայացուցիչներին` Սուրբ Ծննդյան տոնի առթիվ Հայոց Եկեղեցու հավատացյալներին շնորհավորելու կապակցությամբ: Սրբազան Հայրը դիմելով ներկաներին արժևորեց Վրաստանում հաստատված հայերի հավատարմությունը այս երկրին և պետությանը, շեշտելով հայ զինվորի ծառայությունը վրացական բանակում, հայ ոստիկանի նվիրվածությունը երկրում կարգ ու կանոնի պահպանմանը, հայ մարդու ստեղծարար աշխատանքը: Թեմակալ առաջնորդը ընդգծեց հայ մարդու վրաց հասարակության անբաժանելի մասնիկ լինելու հանգամանքը, մերժելով նրան անարդարացիորեն ազգային փոքրամասնություն անվանելը: Անդրադարձ կատարելով պատմականորեն հավատակից ժողովուրդների հարաբերություններին, հայ և վրաց եկեղեցիների բարեկամությանը, Սրբազան Հայրը արժևորեց այն, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը՝ հոգևոր հայրենիքը և Հայաստանի Հանրապետությունը մայր հայրենիքն է աշխարհասփյուռ հայության համար, որի մի մասնիկն է հանդիսանում Վիրահայոց թեմը:
Այնուհետև հավաքվածներին Սուրբ Ծնունդի, Աստվածհայտնության և ջրօրհնեքի կապակցությամբ շնորհավորանքի խոսքերով դիմեց Վրաստանի հաշտվողականության և քաղաքացիական հավասարության հարցերով պետական նախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին: Նա փոխանցեց Վրաստանի վարչապետի շնորհավորանքները և, մասնավորապես ասաց.
- Եկել եմ փոխանցելու երկրի վարչապետ պարոն Ղարիբաշվիլու շնորհավորանքները և կիսելու այն մեծ ուրախությունը, որը գալիս է Սուրբ ծննդյան, Ջրօրհնեքի հրաշափառ տոներից: Վրաստանի ազգային, մշակութային և կրոնական բազմազանությունը մեր երկրի ամենամեծ հարստությունն է: Մեր երկիրը հպարտ է այն մշակութային ժառանգությամբ, որը ստեղծել են այստեղ բնակվող տարբեր ազգային և կրոնական խմբերի ներկայացուցիչները, իսկ դրանցից հնագույնը հայ մարդն է և վիրահայ համայնքը: Մեր պարտքն է պահել և պահպանել այս ժառանգությունը, փոխանցելով այն սերունդներին:
Տոնական Սուրբ Պատարագից հետո երկրի պետական այրերը Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հետ միասին ներկա գտնվեցին Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնում Վրաստանի Հայ կանանց «Շուշանիկ» միության (նախագահ Սուսաննա Խաչատրյան) կազմակերպած ավանդական հայկական գաթայի փառատոնին:
Բաժակ բարձրացնելով երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության համար, հյուրերը վերստին հավաքվածներին շնորհավորեցին Ամանորի և Սուրբ Ծնունդի կապակցությամբ: Փառատոնն անցավ անհատ կատարողներ Աննա Պողոսովայի, Անի Ղուշչյանի և Հենրիխ Պետրոսյանի ուրախ երգերի ներքո:
Սուրբ Ծննդյան տոնական տրամադրությունը շարունակվեց հայկական գաթայի հյուրասիրությամբ, ուրախ երգով ու երաժշտությամբ:
Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնի առթիվ տոնական Սուրբ և անմահ Պատարագներ մատուցվեցին Վիրահայոց թեմի բոլոր գործող եկեղեցիներում: Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Տեր Բաբգէն վրդ. Սալբիյանի հանդիսապետությամբ և գլխավորությամբ տոնական Սուրբ Պատարագ մատուցվեց Ախալքալաքի Սբ. Խաչ Եկեղեցում և կատարվեց ջրօրհնեքի արարողություն:
Տոնական օրը Սուրբ Պատարագով սկսվեց նաև Բաթումի Սբ. Փրկիչ եկեղեցում: Պատարագիչն էր Աջարիայի, Գուրիայի և Իմերեթիի հայության հոգևոր հովիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը: Տոնական Պատարագին ներկա էին Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության վարչապետ Արչիլ Խաբաձեն և Բաթումի քաղաքապետ Ջեմալ Անանիձեն: Բարձր պաշտոնյա այրերը Աջարիայի հայությանը շնորհավորեցին և բարեմաղթանքի խոսքեր ասացին հրաշափառ տոնի առթիվ: Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը հայության անունից շնորհակալություն հայտնեց վարչապետին և քաղաքապետին շնորհավորանքի և բարեմաղթանքների համար:
Հունվարի 6-ին տոնական Սբ.Պատարագ մատուցվեց և Սուրբ Ծնունդը և Մկրտությունը հավուր պատշաճի նշվեց Վիրահայոց թեմի բոլոր գործող եկեղեցիներում:

В Епархии ААЦ в Грузии отпраздновали Святое Рождество и Богоявление PDF Печать E-mail
6 января, с раннего утра в церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси царило праздничное настроение. По случаю праздника Святого Рождества и Богоявления Господа Нашего Иисуса Христа, в церкви Сурб Эчмиадзин отслужили Святую Литургию. Богослужение провел предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
Авлабарскую церковь Сурб Эчмиадзин посетили и присутствовали на праздничной Святой Литургии в честь Святого Рождества советник президента Грузии Ван Байбуртян, депутат парламента Грузии Руслан Погосян, бывший мэр города Тбилиси Гиги Угулава, министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Паата Закареишвили, министр по исполнению наказаний, пробации и юридической помощи Созар Субари, члены Тбилисского Сакребуло Николоз Бачилава, Заал Самадашвили, гамгебели Исанского района Торнике Хуцишвили, председатель правления фонда развития медии Тамар Кинцурашвили, заместитель посла РА в Грузии Ваагн Афян, другие дипломаты посольства, члены Совета попечителей и другие представители правительства.
Во время Св. Литургии глава Епархии ААЦ в Грузии зачитал послание Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, по случаю праздника Святого Рождества и Богоявления Господа Нашего Иисуса Христа. Благая весть Рождества Христова и Богоявления распространилась в церкви.
В конце Св. Литургии под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна была проведена Церемония освящения воды, а крестным отцом церкви стал верующий христианин Юрий Еремян.
По завершении Литургии глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян выразил слова благодарности представителям государства и правительства Грузии, в связи с поздравлением верующих Армянской Церкви с праздником Святого Рождества. Предводитель Епархии, обратившись к присутствующим, подчеркнул приверженность армян, проживающих в Грузии, к этой стране и государству, отметив службу солдата-армянина в грузинской армии, преданность полицейского-армянина, стоящего на страже закона и порядка в стране. Его Преосвященство подчеркнул бытность армянина, как неотъемлемой части грузинского общества, отрицая его неоправданное причисление к этническому меньшинству. Упомянув исторически сложившиеся отношения народов-единоверцев, дружбу двух церквей, Его Преосвященство подчеркнул значимость духовной родины – Первопрестольного Святого Эчмиадзина, частью которого является Епархия ААЦ в Грузии, и исторической родины – Матери- Армении для армян из диаспоры со всего мира.
После этого государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Паата Закареишвили обратился к собравшимся и поздравил с праздниками Святого Рождества, Богоявления и Крещения. Он, в частности, отметил:
- Я рад, что могу разделить с Вами ту великую радость, которая исходит от праздников Святого Рождества и Крещения. Национальное, культурное и религиозное разнообразие Грузии – это самое большое богатство нашей страны. Наша страна гордится тем культурным наследием, которое создали проживающие здесь представители разных национальных и религиозных групп, а древнейшая из них – армяне и армянская община Грузии. Наш долг – сохранить, защитить это наследие и передать последующим поколениям.
После праздничной Святой Литургии государственные лица страны вместе с главой Епархии ААЦ в Грузии, Епископом Вазгеном Мирзаханяном присутствовали в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии на фестивале традиционной армянской гаты, организованном Союзом армянских женщин Грузии «Шушаник» (председатель Сусанна Хачатурян).
Подняв бокалы за многовековую дружбу двух народов, гости вновь поздравили собравшихся с Рождеством и Новым Годом. Фестиваль прошел в сопровождении веселых песен сольных исполнителей Анны Погосовой, Ани Кущян и Генриха Петросяна.
Праздничное рождественское настроение продолжилось угощением армянской гатой, веселыми песнями и танцами.
Праздничная Святая и Бессмертная Литургия в честь Святого Рождества и Богоявления была отслужена во всех действующих церквях Епархии ААЦ в Грузии. Под предводительством главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети архимандрита Бабкена Салбияна, праздничная Святая Литургия и Церемония освящения воды были проведены в церкви Сурб Хач города Ахалкалаки.
Праздничный день в церкви Сурб Пркич города Батуми также начался с Божественной Литургии. Духовный пастырь армян Аджарии, Гурии и Имеретии, священник Арарат Гумбалян провел богослужение. На праздничной Литургии присутствовали премьер-министр Автономной республики Аджария Арчил Хабадзе, мэр города Батуми Джемал Ананидзе. Высокопоставленные лица поздравили армян Аджарии с этим светлым праздником и пожелали всех благ. Священник Арарат Гумбалян от лица армян поблагодарил премьер-министра и мэра за поздравления и добрые пожелания.
6 января, во всех действующих церквях Епархии ААЦ в Грузии должным образом отметили Святое Рождество и Крещение, и отслужили праздничную Св. Литургию.