Ամանորյա և Սուրբ Ծննդյան տոնահանդես «Հայարտուն» կենտրոնում PDF Տպել Էլ.փոստ
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահը ձմեռային անտառի տեսք էր ստացել, իսկ Սբ. Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի սաները իրենց հետաքրքիր արտահագուստով դարձել էին ձմռան ցրտում ապրող անտառի «կենդանիներ»: Ահա այս «անտառում» էլ նախակրթարանի սաները դիմավորելու էին Ձմեռ Պապին, որ գալու էր Ամանորյա շնորհավորանքներով ու նվերներով:
Սբ. Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի «Ձմեռ» տոնահանդեսը սկսվեց Տերունական աղոթքով և Վիրահայոց թեմի առաջնորդի օրհնությամբ: Դահլիճում տեղեր էին զբաղեցրել «Հայարտուն» կենտրոնի բարերար, ռուսաստանաբնակ Բորիս Սաակովը դստեր՝ Յուլյայի հետ, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետները, թեմի հոգևոր հայրերը, «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգողը, ծնողներ, հյուրեր:
Գեղեցիկ հայերենով փոքրիկների ողջույնից հետո սկսվեց ներկայացում- տոնահանդեսը: Դահլիճի զարմանալի ձևավորմանը լրացնում էին «եղևնիների», անտառի «բնակիչների» ուրախ երգը, պարը, գեղեցիկ արտասանությունը: Մկնիկ ճստիկի, աղվեսի ու գայլի, նապաստակների, բրդոտ արջերի ու նրանց քոթոթների և մյուս կենդանիների ցանկությունն էր ձմռան ցուրտ օրերը միասին անցկացնել, հաստատվելով «անտառի խորքում» տեղադրված տնակում, սպասել Ձմեռ պապի ներկայանալուն, որը բերելու էր նոր տարվա բարի լուրը և շատ ու շատ նվերներ:
Թեմի կրթական բաժնի պատասխանատու և նախակրթարանի տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանի նախաձեռնությամբ բարձր ճաշակով ու հարուստ երևակայությամբ կազմակերպված տոնահանդեսին արժանի գնահատական տվեցին բարերար Բորիս Սաակովը, Վրաստանում ՀՀ փոխդեսպան Վահագն Աֆյանը, ընդգծելով, որ ամեն անգամ «Հայարտուն» կենտրոնի, հատկապես նախակրթարանի տոնահանդեսները իրենց կազմակերպվածությամբ, գեղեցիկ ձևավորմամբ և նորույթներով զարմացնում և մեծ բավականություն են պարգևում ներկաներին:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, տպավորված մանուկների ելույթներից, կարևորեց դաստիարակչուհիներ Նարինե Ղուշչյանի, Լալա Գևորգյանի, դաշնակահար Հովհաննես Շահնազարյանի, դայակ Լուսինե Պողոսյանի, գեղարվեստական ղեկավար Պավել Օգանեզովի մեծ աշխատանքը և անդուլ ջանքերը, որոնք հանգեցնում են նման գեղեցիկ արդյունքի: Սրբազան Հայրը գնահատանքի խոսքեր ուղղեց ծնողներին, ովքեր քաղաքի տարբեր ծայրամասերից իրենց փոքրիկներին բերում են հայկական այս օջախը նրանց հայեցի դաստիարակելու և հայ մեծացնելու անսասան որոշմամբ:
Վերջում երեխաները ստացան ամանորյա նվերներ, որոնց մասնակցել էր նաև Թեմի վարչա-տնտեսական բաժնի պատասխանատու Կարեն Երիցյանը: Գնահատանքի խոսքեր ուղղվեցին նաև նախակրթարանի ծնողներ Սպարտակ և Գայանե Մկրտչյաններին, որոնց բարերարությամբ տոնահանդեսը դարձել էր գեղեցիկ և լիարժեք:
Ամանորյա տոնահանդեսը «Հայարտուն» կենտրոնում ավարտվեց նախակրթարանի սաների ուրախ երգով ու բարձր տրամադրությամբ:

Празднование Рождества и Нового Года в центре «Айартун» PDF Печать E-mail
Зал им. Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии уподобился зимнему лесу, а ученики Детского сада им. Св. Мовсеса Хоренаци в своих интересных костюмах превратились в живущих в зимнем холоде лесных «животных». И вот в этом «лесу» ученики детского сада должны были встретить Деда Мороза, который должен был прийти с подарками и новогодними поздравлениями.
Праздник «Зима» Детского сада им. Св. Мовсеса Хоренаци начался с молитвы «Отче Наш» и благословения главы Епархии ААЦ в Грузии. В зале присутствовали проживающий в России меценат центра «Айартун» Борис Сааков вместе с дочерью Юлией, дипломаты посольства РА в Грузии, духовные отцы Епархии, координатор центра «Айартун», родители и гости.
После приветствия детей началось праздничное представление. Изумительное оформление зала дополняли веселые песни, танцы и красивая декламация «ёлочек» и «жителей» леса. Мышонок, лиса, волк, зайцы, медведи, медвежата и другие животные смогли провести вместе холодные дни зимы благодаря домику, расположенному в «глубине леса», который был куплен на пожертвования родителей детского сада Спартака и Гаянэ Мкртчянов. Таким образом дети смогли показать преимущество мирного и дружного проживания, оказания помощи друг другу, что под конец увенчалось появлением щедрого и долгожданного Деда Мороза, который принес детям добрую весть о наступлении нового года и много-много подарков.
Меценат Борис Сааков и заместитель посла РА в Грузии Ваагн Афян дали достойную оценку прекрасному вкусу и эстетическому воображению ответственной за образовательный отдел Епархии и директора детского сада Евгении Маркосян, отметив, что каждый раз праздники центра «Айартун», в детском саду в частности, своей организацией, красивым оформлением и новшествами доставляют огромное удовольствие присутствующим.
Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян был впечатлен выступлением детей, он подчеркнул большую работу и неустанные усилия воспитательниц Нарине Кущян и Лалы Геворкян, пианиста Ованеса Шахназаряна, няни Лусине Погосян, художественного руководителя Павла Оганезова, которые приводят к такому высокому результату. Его Преосвященство высоко оценил подход родителей, которые из разных окраин города приводят своих малышей в эту армянскую семью, приняв твердое решение дать им армянское воспитание и вырастить их армянами.
В конце детям вручили новогодние подарки, в чем также принял участие ответственный за административно-экономический отдел Епархии Карен Ерицян. Новогодний праздник в центре «Айартун» завершился веселой песней учеников детского сада и отличным настроением.