Մամիկոն Նահապետովը նվագում է թբիլիսահայ համայնքի համար PDF Տպել Էլ.փոստ
Հոկտեմբերի 11-ին, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի աջակցությամբ և ՀՀ Մշակույթի նախարարության հովանավորությամբ, Թբիլիսիի Վանո Սարաջիշվիլու անվան պետական կոնսերվատորիայի փոքր դահլիճում կայացավ Թբիլիսիի նախկին բնակիչ, այժմ Գերմանիայում ապրող և ստեղծագործող Մամիկոն Նահապետովի դաշնամուրային երաժշտության համերգը: Համերգը դարձավ Հայոց Եկեղեցու նվիրական տոներից մեկին՝ Թարգմանչաց տոնին նվիրված միջոցառումների շարքի առաջնեկը:
Մամիկոն Նահապետովի վաղեմի երազանքն էր արհեստավարժ համերգով հանդես գալ իր հայրենակիցների, թբիլիսահայ համայնքի առջև, նրանց առջև, ովքեր հավատացել են նրա աշխատասիրությանն ու ընդունակություններին, աջակցել ու ոգևորել են և դարձել նրա կատարողական արվեստի երկրպագուները:
Լեփ-լեցուն դահլիճում, որտեղ տեղ էր գտել Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, ներկա էին կոնսերվատորիայի դասախոսներ և ուսանողներ, երաժշտության մասնագետներ, թբիլիսահայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Դաշնամուրի ստեղնաշարի վ րա մատների աննկարագրելի շարժումներով տարածվեցին Արամ Խաչատրյանի, Շումանի, Բախ/Բուզոնի, Գաբունիայի, Բրամսի, Ստրավինսկի/Ագոստի անմահ ստեղծագործությունները: Երիտասարդ տաղանդավոր դաշնակահարն իր խոնարհումը բերելով Թեմակալ առաջնորդին, հատկապես հայ թարգմանիչների տոնին նվիրեց Առնո Բաբաջանյանի «Էքսպրոմտի» փայլուն կատարումը:
Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահումյանը որպես այս անմոռաց երեկոյի գեղեցիկ հուշ, Մամիկոն Նահապետովին նվիրեց իր մանրանկարչական աշխատանքը:

Мамикон Нахапетов сыграл для армянской общины Тбилиси PDF Печать E-mail
11 октября, при поддержке центра «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии и при финансировании Министерства культуры РА, в Малом зале Тбилисской консерватории им. Вано Сараджишвили состоялся концерт фортепианной музыки Мамикона Нахапетова, уроженца Тбилиси, который теперь живет и занимается творчеством в Германии. Этот концерт открыл ряд торжеств, посвященных Празднику Святых Переводчиков Армянской Церкви.
Мамикон Нахапетов давно мечтал выступить с профессиональным концертом перед своими соотечественниками, перед армянской общиной Тбилиси, перед теми, кто верил в его трудолюбие и способности, поддерживал и вдохновлял, и стал поклонником его исполнительского искусства.
В переполненном зале, где находился глава ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, присутствовали студенты и лектора консерватории, специалисты в сфере музыки, представители армянской общины Тбилиси.
Неповторимые движения пальцев по клавишам фортепиано озвучили бессмертные произведения Арама Хачатуряна, Шумана, Баха/Бузони, Габуния, Брамса, Стравинского /Агоста. Молодой талантливый пианист преклонился перед главой Епархии, и посвятил блестящее исполнение «Экспромта» Арно Бабаджаняна Празднику Святых Переводчиков.
Председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян на память о незабываемом прекрасном вечере подарил Мамикону Нахапетову свою миниатюрную работу.